Бюджетната позиция на България през изминалите месеци се подобрява спрямо предходната година, каза вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков пред парламента по време на дискусията по питане към него за Националната програма за реформи.
Дянков отбеляза, че към края на март 2012 г. дефицитът по консолидирания бюджет на касова основа е 0,9% от БВП.
По предварителни данни за април се очаква превишаване на приходите над разходите и излишък от 440 млн. лева, което ще подобри допълнително бюджетното салдо, посочи той.
Също по предварителни данни към края на април бюджетната позиция ще бъде на дефицит от едва 0,2-0,3 процента от БВП или близо до балансиран бюджет. Това се дължи на по-доброто изпълнение на приходите и на ръста при постъпленията от косвените данъци, отчете министърът.
Симеон Дянков цитира данни, публикувани от Евростат и НСИ в началото на май, според които България е на първо място като темп на нарастване на търговията на дребно в ЕС, а индексът за промишлени продажби на страната ни е четвъртият най-висок в съюза.
Данните сигнализират за малко по-благоприятно развитие за европейската и националната икономика и позволяват увеличение на доходите,
коментира Симеон Дянков.
Той припомни, че от 1 юни се предвижда увеличаване на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст от 136 на 145 лева, както и че през последната година два пъти се е увеличавала минималната работна заплата - от 240 и на 270 лева, а от 1 май - на 290 лева. Това е увеличение с 21%, при инфлация за периода 7%, отбеляза министърът.
Дянков прочете някои от заключенията на МВФ, чиято техническа визита в България приключва днес. Сред изводите на фонда са че "разумните и решителни политики и силните буфери осигуриха устойчивост на България по време на световната криза", "реформите за повишаване на събираемостта на ДДС дават заслужаващи поздравления резултати", "неотдавнашната пенсионна реформа ще донесе значителни икономии от 4% от БВП в средносрочен план".
Тези изводи не означават, че всичко е розово, но от гледна точка на фискална, банкова, бюджетна политика България е една от малкото страни в ЕС, която засега се справя добре, коментира Дянков.
Той отбеляза, че остават много предизвикателства пред България.
Националната програма за реформи не е краткосрочен или антикризисен план, а дългосрочен план за изпълнение на поставените задачи към стратегията "Европа 2020", отбеляза Дянков.
Той обаче допълни, че въпреки дългосрочния си характер, българската национална програма за реформи предвижда
над 70% от реформите да бъдат изпълнени до 2015 г.,
като вече е започнала работата по три четвърти от тях.
Народното събрание задължи правителството при последваща актуализация да докладва за изпълнението на мерките, заложени в Националната програма за реформи. Решението беше прието със 106 "за" , 29 "против" и 11 въздържали се.
Предвижда се Министерският съвет да докладва за изпълнението на мерките предимно в областта на фискалната политика, електронното управление, енергийната ефективност, административната реформа, както и реформата в системата на здравеопазването и образованието.
Приетото решение беше внесено от ПГ на ГЕРБ във връзка с разискванията по питането на народните представители от БСП Пламен Орешарски и Корнелия Нинова към министъра на финансите Симеон Дянков.
По време на дискусията Корнелия Нинова отбеляза, че актуализираната национална програма за реформи е рестриктивна към бизнеса, антисоциална за хората и прокризисна за България.
Според левицата програмата не гарантира икономически растеж и приток на чуждестранни инвестиции, а данните за развитието на икономиката през януари и февруари 2012 г. са тревожни и показват риск за бюджетното изпълнение.
Менда Стоянова от ГЕРБ посочи, че през последните месеци очакванията на ЕК и на МВФ за европейска икономика през 2012 г. са били коригирани надолу. Според междинната прогноза на ЕК вече се очаква нулев растеж за ЕС, което представлява намаление с 1,9 пункта спрямо пролетната им прогноза от 2011 г., отбеляза тя. ЕК посочва 11 държави, които през 2012 г. ще изпаднат в рецесия.
На този фон България се представя изключително добре и е сред страните с устойчив икономически растеж, дори и с посочените ревизии от февруари тази година, отбеляза Стоянова.
Съпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров заяви, че при 13% безработица и 450 хил. загубени работни места от началото на мандата на ГЕРБ да се твърди, че всичко ни е наред, означава липса на реална оценка на ситуацията. Той сравни положението с "Титаник" - всички са смятали, че има опитен капитан и са празнували при отплаването, а в последния момент са разбрали, че корабът се пълни с вода.
Алиосман Имамов от ДПС вижда един от основните недостатъци в липсата на прогностичен анализ. Националната програма за реформи заедно с конвергентната програма имат много важно значени за развитие на България като член на ЕС. Ползите от нашето членство в ЕС зависят от изпълнението на тези две програми, отбеляза той и допълни, че ние се намираме на опашката по най-важните социални показатели като доходи, пенсии, стандарт на живот.
Станислав Станилов от "Атака" смята, че дебатът по националната програма е излишен, защото най-важното е да се създадат условия на растеж, а това не се прави.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!