С ъздава се публично-инвестиционна програма в националния бюджет, като по този начин за пръв път имаме истинска допълняемост между европейското и национално финансиране, което е основно изискване на европейските фондове и на бюджетната политика на европейските страни. Това съобщиха пред журналисти в Боровец вицепремиерът, отговарящ за еврофондовете, Зинаида Златанова и министърът на финансите Петър Чобанов.
Парламентарните групи на "Коалиция за България" и ДПС от вчера са на семинар в курорта с участието на правителството.
"Приоритетите на страната ще се финансират не само от европейски фондове, но и с национален бюджет там, където няма възможност за европейски фондове", обясни Златанова.
Петър Чобанов обеща, че
няма да се създават тежки бюрократични структури
заради публично-инвестиционната програма. Предвижда се да се създаде междуведомствен съвет с участието на министри и председателя на Националното сдружение на общините в България, като ще се ползва капацитетът на секторните министерства в зависимост от това какъв е проектът.
Министерски съвет ще одобрява списъка със селектираните проекти, а сред основните критерии за одобряването на проект ще бъдат дали допринася за повишаването на икономическия растеж, за устойчивото развитие на регионите, за генериране на заетости и доходи, за конкурентоспособност на икономиката. Вероятно ще има петстепенна скала за оценяване. Общият фонд ще е около 500 млн. лв., като най-малко половината ще бъдат насочени към регионите, каза той.
По отношение на еврофондовете Златанова заяви, че
е много вероятно в началото на годината да започне прилагането на поне три оперативни програми -
"Транспорт", "Човешки ресурси" и "Фонда за свързване на Европа".
"В момента много сериозно работим с управляващия орган и министрите, за да уточним точно какви процедури могат да бъдат пуснати още от началото на следващата година", каза Златанова и добави, че това ще даде възможност на бенефициентите веднага да кандидатстват и да бъдат сключени договори за безвъзмездна помощ.
От усвояемост 29% в края на февруари и 35% в края на май, към момента сме на 45% сертифицирани разходи, а до края на годината се очаква този процент да бъде по-висок. Работим да спасим толкова пари, колкото е възможно, заяви Златанова. Тя изрази увереност, че ще бъдат спасени поне половината от потенциалните рискове, обявени от служебното правителство, които към май са били 272 млн. евро.
Петър Чобанов каза, че няма да има промени в Бюджет 2014 след семинара в Боровец. Единственото ново е намалението на субсидиите на партиите. Той припомни, че при второто четене на Бюджет 2014 на бюджетната комисия са намалени проходите и разходите на парламента с около 600 хил. лв., а отделно Народното събрание е внесло в бюджета 15 млн. лв. от икономии от тази година, които ще бъдат използвани за изплащане на коледни добавки.
Като буфер в Бюджет 2014 ще останат 160-те млн. лева, които ще влязат допълнително в хазната заради новата такса върху приходите на производителите на вятърна и слънчева енергия, съобщи още Чобанов, цитиран от DarikNews.bg.
По-рано стана ясно, че при второто четене на бюджета ще бъде подкрепено предложението на „Атака" с 20% такса да бъдат обложени приходите на фотоволтаиците- и вятърните паркове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!