Лю Тао се мръщи, докато изпълнява жабешки скокове в жегата - упражнение от ритуалната гимнастика, на която отново са призовани работещите в предприятията в Пекин.
Прекъснати преди три години заради липсата на ентусиазъм, масовите физзарядки на работното място бяха подновени, тъй като китайските власти са загрижени за здравето на населението, водещо все по-заседнал живот.
Всяка седмица в парк до Забранения град инструктори показват на доброволци упражненията, които те на свой ред ще показват на жителите на Пекин. Работещите в предприятията ще ги изпълняват два пъти дневно на фона на музика, предавана по държавното радио.
"Младите постоянно похапват и прекарват целия ден седнали пред компютъра. Не искат да правят упражнения", оплаква се 28-годишният Лю. Той работи в агенция за недвижими имоти. Собственикът му поръчал да научи упражненията, за да ги показва на колегите си.
"Това е полезно за тялото и духа", казва той, преди да се обърне към няколко души, строени в редица. Те изпълняват показваните движения, а инструкторът определя ритъма: "Раз, два, три, четири!".
Въведена през 1951 г. от Мао Цзедун, който искал да вдъхне енергия на работниците в младата комунистическа Китайска народна република, физзарядката претърпява развитие през десетилетията.
В нея навлизат традиционни китайски движения като тези от кунгфу, както и от съвременните западни дисциплини като аеробика и боулинг.
Груповата гимнастика отпадна, когато Пекин започна подготовката за Олимпийските игри през 2008 г. Една от причините бе липсата на ентусиазъм у населението, посочват китайски медии.
Тя обаче се въвежда отново в момент, когато расте тревогата от рязко зачестилите случаи на диабет и сърдечно-съдови заболявания сред китайците, наброяващи 1,3 млрд. души.
Повишаването на жизнения стандарт на голяма част от населението е съпътствано от все по-заседнал живот и консумиране на по-качествена и силна храна.
Федерацията на пекинските синдикати иска осемте минути спорт на работното място да станат задължителни във всички държавни предприятия през 2011 г. и в тях да участват 60% от работещите. Предвидено е да бъдат обучени 5000 инструктори, които да показват упражненията на работещите в столицата. Все пак гимнастиката не е задължителна.
64-годишният Чжан Чжънин, който демонстрира упражненията близо до Забранения град три пъти седмично, се надява, че пекинците ще харесат гимнастиката. "Можете да правите упражненията и другаде, не само на работното място - преди училище, когато сте в отпуск, когато пътувате или като се пенсионирате", добавя той.
В някои предприятия бе върната задължителната физзарядка още преди столичните власти да я въведат.
Брокерът на недвижими имоти Яо Сюсон прави упражнения с колегите си под ритъма на китайски рок всяка сутрин на тротоара пред агенцията. Упражненията, които са по-близки до танц, отколкото до гимнастика, му помагат да се отърси от стреса на работата.
"Всеки ден, след като направя упражненията, се чувствам малко по-добре. Освен това те помагат за сближаване на хората", казва той.
Някои от колегите на Яо обаче не са толкова въодушевени. Те си задават въпроса дали тази подновена практика подхожда на модерните времена с удължено работно време и растящо напрежение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!