С поразумението между правителствата на България и на САЩ за подобряване на спазването на данъчното законодателство в международен аспект и въвеждането в действие на ФАТКА (FATCA -Foreign Account Tax Compliance Act) е едностранно, коментира на брифинг в парламента депутатът от "БСП лява България" Румен Гечев.
"Добрата новина е, че и САЩ, и ЕС полагат усилия за разкриване на банкова информация, свързана с пране на пари и заобикаляне на данъчните законодателства на страните членки на ЕС, както и на вложения на инвеститори в САЩ.
Ние разбираме загрижеността и подкрепяме усилията на САЩ за получаване на информация от България за вложения на американски физически и юридически лица в размер над 50 хиляди долара", посочи Гечев.
Според него проблемът е, че споразумението е едностранно и само българската страна поема ангажимента да предоставя информация на САЩ,
докато САЩ няма да предоставят информация на българската страна за български инвестиции от физически и юридически лица на територията си.
Става дума за милиони левове разходи, които трябва да направят българските институции по систематизирането и предоставянето на информацията, отбеляза Гечев.
Според него от досега подписаните споразумения на страни членки от ЕС - като Германия, Великобритания, Дания, Ирландия, Италия, Испания, Франция - България е първата страна, където договорът, който се предлага, не е реципрочен, а е само в едната посока.
По никакъв начин не можем да се съгласим България да поема само разходите по осигуряването на информация, заяви Гечев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!