Българските съдии крият обвързаността си
Министърът на правосъдието Маргарита Попова   
Източник: БГНЕС
Мз зинството от съдиите в България се възползват от "вратички" в законите за съдебната власт и за конфликт на интереси, за да не съобщят пълната информация за обвързаностите си.

Това сочат изводите от доклад на Националната мрежа за гражданско наблюдение на 20 съдилища в Северна България, представени днес на конференцията "Правосъдие близо до хората", организирана под патронажа на министъра на правосъдието Маргарита Попова.

В голяма част от декларациите на съдиите, подадени по Закона за предотвратяване и управление на конфликта на интереси, имената на свързаните лица се съобщават с инициалите им, а размерите на кредитите и финансиралите ги банки остават неназовани, се посочва в доклада.

Като проблемна е констатирана практиката на съдилищата спрямо законите за защита на детето и защита от домашно насилие. Тя все още не е богата, а често се използват и стереотипи от минало време.

Това създава практики, при които жертвите на домашно насилие не се чувстват защитени, тъй като остава възможността, след като предприемат съдебно преследване, да станат обект на повторен тормоз.

Когато става въпрос за деца, лишени от родителски грижи, често съдиите предпочитат да постановят настаняване на детето в социално заведение, вместо възможността за налагане на приемна грижа или възлагане на родителски права на роднини.

За дейността на съдебните заседатели все още не се забелязва напредък, се отбелязва в доклада. Продължава практиката те да се избират по квоти, формирани на партиен принцип. Резултатът е включване на хора, познати сред партиите, но невинаги с високо доверие сред обществото. 

Безпристрастността на магистратите и тяхната обективна преценка трябва да се контролират.

Това заяви по-рано днес в интервю за БНТ министърът на правосъдието Маргарита Попова, но без да посочи какъв би могъл да е механизмът. Според министър Попова такъв механизъм "трябва да се намери" и само така щяло да се повиши общественото доверие в съдебната система.

Попова заяви, че не бива да продължава практиката един съдия да обяснява и оправдава присъдите, които е постановил, с лична преценка - "Аз така чета закона...".

"Не може прокурор и съдия да вземат едно решение и когато хората са недоволни, да отговарят - това е моето вътрешно убеждение. Това е изключително погрешно.

Трябва да се проверява, да има вътрешен контрол, който да оценява тези актове. Ако не въведем подобен контрол на безпристрастността, ще продължим да имаме правосъдие на две писти", категорично заяви Маргарита Попова.

Тя е убедена, че има необходимост от подобряване на работата на Висшия съдебен съвет (ВСС), в посока на кадровата политика. Хората искат повече прозрачност, повече правила.

Една от грешките на ВСС според нея е, че не се търси диалог с другата част от съдебната система - съдиите и прокурорите.

По думите на правосъдния министър има три стъпки, които биха променили отношението на хората към съдебната система: по-добра работа на магистратите, промяна на облика на хората в съдебната система и тя да не бъде обругавана за всичко.

Министър Попова е убедена, че в най-висока степен промяната на общественото мнение зависи от присъдите по т.нар. "знакови дела". Според нея присъдите по тях трябва да са такива, че да удовлетворяват очакванията на хората.

"Никой не е в състояние да каже какво да смятам", с тези думи правосъдният министър коментира думите на вицепремиера Цветан Цветанов, който преди време й препоръча да се занимава с Търговския регистър и да не коментира действията на магистрати.

Повод за тези думи на Цветанов стана мнението на министър Попова в хода на дискусиите около избора на Владимира Янева за председател на Софийския градски съд, че ако била на нейно място, би подала оставка.

На конференцията министър Маргарита Попова заяви, че

юлският доклад на Европейската комисия за напредъка на България в областта на правосъдието и вътрешния ред ще бъде добър.

След мисиите на евроекспертите у нас Попова мисли, че те са имали претенции за прозрачността в работата на Висшия съдебен съвет, отношението му с магистратите по места, за да може да води една по-добра управленска политика.

