В се по-трудно става в Европа да се яде здравословно. Две френски проучвания показват, че 45% от плодовете и зеленчуците съдържат остатъци от пестициди, а при 6% от тях пестицидите са над допустимата норма.

Резултатите бяха определени като тревожни от MDRGF - Движението за права и уважение на бъдещите поколения. Надин Ловержа е представител на асоциацията, която се бори за здравословно земеделие, щадящо околната среда.

Тя разказва, че има пестициди, които са особено опасни за здравето и са канцерогенни, могат да доведат до болести като Паркинсон и Алцхаймер. Има епидемиологични изследвания сред хора, които са постоянно изложени на въздействието им, като земеделците например.

"При тях има болести, които се срещат по-често и за които е известно, че са свързани с използването на тези продукти. Днес откриваме много остатъци от пестицидите в храните. За да се предпазим от тяхното въздействие трябва да бъде прекратено напълно използването им и да се премине към биохраните, които не съдържат такива продукти", допълва Надин.

Във Франция най-много остатъци от пестициди се съдържат в ягодите, мандарините, чушките и патладжаните. Очевидно не винаги и не всеки има възможност да консумира биопродукти и за съжаление магическо разрешение на проблема не съществува.

Все пак от движението съветват да плодовете и зеленчуците да се белят преди консумация, тъй като голяма част от пестицидите се съдържат именно в кората.

1,6 ха - това е средната площ на земеделските стопанства в Португалия. Колкото и малка да е фермата обаче, собствениците са принудени да се снабдяват с цяла гама от фитосанитарни продукти, адаптирани за съответните култури в стопанството.

Именно тук се крие големият проблем. По принцип в ЕС обемът на опаковките за тези фитосанитарни продукти е от 20 или 50 л, но в Португалия те са от 1 или 5 л и малките туби буквално засипват земеделските райони.

Друга бомба със закъснител се крие във факта, че земеделските производители в страната са предимно възрастни хора, които са научени да изгарят или да заравят опаковките.

Така се стигна до 2006 г., когато под натиска на европейските директиви производителите и търговците на фитосанитарни продукти предприеха действия за разрешаването на този проблем.

По примера на Франция и Испания бе създадена система за събиране и рециклиране на празните опаковки. Повечето португалски стопанства обаче се намират на около 30 км средно от местата за продажба на фитосанитарните продукти и затова е въведен принципът "пълно срещу празно".

Навиците се променят макар и бавно, но никой засега няма намерение да се отказва от помощта на химията в селското стопанство.

Половината от изследваните български зеленчуци и плодове, които се предлагат по пазарите и в магазините съдържат коктейл от различни пестициди, сочат данните на Националното движение "Приятели на Земята".

Движението е инициатор на национален план за устойчива употреба на пестицидите в България и очаква, че министерството на земеделието ще подкрепи идеята.

Противно на разпространеното мнение, че земеделските производители не дават пари за пестициди, се оказва, че в страната се внасят множество евтини препарати, които се използват от производителите.

В България все още има и складове, в които се пазят пестициди. Вкусът и външният вид на плодовете и зеленчуците не издават какво съдържат те.

Хората търсят и купуват по-евтините продукти. Малко са тези, които могат да си позволят да купуват биопродукция. Сред рискови култури се нареждат много консумираните домати, краставици и зелена салата.

Те са появяват се най-рано на пазара и се отглеждат в оранжерии, които в последно време умножават броя си. Експертите предполагат, че оранжерийното производство използва пестидици.

Затова мийте обилно с течаща вода плодовете и зеленчуците по възможност с четка и белете задължително тези, които могат. Не използвайте корите особено на портокали и други вносни плодове.

Нека външният вид на продуктите не ни подвежда, съветват от националното движение "Приятели на Земята".

Цитрусите, които са целогодишно на пазара, както и останалите плодове и зеленчуците е добре да се киснат за 10 минути в разтвор на хлебна сода (1 супена лъжица на литър), защото пестицидите могат лесно да се отмият по този начин, препоръчват токсиколозите от Центъра за обществено здраве.

А плодът, който поема най-много пестидици, е гроздето. Пробите, които се правят по инициатива на Националната служба по растителна защита годишно са 200-300. Те са безплатни и задължителни.

