Европейското сътрудничество не е нещо, което не може да се провали. Европейският проект е изложен на риск.
Това каза председателят на Европейския парламент (ЕП) Мартин Шулц в лекция "Пътят на Европа за излизане от кризата" в Софийския университет, организирана от Атлантическия клуб.
Трябва да анализираме като европейци защо нещата стоят така, защо най-успешният проект в историята на континента се поставя под въпрос, продължи той.
Според него "Европа живее на базата на въжделенията за повече демокрация и благоденствие, за повече перспективи за младите хора.
В дълъг период от време това въжделение беше постигано видимо за всички. Вървяхме в правилна посока и постигахме успехи, но
преди 10-15 години нещата се промениха.
Европа не предлага повече работни места, по-големи заплати, повече човешки права. Европа стана плацдарм на неконтролируеми спекулации от една страна с огромни печалби за малко хора, а от друга - с огромни загуби за много хора", заяви Шулц.
Нашите общности не са способни да контролират спекулативните пазари. Ако искаме да си върнем доверието, трябва да създадем повече европейски инструменти за контрол на транснационалната икономика, добави той.
С 550 гласа беше одобрен данъкът за финансовите транзакции в ЕП. Онези, които създадоха кризата, в която живеем, трябва да дадат своя принос за решението й. Една страна не може да се справи сама с проблемите на кризата. В този момент имаме нужда от повече европейско действие всеки ден, продължи изказването си председателят на ЕП.
По думите му най-богатият континент е станал емиграционен и това е срамно. 50% от младите и образовани хора в Испания са безработни, мотивира се лекторът.Европейският съюз е общност, основана на върховенството на закона,
но се съмнявам в това до каква степен Европа спазва собствените си правила,
каза още той. Шулц даде пример с членството на България в Шенген, наричайки задкулисните политики на някои страни членки позор.
Според него основните предизвикателства пред Европа също са търговията, околната среда и промените в климата, неконтролируемите финансови спекулации и миграцията.
По отношение на финансовите спекулации той отбеляза, че ръководствата на банки не желаят да работят за по-малко от половин милион евро годишна заплата, докато в същото време годишната заплата на канцлера на Германия е 300 хил.
Средна годишна заплата в Европа за управител на банка е 3 млн. евро, отбеляза Шулц.
Според него огромен проблем е и укриването на данъци. Всичко това не трябва да бъде допуснато, каза Шулц.
Според председателя на Европейския парламент
еврото не е криза, проблемът е управлението на еврото.
17 министър-председатели отричат, че сме в една и съща лодка, отбеляза той.
Европа ще излезе от кризата, само ако има обединен, достатъчно добре обезпечен финансов план за инвестиции, каза председателят на БСП и президент на ПЕС Сергей Станишев, който взе думата след публичната лекция на Шулц.
Станишев отбеляза, че в Европа днес има в рецесия, доверието в еврото не е възстановено, има безработица, която достига 25 млн. души. По думите му това са резултатите от дясната консервативна политика в цяла Европа, в това число и в България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!