"Предполагам, че те ще направят поредна забележка за това, че трябва по места в съдилищата и прокуратурите да се помисли много сериозно за по-качествено правоприлагане, да бъдем по-близки до европейските стандарти", посочи министърът.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Орбан заплаши Европейската комисия с дело</p>

Орбан заплаши ЕК с дело, ако Брюксел заобиколи ветото на Будапеща върху забраната за внос на руска енергия

Свят Преди 2 минути

Унгарският премиер определи действията на ЕК като "явно нарушение на принципа на правовата държава"

Кремъл очаква реакцията на САЩ за резултатите от срещата между Путин и Уиткоф

Кремъл очаква реакцията на САЩ за резултатите от срещата между Путин и Уиткоф

Свят Преди 14 минути

Съветникът на Кремъл каза, че преговорите между Путин и Уиткоф за уреждане на конфликта в Украйна са се основавали на три ключови договорености

Разкриха импровизирана нарколаборатория в Бургас

Разкриха импровизирана нарколаборатория в Бургас

България Преди 31 минути

По данни на полицията са открити и иззети бутилки с киселина, корселин, йод, ацетон, люспи за почистване и фосфор

Джъстин Трюдо потвърди: Кейти Пери е неговият партньор

Джъстин Трюдо потвърди: Кейти Пери е неговият партньор

Любопитно Преди 40 минути

Новата звездна двойка позира за снимка с бившия японски министър-председател Фумио Кишида и съпругата му

Велосипедист загина при удар с бус край Омуртаг

Велосипедист загина при удар с бус край Омуртаг

България Преди 40 минути

Мъжът е починал на място

Снимката е илюстративна

Самолетът, пропаднал в небето: Космически лъчи от друга галактика вероятно са причината за паниката на борда

Свят Преди 41 минути

15 души бяха ранени при внезапното падане на рейса JetBlue A320, докато експерти обясняват, че поток от високоенергийни космически частици от друга галактика може да е повлиял на електрониката на самолета

Бащата на Сияна показа как шофьор кара с над 300 км/ч по Околовръстното на София

Бащата на Сияна показа как шофьор кара с над 300 км/ч по Околовръстното на София

България Преди 43 минути

Бащата на Сияна публикува изключително тревожно видео в социалните мрежи

,

Иновация: Монтират отопляеми пътни знаци

Любопитно Преди 1 час

Първоначално пътните служби ще разпределят 18 устройства на различни места от регионалната пътна мрежа

Големи надценки и загуба на производство отчита междинен секторен анализ на КЗК

Големи надценки и загуба на производство отчита междинен секторен анализ на КЗК

България Преди 1 час

От КЗК съобщиха, че анализът не се затваря с публикуваните и констатирани вече изводи, а той ще продължи

<p>Кървава драма в Хърватия:&nbsp;Жена загина, друга е ранена при стрелба</p>

Жена загина, друга е ранена при стрелба в Хърватия

Свят Преди 1 час

Стрелецът е все още на свобода

„Уверен съм, че светът отново ще се върне към мир“, заяви Моди пред Путин

„Уверен съм, че светът отново ще се върне към мир“, заяви Моди пред Путин

Свят Преди 1 час

„Благополучието на света минава единствено през пътя на мира. Заедно трябва да търсим пътищата към мир. С усилията, които се полагат през последните дни, съм уверен, че светът отново ще се върне към мир“, каза той

Защитата на кмета на Варна обжалва размера на гаранцията му от 200 000 лева

Защитата на кмета на Варна обжалва размера на гаранцията му от 200 000 лева

Свят Преди 1 час

Предстои внесената от защитата жалба да бъде разгледана от Апелативен съд – Варна

Ким Кардашиян разкри, че е сменила името си преди славата в риалити телевизията

Ким Кардашиян разкри, че е сменила името си преди славата в риалити телевизията

Любопитно Преди 1 час

Освен това тя си приписва заслугата за това, че е успяла да убеди семейството си да се съгласи с риалити шоуто

АПС: Съвносители сме на вота на недоверие

АПС: Съвносители сме на вота на недоверие

България Преди 1 час

„Управляващите трябва да чуят гласа на протестиращите“, каза Севим Али