Свидетел срещу "Килърите" говори за пари на Кюлев
Бизнесменът Георги Вълев е сред подсъдимите по делото "Килърите"   
Източник: БГНЕС

Акционерът в бившата "Тракия банк" Георги Стойчев дава днес в продължения на 7 часа показания по делото "Килърите" пред състав на Шуменският окръжен съд.

Свидетелят каза, че след натиск през 1997 г. банката била продадена на Емил Кюлев, който поел финансови ангажименти към акционерите, но впоследствие не ги изпълнил.

Стойчев упълномощил подсъдимия Георги Вълев, също бивш акционер на "Тракия Банк", да постигне извънсъдебно споразумение и да получи 2,5 млн. долара от съпругата на Кюлев - Весела. Тези пари не били платени от банкера при продажбата на "Тракия банк".

По делото "Килърите" търновският бизнесмен Георги Вълев е обвинен, че е поръчал на групата на Петър Стоянов-Сумиста убийствата на адвокат Петър Лупов и Румен Рачев.

Георги Стойчев твърди, че останалите акционери не потърсили тези пари, тъй като нямали контакти с Кюлева.

След около 10 години Георги Вълев обявил, че може да уреди плащането на сумата "по извънсъдебен начин".

При посещение в хотел "Премиер" във Велико Търново, Стойчев научил, че Вълев, чрез фирмата си "Европа Палас", е сключил договор "за съдействие при решаването на финансовите проблеми" с убития по-късно шуменски бизнесмен Румен Рачев.

Според документа при уреждане на изплащането на парите, Рачев е щял ще получи 70% от тях. Това, според Стойчев, обезмисляло претенциите на акционерите и той  завел дело за злоупотреба с доверие срещу Вълев във Велико Търново.

Стойчев помолил адвокат Петър Лупов да му стане свидетел, тъй като участвал в срещите. Въпреки, че адвокатът бил притеснен след нанесен върху него побой и палеж на колата му, се съгласил, но десет дни по-късно бил убит.

През март 2007 г. Стойчев и Вълев прекъснали отношенията и през юли всеки от тях успял да стигне до споразумение с Весела Кюлева.

Следобед бе представен договор между фирма "Европа Палас" на подсъдимия Георги Вълев и "Креда дивелопмънт" на убития Румен Рачев, според който, ако акционерите получат определена сума от Весела Кюлева, 70% от нея ще бъде дадена на Рачев.

От показанията на свидетеля Стойчев, дадени на 15 октомври 2010 г., става ясно, че Рачев не е получил пари от Георги Вълев, а е получил 300 хил. евро за извършени от него услуги на Весела Кюлева.

Показания днес даде и Георги Трифонов – също бивш акционер в "Тракия банк". Той заяви, че следи делото "Килърите" заради подсъдимите Георги Вълев и Петър Атмаджов, с които има дълга съдебна сага с много негативи за себе си и своите близки. Поради това свидетелят поиска да бъдат прочетени показанията, които е дал по време на досъдебното производство. Съдът отхвърли това негово искане, тъй като това са прави по друг ред.

Свидетелят Трифонов разказа, че през 2006 г. се е провела среща, на която Георги Вълев е поискал пълномощно да представлява бившите акционери на "Тракия банк" при търсенето на около 2 млн. лева от Весела Кюлева - пари, които Емил Кюлев не е изплатил в изпълнение на договора за продажбата на "Тракия банк" през 1998-1999 г.

Трифонов е бил против предоставянето на пълномощно на Вълев, но то му е дадено, като в него е влизало и правото да представлява бившите акционери и в съда. След това Георги Вълев е започнал съдебна битка с Весела Кюлева – точно когато е течала продажбата на ДЗИ-банк, както вече се е казвала бившата "Тракия банк".

Поради това Трифонов е поискал пълномощното да бъде оттеглено, но Георги Вълев е прекъснал връзките им. Това е накарало акционерите да изпратят нотариална покана за прекратяване на пълномощията.

Трифонов разказа още, че Весела Кюлева се е съгласила по извънсъдебен път да удовлетвори претенциите на бившите акционери на "Тракия банк" срещу съгласието им в бъдеще те да не предявяват искове към ДЗИ-банк.

