Х ората са станали толкова обсебени от преносимите устройства и толкова претрупани от съдържание, че сега нашето внимание обхваща по-кратък период от време от този при златните рибки, пише в. „Индипендънт”.
Софтуерният гигант „Майкрософт” анкетира 2000 души и използва електроенцефалограми (ЕЕГ), за да следи мозъчната активност на други 112 в проучване, което имало за цел да определи въздействието на джобните устройства и нарасналата достъпност на дигиталните медии и информация върху ежедневието ни.
Сред добрите новини в доклада от 54 страници е, че способността ни да се справяме с няколко задачи едновременно драстично се е увеличила в информационната епоха, но за съжаление способността ни да се концентрираме е спаднала.
През 2000 г. времето, за което сме запазвали вниманието си върху нещо е било 12 секунди, но вече е намаляло до 8 секунди. Смята се, че златните рибки могат да внимават по 9 секунди.
„Канадците (които бяха тествани) с по-дигитален начин на живот (тези, които използват повече медии, имат няколко джобни устройства, усилено използват социалните мрежи) изпитват затруднения да се съсредоточат в среда, в която това е необходимо”, пише в проучването.
Много хора отдават увеличаването на невъзможността да се концентрират върху задачите си, тъй като се разсейват, за да проверят телефона си или да прегледат новинарската емисия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!