Ние, като дипломатическа служба, като МВнР, трябва да имаме своя важен принос за излизане на страната от кризата.
Това посочи като най-важна приоритетна задача министърът на външните работи Николай Младенов, който очерта ключовите външнополитически области
пред ръководителите на българските дипломатически мисии в чужбина
при откриването днес на посланическата конференция в МВнР.
Няма по-важна задача пред външната политика и пред дипломацията от тази да допринася с всички сили за икономическото и финансовото развитие на страната, заяви Младенов.
Нашата ниша - на МВнР, са чуждестранните пазари и
привличането на чужди инвестиции в българската икономика,
посочи той. Младенов припомни периода, в който въпреки призивите за "икономизиране на външната политика" на МВнР е бил отнет външноикономическият сегмент. Това той определи като "груба грешка", струвала на България достъп до ресурс години, десетилетия наред.
Министърът изтъкна, че днес не става въпрос да се върнем към модели от миналото, а да направим нови модели, които да работят в 21-ви век.
Това означава да бъдем настъпателни в търсенето на възможности за българския бизнес, за идентифициране на пазари и пазарни ниши за българските стоки, за промотиране на България, на българските марки по нов интелигентен и адекватен на конкретните условия начин, каза Младенов.
По думите му трябва да изучаваме къде има неизползвани възможности, да намираме инвеститори, които по законен начин и път да инвестират своите пари в България.
"Това можем да направим в партньорство единствено с другите части от българската държава, и на първо място - с Министерството на икономиката, енергетиката и туризма", посочи Младенов.
Шест основни приоритета
очерта външният министър. Вторият основен приоритет, след чуждите пазари и инвестиции, е ново качество на работата в ЕС. За България е важно да има силен ЕС и ние трябва да участваме във вземането на решения на всички нива.
Сред посолствата на България Младенов даде пример с това в Дамаск, което в тази сложна обстановка получава най-висока оценка. Това е пример как малка страна може да задава експертиза на целия ЕС.
Третият приоритет е политика на
конструктивно настъпление на Балканите
България е на масата на ЕС и има възможност за вземане на решения, които да направят войната невъзможна на Балканите, каза Младенов.
България е исторически отговорна към присъединяването на всички наши съседи към ЕС. Тази подкрепа трябва да се постигне със спазването на всички български национални цели и интереси. Младенов каза, че трябва да създадем ново мнозинство в ЕС, за да бъдат тези страни присъединени към него.
Младенов посочи някои инициативи, които смята да осъществи. От пролетта МВнР ще организира голям балкански форум за хората, които ще вземат решения за в бъдеще.
Ще бъде направен и обзор на българската външна политика в Народното събрание и годишен доклад за българските общности зад граница. Такъв доклад може да предизвика критики в някои наши съседи, но ние трябва да защитим по конструктивен начин българите зад граница.
Като четвърти приоритет Младенов посочи необходимостта България да има добри позиции в Близкия изток. Той отбеляза, че сме свидетели на събития в тези страни, които могат да се сравнят с рухването на комунизма.
Промените в Арабския свят са уникална възможност за България,
отбеляза външният министър. Като пети приоритет Младенов отбеляза намирането на верен подход към Русия и източния регион, като целта е отново възможности за българския бизнес.
Той отбеляза, че сега вече с Русия има възможност за решаване на всеки проблем по отделно, а не пакетно.
И като последен приоритет външният министър обясни необходимостта от гъвкава работа в Азия.
Въпреки че се очакваше конференцията да бъде открита от премиера Бойко Борисов, той не дойде. Министър Младенов обоснова това с необходимостта българският премиер да говори по телефона с Владимир Путин и обеща на посланиците, че в следващите два дни по всяка вероятност ще осъществят среща с министър-председателя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!