Словакия прие смекчен вариант на закон за използването на националните символи, предаде ДПА.
Новият вариант беше одобрен с 80 депутатски гласа срещу 4 против. Той ще влезе в сила на 1 септември.
Приемането на смекчения вариант беше предшествано от полемика в страната, разразила се няколко месеца преди парламентарните избори на 12 юни.
Разногласията бяха породени от т.нар. Патриотичен закон - по-строг вариант на приетия сега текст, който целеше да повиши чувството за национална гордост на словаците.
По-строгият вариант предвиждаше класните стаи в словашките училища да бъдат претъпкани с национални символи, а всеки понеделник преди началото на учебните занятия трябваше да звучи националният химн.
Този закон беше приет в парламента през март и беше силно подкрепян от крайните националисти. Президентът Иван Гашпарович обаче наложи вето.
Крайните националисти се опитаха да го преодолеят по време на парламентарен вот, но не успяха да съберат необходимите 76 гласа, получавайки само 29 гласа.
По-крайната версия на закона предизвика редица улични протести в Словакия. По силата й държавните служители трябваше да полагат клетва, че ще изпълняват задълженията си, припомня Ройтерс по темата.
Смекчената версия обаче все пак препоръчва на държавните служби да излагат повече национални символи, като националното знаме или текстове от конституцията, или да свирят по-често химна.
Според социологическите допитвания, на изборите през юни партията "СМЕР" (чието име в превод означава "посока") на премиера Фицо ще спечели вота и ще може да управлява страната или с един от настоящите правителствени партньори на Фицо или с една от партиите в опозиция.
Очаква се в предизборната кампания за вота на 12 юни в провинцията да доминират темите за националното самосъзнание, допълва ДПА.
Миналата година Словакия прие закон, според който само словашкият може да се използва в повечето държавни служби и институции.
Това предизвика протести в съседна Унгария, която се опасява, че този закон цели да потисне културата на етническите унгарци в Словакия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!