Трима от Швеция - направо в ареста
Източник: Тотка Нинова / radiovidin.bnr.bg
Сщ щу трима от депортираните български граждани от Швеция са образувани досъдебни производства и те са арестувани при влизането им в България.

През граничните КПП Връшка чука и Видин снощи са влезли три автобуса с български граждани, заминали за Швеция да берат боровинки без трудови договори.

Пресцентърът на МВР съобщи, че. трима са задържани в районните полицейски управления.

Снощи около 21.30 ч. на ГКПП - Видин е пристигнал автобус с шведска регистрация, превозващ 69 български граждани. Извършен е граничен контрол, при който било установено, че единият от пътниците е обвиняем по досъдебно производство. Предаден е на районното полицейско управление Видин.

Други два автобуса с общо 128 български граждани пристигнали тази сутрин около 3 ч. на ГКПП - Връшка чука. При проверка на личните им документи, както и в системата на ШИС и автоматизираната информационна система на "Гранична полиция" са били засечени други двама обвиняеми по досъдебно производство с наложена мярка за принудително довеждане.

Полицаи са ги конвоирали до РУП в гр. Кула.

Останалите пътници са ескортирани на автобусите до ж.п. гара Видин и към 6 ч. и са отпътували за родните си места.

За 39 души от Сливенско е изпратен специален автобус от областния управител Марин Кавръков, а останалите са отпътували с влак.

До времето на отпътуването им по родните места е била осигурена охрана от служители на Транспортна полиция.

В петък след обяд във Видин пристигна първият автобус с изпаднали в беда в Швеция български граждани.

Повечето са без пари и разходите по пътуването им са за сметка на БДЖ.  Работниците били привлечени от офертата за изкарат по 40-50 евро на ден от бране на боровинки, но реколтата се оказала слаба.

Организаторът не им плащал нищо - гладували и успели да избягат. Приютили ги в църква, а след това със съдействието на полицията се добрали до нашето посолство. На българския бряг в полунощ срещу 28 юли ги чакаха само две коли от Ботевград, журналисти и областният управител на Видин Цветан Асенов, който организира и транспортирането им до видинската жп гара.

"Какви са тези мошеници, които набират български граждани за сезонна работа. Всички сме без работа", каза 57-годишната Пенка. Сезонните работници обвиняват хората, предложили им работа в измама. Почти всички се вричат, че случаят ще им е като обеца на ухото, предаде Радио Видин (radiovidin.bnr.bg).

В Стокхолм остават още 62-ма души, които са настанени в училище, обзаведено с легла и душове в близост до българското посолството. Други 52-ма души са в лагер в околностите на шведската столица.

Министерството на външните работи отново настоятелно препоръчва на българските граждани, които възнамеряват да заминат на сезонна работа в Швеция, да имат сключени трудови договори, да разполагат с пълна информация за работодателя и да се уверят в неговата сериозност.
Съпругът пита: – Какво има за вечеря? – Нещо ново: нарича се „направи си сам“. – Това не беше ли вчера?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Иновация: Монтират отопляеми пътни знаци

Любопитно Преди 13 минути

Първоначално пътните служби ще разпределят 18 устройства на различни места от регионалната пътна мрежа

„Уверен съм, че светът отново ще се върне към мир“, заяви Моди пред Путин

„Уверен съм, че светът отново ще се върне към мир“, заяви Моди пред Путин

Свят Преди 31 минути

„Благополучието на света минава единствено през пътя на мира. Заедно трябва да търсим пътищата към мир. С усилията, които се полагат през последните дни, съм уверен, че светът отново ще се върне към мир“, каза той

Защитата на кмета на Варна обжалва размера на гаранцията му от 200 000 лева

Защитата на кмета на Варна обжалва размера на гаранцията му от 200 000 лева

Свят Преди 46 минути

Предстои внесената от защитата жалба да бъде разгледана от Апелативен съд – Варна

Ким Кардашиян разкри, че е сменила името си преди славата в риалити телевизията

Ким Кардашиян разкри, че е сменила името си преди славата в риалити телевизията

Любопитно Преди 51 минути

Освен това тя си приписва заслугата за това, че е успяла да убеди семейството си да се съгласи с риалити шоуто

АПС: Съвносители сме на вота на недоверие

АПС: Съвносители сме на вота на недоверие

България Преди 1 час

„Управляващите трябва да чуят гласа на протестиращите“, каза Севим Али

Управляващи, синдикати и работодатели обсъждат Бюджет 2026

Управляващи, синдикати и работодатели обсъждат Бюджет 2026

България Преди 1 час

Финансовият министър Теменужка Петкова заяви, че от страна на министерството са направени необходимите оценки на основните искания на социалните партньори

Лукс, милиони и нумерология: Тейлър Суифт откупи сватбената дата на друга двойка

Лукс, милиони и нумерология: Тейлър Суифт откупи сватбената дата на друга двойка

Любопитно Преди 1 час

Певицата е платила щедра сума, за да осигури датата 13 юни 2026 г. за сватбата си с Травис Келс

Задържаха българин, карал в насрещното в Гърция

Задържаха българин, карал в насрещното в Гърция

България Преди 1 час

Според първоначалната информация камионът се движел в насрещното платно югоизточно от града в участъка между пункта за пътни такси Малгара и пътния възел Клиди, където и бил спрян

Ким Катрал и Ръсел Томас

Саманта от „Сексът и градът“ се омъжи на скромна церемония в Лондон

Любопитно Преди 1 час

Ким Катрал и дългогодишният ѝ партньор Ръсел Томас сключиха интимен брак в Лондон пред едва 12 гости, отбелязвайки кулминацията на връзка, започнала през 2016 г. и израснала в стабилно, подкрепящо и дълбоко лично партньорство

61-годишна жена блъсна двама пешеходци на "зебра" във Видин

61-годишна жена блъсна двама пешеходци на "зебра" във Видин

България Преди 1 час

Лек автомобил е блъснал мъж и жена на пешеходна пътека във Видин, съобщиха от полицията

Кметът на Враца съди протестиращи за "издевателство" над семейството му

Кметът на Враца съди протестиращи за "издевателство" над семейството му

България Преди 1 час

"Тези, които си мислят, че ще изливат злобата и простотията си върху децата ми, са се объркали сериозно“, каза кметът

Легендарен филмов злодей почина на 75 години

Легендарен филмов злодей почина на 75 години

Свят Преди 1 час

Актьорът Кари-Хироюки Тагава, познат от „Mortal Kombat“ и „The Man in the High Castle“, е починал в Санта Барбара на 75 години след усложнения от инсулт

Какво да направите, ако багажът ви е изгубен, закъснял, откраднат или повреден

Какво да направите, ако багажът ви е изгубен, закъснял, откраднат или повреден

Любопитно Преди 1 час

Не забравяйте да приберете билета си за получаване на багаж на сигурно място

<p>Желязков напомни хипотезата за оставката си</p>

Премиерът Желязков: Тази година България има два пъти по-висок икономически растеж от средния за Европа

България Преди 1 час

Хипотезата за оставката ми е предвидена в чл. 89 ал. 2 в българската Конституция, каза премиерът