Нюрнбергската съдебна палата, в която високопоставени нацисти са осъдени на смърт през 1946 г., бе отворена като музей, предаде ДПА.
На церемонията по откриването присъстваха германският министър на външните работи Гидо Вестервеле и руският му колега Сергей Лавров.
Върху площ от 750 кв. м музеят, наречен "Мемориум", описва 11-месечния основен съдебен процес и последвалите го други дела.
Вестервеле изтъкна ролята на процесите като "ответна реакция на извращенията на правосъдието в нацистка Германия", което е прецедент за развитието на международното право.
На официалното откриване вчера - денят, на който се отбелязва 65-годишнината от началото на Нюрнбергския процес, бе и Бенджамин Ференц - един от живите прокурори от онова време.
Присъстваха и високопоставени представители на Франция, Великобритания и САЩ, посочва ДПА.
Лавров дари на Музея на Нюрнбергския процес над 40 екземпляра от документи и снимки от руските архиви за историята за създаването на трибунала, информира ИТАР-ТАСС.
Руският външен министър подчерта, че редица от тези документи "никога не са били публикувани и имат уникален характер".
Посетителите ще могат да разгледат залата, където са се провеждали процесите. На първия етаж са представени видео- и аудиозаписи, исторически материали, информация за действащите лица в историческото събитие и хода на процеса, биографии на 24-ма обвиняеми, техни снимки, а също запазени предмети и мебели, сред които двете пейки на подсъдимите.
Нюрнбергският процес е събирателно название за процесите срещу официални лица и организации, свързани с Втората световна война (1939-1945) и Холокоста по време на нацисткия режим (1933-1945).
Те се провеждат в германския град Нюрнберг между 1945 и 1949 година.
Първи и най-известен от тях е Процесът срещу главните военнопрестъпници пред Международния военен трибунал, който осъжда 24 от най-важните пленени партийни водачи и военни командири на нацистка Германия.
Сред обвиняемите са Гьоринг, Рудолф Хес, Рибентроп. Той започва на 20 ноември 1945 г. и продължава до 1 октомври 1946 година.
Втората серия процеси, т.нар. последващи процеси, засяга военнопрестъпници с не толкова голямо значение, колкото при първата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!