Експерт: В Шенген ще сме дестинация за трафик на хора
Експерт: В Шенген ще сме дестинация за трафик на хора   
Източник: Красимир Делчев, БГНЕС
Най-важното през тази година е България да синхронизира законодателството си с нова европейска директива, която изисква задължителен минимум години затвор за трафик на хора.

Това заяви в интервю за БТА секретарят на Националната комисия за борба с трафика на хора Антоанета Василева.

По думите й към момента страната ни няма такъв текст в Наказателния кодекс.

След като се присъедини към Шенген, България ще стане в по-голяма степен страна на транзит за жертвите на трафик от трети страни, както и дестинация, коментира експертът.

"Ние сме подготвени за това, няма да бъдем изненадани, включително и колегите от "Гранична полиция" са специално обучени.

Тази година ще работим засилено по линия на идентифициране на жертви от трети страни в България или опити за нелегалното им транспортиране до други страни", обяснява Василева.

Тя се надява, че новите промени в Наказателния кодекс, които гласува парламентът - строги наказания за компании, които наемат нелегални имигранти, ще предотврати случаите на трафик на хора с цел трудова експлоатация в страната ни.

Засега България продължава да е сред държавите, които изнасят "женска плът", най-вече за страните, в които проституцията е легална - Франция, Германия, Австрия, Холандия, Белгия.

От скоро трафикантите предпочитат също Великобритания и Кипър. Жертви на трафик с цел трудова експлоатация пък има най-често в Гърция, Испания и Италия. Напоследък има случаи в Швеция и все по-често в Чехия.

Според официалните данни за 2011 г. у нас са идентифицирани общо 541 жертви. От тях 448 са жени, а 93 - мъже.

Представителите на малцинствата, по-конкретно на ромската общност, са една от най-уязвимите групи, особено децата.

Не малко ромски жени са сексуално експлоатирани и в България, посочи Василева.

Представителните статистически данни, обаче, не включват критерии, които да характеризират регистрираните жертви на трафик на хора според етническата им принадлежност - това няма никакво значение, тъй като те са български граждани и като жертви получават пълен пакет от социални услуги и закрила.

За да се намали тяхната уязвимост, в края на 2011 г. комисията е започнала проект за превенция на трафика на хора сред ромската етническа група, по-специално в региона на Варна.

Според данни на Глобалната инициатива на ООН за борба с трафика на хора, печалбите от това престъпление достигат над 31 млрд. евро годишно.

При един от последните случаи на сексуална експлоатация на българка в Холандия е станало ясно, че момичето е заработило за трафиканта си около 4 млн. евро за осем години.

"Можем да направим една проста сметка - ако една жена, която проституира насилствено, на час изкарва средно по 100 евро, за 10 часа на ден това прави 1000 евро, за 30 дни - 30 хил. евро.

От тези пари жените получават (ако имат и този късмет) дребна сума, с която си покриват личните нужди, като храна, цигари, хигиенни консумативи. Всеки може да направи останалата сметка", посочва Василева.

През септември 2011 г. започна да функционира и втори държавен приют за пълнолетни жертви на трафик, като на дневен ред стоят планове за откриване на още кризисни центрове за деца.

Българското законодателство е на ниво, страната ни е ратифицирала всички европейски конвенции за борба с трафика на хора и усилено работи в посока на ефективното прилагане на тази рамка, категорична е Василева.

Тя е особено удовлетворена, че през изминалата година имаме над 10 дела за трафик на хора, приключили с постановени присъди за над 10 години затвор, при строг режим, а общата стойност на отнетото имущество по делата за трафик е 146 159 лева.
Съпругът пита: – Какво има за вечеря? – Нещо ново: нарича се „направи си сам“. – Това не беше ли вчера?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Кремъл очаква реакцията на САЩ за резултатите от срещата между Путин и Уиткоф

Кремъл очаква реакцията на САЩ за резултатите от срещата между Путин и Уиткоф

Свят Преди 11 минути

Съветникът на Кремъл каза, че преговорите между Путин и Уиткоф за уреждане на конфликта в Украйна са се основавали на три ключови договорености

