Министърът на правосъдието Диана Ковачева защити решението си да предложи Деница Петкова за зам.- министър.
Петкова бе назначена на поста на 22 декември от министър-председателя Бойко Борисов. Тя стана известна със скандал преди осем години, когато осъди за клевета журналисти, разкрили корупция в образованието. Именно заради този случай Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург осъди България. Според съда присъдите са непропорционални на вредите, които двамата журналисти са причинили.
Сега обаче министър Ковачева определи Петкова като
"един добър наказателен съдия",
а такива съдии трябвало да бъдат окуражавани.
"Смятам, че трябва внимателно да бъде разгледано решението на съда в Страсбург. Тя има възможност лично да обясни какви са били мотивите й. Хубаво е да се види самото решение, а не да се говори наизуст", каза още правосъдният министър.
Деница Петкова има магистратура по право от Бургаския свободен университет (БСУ). 15 години е била съдия в районните съдилища в Карлово и Поморие и в Окръжния съд в Бургас, а от 2009 г. е с ранг "съдия във ВКС и ВАС".
В последните шест години е била и преподавател по наказателен процес в Правната клиника към Юридическия факултет на БСУ.
Случаят с двамата журналисти - Божидар Божков и Катя Касабова, е от 2000 г.,когато Божков като кореспондент на в. "Сега" в Бургас и Касабова - репортер в регионалния в. "Компас". Двамата излизат със серия от публикации, в които разкриват, че 157 деца са приети в елитни гимназиите, въпреки слабите си резултати на конкурсните изпити, като са представили медицински бележки за различни заболявания.
Проблемът за двамата възниква, след като започват да пишат, че четирима експерти от инспектората на министерството на образованието трябва да бъдат уволнени за корупция, ако ведомството приеме заключенията за корупция и сигнала за подкуп срещу тях.
Четиримата служители на инспектората завеждат дело за клевета срещу Божков и Касабова и двамата журналисти са осъдени да платят големи суми - Касабова - около 7500 лв., а Божков - 6300 лв.
През април т.г. Европейският съд за правата на човека в Страсбург се произнесе, че двамата са наказани неправомерно. В решението си европейските съдии завяват, че наказанията на Божков и Касабова са били
прекалени и непропорционални за вредите,
които с публикациите си двамата са причинили на четиримата служители от инспектората по образованието в Бургас.
Европейските съдии специално подчертават, че
твърде строгото отношение на българския съд към професионалното поведение на журналистите
може да доведе до обезсмисляне на задължението им да информират обществото.
Затова Страсбург препоръчва на българските магистрати всеки път, когато решават дело срещу журналист, да преценяват не само конкретния случай, но и въздействието му върху медиите като цяло.
И присъждат на Касабова 11 800 лв. за претърпените вреди и разноски за делото в Страсбург, а на Божков - 27 000 лв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!