Но ако някой от производителите на зеленчуци или плодове поиска да се направи проба на продукцията му, то ще му струва между 150 и 1000 лв.

Националната служба по растителна защита има право да конфискува зеленчуци, при които са регистрирани високи нива на пестициди.

Тези правомощията на службата от две години насам са резултат от засилване частично на контрола, тъй като се наблюдава завишаване на остатъчните количества пестициди в селскостопанска продукция.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Петя Буюклиева и Тоника отпаднаха на крачка от финала в Hell’s Kitchen

Петя Буюклиева и Тоника отпаднаха на крачка от финала в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 1 час

Първото си интервю Тоника даде в подкаста “Кухнята след Ада”

САЩ и хутите са се споразумели за прекратяване на огъня

САЩ и хутите са се споразумели за прекратяване на огъня

Свят Преди 2 часа

Споразумението ще гарантира „свобода на корабоплаването“ в Червено море

Продава ли се Канада, обсъдиха Карни и Тръмп

Продава ли се Канада, обсъдиха Карни и Тръмп

Свят Преди 3 часа

Карни към Тръмп: Канада не се продава и никога няма да се продава

От клиниката, в която почина Ангел, ще съдят протестиращи

От клиниката, в която почина Ангел, ще съдят протестиращи

България Преди 4 часа

Това е втора позиция на болницата след съботния протест

Bebe Rexha присъства на 2025 Met Gala

Модни гафове и скандали: Най-зле облечените звезди на Met Gala

Любопитно Преди 6 часа

Коя звезда бе облечена странно, натруфено или просто скандално?

Арестуваха българин в Солун са сексуално насилие в България

Арестуваха българин в Солун са сексуално насилие в България

Свят Преди 7 часа

Срещу българина е издадена европейска заповед за арест от българските власти

Жестоко убийство на жена разтърси Турция

Жестоко убийство на жена разтърси Турция

Свят Преди 7 часа

Бившият съпруг на 34-годишната Бахар Аксу се опитал да я отвлече

Дете в Бургас с амнезия след опасна игра в TikTok

Дете в Бургас с амнезия след опасна игра в TikTok

България Преди 8 часа

Лекарите съветват родителите да бъдат внимателни, защото тези случаи зачестяват

Израел: Газа ще бъде напълно унищожена

Израел: Газа ще бъде напълно унищожена

Свят Преди 8 часа

Цивилните ще бъдат изпратени на... юг в хуманитарна зона без "Хамас"

Верижна катастрофа затруднява движението по АМ "Струма"

Верижна катастрофа затруднява движението по АМ "Струма"

Свят Преди 9 часа

На място има екипи на полицията и Спешния център

<p>Песков: Киев не дава знак за примирие</p>

Песков: Киев не е дал признаци, че е готов да подпише предложеното прекратяване на огъня

Свят Преди 9 часа

Путин обяви тридневно прекратяване на огъня по повод 80-годишнината от победата на Съветския съюз

Русия разследва оскверняване на съветски паметници в 15 държави, сред които и България

Русия разследва оскверняване на съветски паметници в 15 държави, сред които и България

Свят Преди 9 часа

Освен България, останалите са Латвия, Литва, Естония, Украйна, Полша, Германия, Чехия, Гърция, Австрия, Швейцария, Финландия, Словакия, Румъния и Молдова

Мъж загина при инцидент с електрически скутер

Мъж загина при инцидент с електрически скутер

България Преди 10 часа

Спешният екип е пристигнал на адреса за 5 минути, но само е констатирал смъртта на мъжа

Турското разузнаване задържа пратка с пейджъри в Истанбул

Турското разузнаване задържа пратка с пейджъри в Истанбул

Свят Преди 10 часа

Представител на ливанската групировка определи инцидента като "най-големия пробив в сигурността" на "Хизбула"

Сбиване край Разлог завърши трагично: 35-годишен мъж почина в спешното

Сбиване край Разлог завърши трагично: 35-годишен мъж почина в спешното

България Преди 10 часа

Двамата мъже са задържани и за случая е уведомена прокуратурата

Рапър се появи с роял на гърба си на Met Gala 2025

Рапър се появи с роял на гърба си на Met Gala 2025

Любопитно Преди 10 часа

Рапърът и композитор се появи по стълбите на музея „Метрополитън“ в персонализирана визия от дизайнера на Burberry