П очивката в легнало състояние по време на бременност има предимства, но и недостатъци.
Ново проучване твърди, че лежането с повдигнати крака може да доведе до депресия, загуба на мускулна маса, увеличава риска от кръвни съсиреци и развитие на диабет, съобщи "Дейли мейл".
Това може да повлияе и на теглото на бебето и то да се роди с по-малко килограми.
На една от всеки пет жени в САЩ й се налага да почива на легло по време на бременността – в повечето случаи заради усложнения, заявяват от Обществото за фетална медицина в Америка, които са направили проучването.
Въпреки това
за бъдещите майки не се препоръчва продължително ограничаване на физическата активност.
"Няма доказателства, че почивката на легло подобрява състоянието. Има обаче доказателства, че това залежаване може да е вредно за майката и бебето", казва един от авторите на проучването – д-р Антъни Сичоне от Центъра за майка и дете в Делауер.
Данните на Обществото за фетална медицина сочат, че гинеколозите често предписват почивка на легло, въпреки че повечето от тях не вярват, че това ще подобри резултатите при бъдещите майки.
Те са категорични, че почивката в легнало състояние не намалява шансовете за преждевременно раждане нито при жените, за които е установено, че има такъв риск, нито за тези, при които това вече е констатирано.
"Има много малко данни, които да сочат, че липсата на активност е от полза за някакво състояние, свързано с бременността", казва още д-р Сичоне.
Известно е, че липсата на физическа активност рефлектира зле върху мускулите и костите. Това може да започне само след няколко дни и малко хора са запознати с ефекта, който може да има върху бременните жени, твърдят от Обществото за фетална медицина.
Почивката на легло може също да увеличи риска от образуване на съсиреци в краката, което е изключително опасно, тъй като могат да се придвижат и към белите дробове.
Липсата на движение увеличава риска и от развитие на гестационен диабет у майката.
Гестационният диабет се развива само и единствено по време на бременност. Според статистиката той засяга 4% от всички бременни жени. Подобно на захарния диабет от тип 2 представлява метаболитно нарушение, причинено от неспособността на организма да произвежда или усвоява необходимото количество инсулин. Но за разлика от другите форми на болестта, гестационният диабет може да бъде временен и обикновено изчезва след раждането.
Почивката на легло при бременните увеличава и риска от депресия и раздразнителност – най-вероятно заради принудителното залежаване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!