Изборът днес не е между финансова дисциплина и повече харчене, нито е между "повече или по-малко Европа". Днес цяла Европа трябва да има смелостта да направи, а не да отлага структурните реформи, които са нужни, ако иска да оцелее.
Това каза министърът на външните работи Николай Младенов по време на дискусията "Пет години в ЕС - през красивите умове на България" днес - Деня на Европа.
България може да е най-бедната страна в ЕС, но исторически погледнато е страната в ЕС, която най-бързо преструктурира своята икономика в периода на прехода, заяви Младенов и добави, че цената за това е била изключително висока - падаха правителства, сменяха се политически елити, имаше социално напрежение, "но днес нашата страна е фискално най-дисциплинираната в ЕС, с най-добрите начални позиции да излезе от кризата". (пълният текст на речта)
България няма социалната система, които старите страни-членки имат. Всички бихме искали да я имаме, защото няма българин, който да не се срамува от ниските пенсии, който да не страда от бедността, посочи Младенов.
По думите му обаче България си дава сметка, че за да изгради такава система, трябва да генерираме реален икономически растеж, а не да взимаме пари назаем и да обречем бъдещите поколения на дългова криза, от която еврозоната сега се бори да излезе.
Външният министър очерта като приоритетни антикризисни мерки необходимостта от разширяване на единния пазар; насърчаване на свободната търговия; намаляване на тежестта за бизнеса в България и в ЕС.
Българското правителство е решено до края на 2012 г. да намали тежестта върху бизнеса с 20%, каза Младенов, според когото тази тенденция трябва да е категорична и за цяла Европа.
Министърът акцентира още върху необходимостта от иновации и инфраструктура за модерна икономика в Европа, както и върху това ЕС да не се страхува от разширяването си.
Европа спешно се нуждае от общ енергиен пазар: не само от либерализация на пазара на газ и електричество, но и от изграждане на междусистемни връзки, каза Младенов.
Той специално акцентира и на нуждата от единен пазар на дигиталните услуги, за да бъдем конкурентноспособни.
"Твърде много бариери все още блокират свободния поток на онлайн услуги отвъд националните граници. Единният пазар днес не е готов за дигиталната ера. Затова трябва да създадем единно пространство за онлайн разплащания, както и допълнителна защита на потребителите в киберпространството на ЕС", отбеляза Младенов.
Отговаряйки на въпроси от публиката, той каза, че ще продължим да помагаме на Македония да върви напред по пътя си на развитие.
Същевременно, в контекста на Балканския регион, Младенов посочи, че ще продължим да бъдем и много внимателни за всеки опит за насаждане на национализъм, на радикализъм и неуважение към съседите, в която и да е страна на полуострова.
В началото на дискусията в криптата на катедралния храм "Св. Ал. Невски" участниците почетоха с минута мълчание паметта на милионите загинали в битките на Втората световна война.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!