"Цветелина Бориславова сади слонска трева за ток", извежда под глава "24 часа". Слонската трева, или мискантус, е новият хит за производството на биоенергия в Европа.
Бързорастящата трева с височина до 4 метра дава реколта от по 6 тона на декар. Първи опити за отглеждането му вече се правят у нас.
Банкерката Цветелина Бориславова, която активно инвестира в земеделие, ще произвежда мискантус във Видинско.
Три световни гиганта се целят в "Булгартабак", акцентира "Труд".
Три мощни инвеститора купиха тръжни документи за участие в конкурса за приватизация на "Булгартабак". Това са вторият в света в производството на цигари "Бритиш американ табако", "Джапан табако интернешънъл" и "Кореан табако груп".
Общо 7 компании купиха тръжни книжа за участие в приватизационната процедура до изтичането на крайния срок.
В интервю за "Сега" заместник-председателят на ДСБ Екатерина Михайлова коментира отношенията между ДСБ и ГЕРБ. "В неделя, 12 юни, в "Синята коалиция" има отворени предварителни избори за президент и за кмет на София.
В тях може да участва всеки. Но някои от нашите политически опоненти извън коалицията се опитват да се намесят в тях. В публични изказвания и интервюта техни представители вземат страна. Има откровени заявки, че ще се опитат да използват отворените избори, за да натрият носа на Иван Костов.
Ние се опасяваме от опити за организирана намеса, което може да опорочи тези избори. Възможно е други политически сили да активират част от своите членове, които да се включат, не защото харесват някой кандидат, а просто да опорочат самия избор", казва Михайлова.
За първи път неодобрението към премиера Бойко Борисов е по-голямо от подкрепата за него - 44 срещу 38%, сочат данните на проучване на "Галъп интернешънъл", направено между 26 май и 2 юни, пише "Дневник".
Според представеното ден по-рано изследване на "Алфа Рисърч" одобрението за Борисов е паднало до 35 на сто и се е изравнило с неодобрението.
И "Галъп" регистрира растящо недоверие към ГЕРБ и кабинета - преди година 42 на сто от анкетираните са заявявали подкрепа за управлението, а сега доверието е 31 на сто.
52% смятат, че кабинетът няма да се справи с кризата. Ако изборите бяха днес, 36 процента не биха гласували. ГЕРБ би получил 26%, а БСП - 21%. Левицата отново отбелязва покачване в доверието с 4 пункта спрямо май.
Българите не обичат финансовите рискове и предпочитат да влагат парите си в имоти, банки и образование. Купуването на акции и борсовите спекулации все още намират слаба почва у нас. Това е изводът от проучване на Икономическия институт на БАН, отбелязва "Сега".
Над половината население (58%) смята за най-сигурно и полезно да инвестира в апартаменти, къщи, ниви и др. недвижимости. За всеки трети българин (32%) е добра идея парите да се влагат на депозит в банка.
Една пета (20%) от участниците в изследването смятат, че трябва да се инвестира в учение.
Пенсионната ни система - като швейцарско сирене, защото политиците я пробиваха, за да замажат липсата на икономически растеж, коментира в "24 часа" икономистът Георги Ангелов.
Според него решението на Конституционния съд да отмени национализацията на над 100 милиона лева от личните пенсионни сметки на осигурените е важна крачка в развитието на България като правова държава.
То показва на настоящото и на бъдещите политически мнозинства и правителства, че правилата се отнасят и за тях. Държавата вече не може да посяга на частна собственост и да нарушава договори - това определено ни приближава към развитите западни страни и ни отдалечава от тоталитарните примери.
"Сега е моментът за US инвестиции", е озаглавено интервюто в "Стандарт" с посланика на САЩ в България Джеймс Уорлик.
Двамата с нашия дипломат номер едно в Америка, Елена Поптодорова, проведоха и тази година превърналата се в традиционна бизнес обиколка отвъд океана. Според Уорлик в момента се вземат и са взети много и важни решения в сферата на енергетиката в България. Става въпрос за много стратегически избор.
"И затова за американските, въобще за чуждестранните инвеститори, сега е времето да влязат на пазара, да представят своите технологии, а също и какви инвестиции смятат, че могат да направят. Защото след 2 или след 5 години стратегическите избори вече ще са били направени.
Едно от посланията ми към енергийния сектор в САЩ беше: елате сега, вижте какви са възможностите, бъдете там, когато се вземат стратегическите решения. И представете това, което можете да предложите, за да могат българите да направят своя избор", обяснява Уорлик.
Магистралите на Борисов не водят към Шенген, коментира "Сега". Само преди ден премиерът Бойко Борисов тържествуваше, че е постигнал голяма победа чрез благоприятното гласуване в Европарламента за приемането на страната в зоната без вътрешни граници.
Знаеше, че гласът на евродепутатите не е решаващ, както знаеше, че на другия ден надеждите на държавата ще бъдат попарени от Съвета на министрите на вътрешните работи, без чието единодушно съгласие шансовете са нулеви.
Но как да не надуеш поне веднъж тръбата, след като години преди това си се бил в гърдите, че точно ти, строителят на магистрали, ще отвориш пътя на България към Шенген?
Сега настава затишие, което най-вероятно ще продължи години, може би дълго след края на мандата на Борисов. Най-обидното е, че въпреки очевидното му лично старание провалът е лично негов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!