Финалистите в "Игри на волята"

Големият финал в „Игри на волята” - кой ще триумфира

Любопитно Преди 16 минути

Калин, Алекс, Мирослав и Теодор-Чикагото ще се борят за голямата награда тази вечер от 20:00 ч. по NOVA

Разкриха импровизирана нарколаборатория в Бургас

Разкриха импровизирана нарколаборатория в Бургас

България Преди 28 минути

По данни на полицията са открити и иззети бутилки с киселина, корселин, йод, ацетон, люспи за почистване и фосфор

Джъстин Трюдо потвърди: Кейти Пери е неговият партньор

Джъстин Трюдо потвърди: Кейти Пери е неговият партньор

Любопитно Преди 37 минути

Новата звездна двойка позира за снимка с бившия японски министър-председател Фумио Кишида и съпругата му

Велосипедист загина при удар с бус край Омуртаг

Велосипедист загина при удар с бус край Омуртаг

България Преди 37 минути

Мъжът е починал на място

Снимката е илюстративна

Самолетът, пропаднал в небето: Космически лъчи от друга галактика вероятно са причината за паниката на борда

Свят Преди 38 минути

15 души бяха ранени при внезапното падане на рейса JetBlue A320, докато експерти обясняват, че поток от високоенергийни космически частици от друга галактика може да е повлиял на електрониката на самолета

Бащата на Сияна показа как шофьор кара с над 300 км/ч по Околовръстното на София

Бащата на Сияна показа как шофьор кара с над 300 км/ч по Околовръстното на София

България Преди 40 минути

Бащата на Сияна публикува изключително тревожно видео в социалните мрежи

,

Иновация: Монтират отопляеми пътни знаци

Любопитно Преди 57 минути

Първоначално пътните служби ще разпределят 18 устройства на различни места от регионалната пътна мрежа

Големи надценки и загуба на производство отчита междинен секторен анализ на КЗК

Големи надценки и загуба на производство отчита междинен секторен анализ на КЗК

България Преди 59 минути

От КЗК съобщиха, че анализът не се затваря с публикуваните и констатирани вече изводи, а той ще продължи

<p>Кървава драма в Хърватия:&nbsp;Жена загина, друга е ранена при стрелба</p>

Жена загина, друга е ранена при стрелба в Хърватия

Свят Преди 1 час

Стрелецът е все още на свобода

„Уверен съм, че светът отново ще се върне към мир“, заяви Моди пред Путин

„Уверен съм, че светът отново ще се върне към мир“, заяви Моди пред Путин

Свят Преди 1 час

„Благополучието на света минава единствено през пътя на мира. Заедно трябва да търсим пътищата към мир. С усилията, които се полагат през последните дни, съм уверен, че светът отново ще се върне към мир“, каза той

Защитата на кмета на Варна обжалва размера на гаранцията му от 200 000 лева

Защитата на кмета на Варна обжалва размера на гаранцията му от 200 000 лева

Свят Преди 1 час

Предстои внесената от защитата жалба да бъде разгледана от Апелативен съд – Варна

Ким Кардашиян разкри, че е сменила името си преди славата в риалити телевизията

Ким Кардашиян разкри, че е сменила името си преди славата в риалити телевизията

Любопитно Преди 1 час

Освен това тя си приписва заслугата за това, че е успяла да убеди семейството си да се съгласи с риалити шоуто

АПС: Съвносители сме на вота на недоверие

АПС: Съвносители сме на вота на недоверие

България Преди 1 час

„Управляващите трябва да чуят гласа на протестиращите“, каза Севим Али

Управляващи, синдикати и работодатели обсъждат Бюджет 2026

Управляващи, синдикати и работодатели обсъждат Бюджет 2026

България Преди 2 часа

Финансовият министър Теменужка Петкова заяви, че от страна на министерството са направени необходимите оценки на основните искания на социалните партньори