Делото срещу "Килърите" започна на 27 юни 2011 г.. Обвиняеми са Петър Стоянов - Сумиста, Васил Костов - Кеца, Янко Попов - Туцо, Георги Вълев, Петър Атмаджов и Райчо Стойнев. Срещу тях са повдигнати обвинения за участие и ръководене на организирана престъпна група, умишлени убийства и палежи.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Иновация: Монтират отопляеми пътни знаци

Любопитно Преди 13 минути

Първоначално пътните служби ще разпределят 18 устройства на различни места от регионалната пътна мрежа

„Уверен съм, че светът отново ще се върне към мир“, заяви Моди пред Путин

„Уверен съм, че светът отново ще се върне към мир“, заяви Моди пред Путин

Свят Преди 31 минути

„Благополучието на света минава единствено през пътя на мира. Заедно трябва да търсим пътищата към мир. С усилията, които се полагат през последните дни, съм уверен, че светът отново ще се върне към мир“, каза той

Защитата на кмета на Варна обжалва размера на гаранцията му от 200 000 лева

Защитата на кмета на Варна обжалва размера на гаранцията му от 200 000 лева

Свят Преди 46 минути

Предстои внесената от защитата жалба да бъде разгледана от Апелативен съд – Варна

Ким Кардашиян разкри, че е сменила името си преди славата в риалити телевизията

Ким Кардашиян разкри, че е сменила името си преди славата в риалити телевизията

Любопитно Преди 51 минути

Освен това тя си приписва заслугата за това, че е успяла да убеди семейството си да се съгласи с риалити шоуто

АПС: Съвносители сме на вота на недоверие

АПС: Съвносители сме на вота на недоверие

България Преди 1 час

„Управляващите трябва да чуят гласа на протестиращите“, каза Севим Али

Управляващи, синдикати и работодатели обсъждат Бюджет 2026

Управляващи, синдикати и работодатели обсъждат Бюджет 2026

България Преди 1 час

Финансовият министър Теменужка Петкова заяви, че от страна на министерството са направени необходимите оценки на основните искания на социалните партньори

Лукс, милиони и нумерология: Тейлър Суифт откупи сватбената дата на друга двойка

Лукс, милиони и нумерология: Тейлър Суифт откупи сватбената дата на друга двойка

Любопитно Преди 1 час

Певицата е платила щедра сума, за да осигури датата 13 юни 2026 г. за сватбата си с Травис Келс

Задържаха българин, карал в насрещното в Гърция

Задържаха българин, карал в насрещното в Гърция

България Преди 1 час

Според първоначалната информация камионът се движел в насрещното платно югоизточно от града в участъка между пункта за пътни такси Малгара и пътния възел Клиди, където и бил спрян

Ким Катрал и Ръсел Томас

Саманта от „Сексът и градът“ се омъжи на скромна церемония в Лондон

Любопитно Преди 1 час

Ким Катрал и дългогодишният ѝ партньор Ръсел Томас сключиха интимен брак в Лондон пред едва 12 гости, отбелязвайки кулминацията на връзка, започнала през 2016 г. и израснала в стабилно, подкрепящо и дълбоко лично партньорство

61-годишна жена блъсна двама пешеходци на "зебра" във Видин

61-годишна жена блъсна двама пешеходци на "зебра" във Видин

България Преди 1 час

Лек автомобил е блъснал мъж и жена на пешеходна пътека във Видин, съобщиха от полицията

Кметът на Враца съди протестиращи за "издевателство" над семейството му

Кметът на Враца съди протестиращи за "издевателство" над семейството му

България Преди 1 час

"Тези, които си мислят, че ще изливат злобата и простотията си върху децата ми, са се объркали сериозно“, каза кметът

Легендарен филмов злодей почина на 75 години

Легендарен филмов злодей почина на 75 години

Свят Преди 1 час

Актьорът Кари-Хироюки Тагава, познат от „Mortal Kombat“ и „The Man in the High Castle“, е починал в Санта Барбара на 75 години след усложнения от инсулт

Какво да направите, ако багажът ви е изгубен, закъснял, откраднат или повреден

Какво да направите, ако багажът ви е изгубен, закъснял, откраднат или повреден

Любопитно Преди 1 час

Не забравяйте да приберете билета си за получаване на багаж на сигурно място

<p>Желязков напомни хипотезата за оставката си</p>

Премиерът Желязков: Тази година България има два пъти по-висок икономически растеж от средния за Европа

България Преди 1 час

Хипотезата за оставката ми е предвидена в чл. 89 ал. 2 в българската Конституция, каза премиерът