Н ародното събрание свали прага за свикване на референдум от 500 на 400 хиляди подписа.
Това стана с приемането на промените в Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, известен като Закона за референдумите.
Не беше прието предложението на АБВ за намаляване на прага за свикване на референдум на 300 хиляди подписа, както и това на Патриотичния фронт – за 350 хил. подписа.
По време на дебатите от ДПС изненадващо предложиха вместо намаляване на прага, неговото увеличаване от 500 на 800 хиляди подписа.
Депутатът Хамид Хамид посочи, че всички предложения за намаляване на прага за свикване на референдум са чисто популистки и създават сериозни предпоставки много малка част от българското общество да манипулира голямата.
„През изминалите месеци се наслушахме на тезата колко голяма представителност трябва да има в обществото. Вносителите на референдума предлагат задължително гласуване с мотивите, че обществено-политическият живот се нуждае от по-голяма представителност. Как постигаме по-голяма представителност като намалим подписите“, запита Хамид.
Депутатите приеха и предложението референдум и местни избори да могат да се провеждат на една и съща дата.
С така приетите промени президентът ще определя датата за провеждането на национален референдум след посочените в ал. 1 от закона срокове, когато в едногодишен срок от датата на обнародване на решението на НС предстоят избори.
По този начин националният референдум и предстоящите избори ще могат да се проведат на една и съща дата, както пред месеци предложи държавният глава.
Народните представители запазиха и прага за признаване на валидност на референдума.
Според досегашния начин
предложението, което е предметът на референдума, да се счита за прието, ако в гласуването са участвали не по-малко от участвалите в последните избори за парламент
и ако с "да" са гласували повече от половината от участвалите в референдума избиратели.
Беше отхвърлено предложението на АБВ референдумът да бъде признат за валиден, ако в гласуването са участвали не по-малко от 40 на сто плюс един глас от гражданите с избирателни права и не по-малко от половината плюс един глас за въпроси по чл. 153 от Конституцията и с "да" са гласували повече от половината от участвалите в референдума избиратели.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!