Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган прие в резиденцията си в Анкара представители на демонстрантите от парка "Гези" в Истанбул няколко часа след като им отправи ултиматум, предаде Франс прес.
В продължилата близо четири часа среща Ердоган повторил предложението си
да се направи референдум сред жителите на Истанбул за съдбата на парка
Искаме да знаем какво мисли населението на Истанбул, решението му е много важно за нас, каза след срещата Хюсеин Челик, говорител на управляващата Партия на справедливостта и развитието на Ердоган.
Челик увери, че преди населението на Истанбул да се е произнесло по въпроса в общински референдум, правителството не възнамерява да извършва строителни промени в парка "Гези", където от две седмици лагеруват между 2000 и 3000 души.
Той също така заяви, че правителството ще изчака решението на съда, който бе сезиран от противници на спорния проект за строителство в парка.
В делегацията от 10 души имаше хора на изкуството и представители на граждански организации.
Те са оторизирани представители на протестиращите от площад "Таксим", проектът за чието застрояване даде начало на протестите срещу ислямско-консервативното правителство на Ердоган.
Самият Ердоган в сряда вечерта разговаря близо пет часа с друга група представители на демонстрантите, които той подбра, но
съставът на тази група не бе одобрен от част от протестиращите
Малко след началото на сегашната среща полицията изстреля сълзотворни гранати срещу група от около 200 демонстранти в центъра на града близо до офисите на Ердоган.
Петима от демонстрантите са задържани. Полицията използва и водни оръдия, за да разпръсне протестиращите.
В стремежа си да сложи край на продължаващите от две седмици протести Ердоган вчера отправи "последно предупреждение" към хилядите демонстранти, които продължават да окупират парка "Гези", чието планирано изсичане предизвика протестите.
Няколко часа по-късно протестиращите отхвърлиха ултиматума му. Те също така отхвърлиха предложения от премиера общински референдум за строежи в парка.
Ще останем в парка
с нашите палатки, с нашите спални чували, с нашите песни, с нашите книги, с нашите поеми и с всички наши искания, заяви на пресконферениця адвокат Джан Аталай от името на движението "Солидарност за Таксим" - основен координатор на демонстрантите.
Междувременно турският президент Абдуллах
Гюл похвали умереното поведение на полицията
и на политическата власт в интервю, публикувано днес в канадския вестник "Глоб енд мейл" и цитирано от АФП.
"Нито полицията, нито силите за сигурност, присъстващи на улиците, "са използвали оръжия, те нямат палки, нямат оръжия и не е имало жертви от огнестрелни оръжия", подчертава Гюл. Той прави паралел между исканията за "повече демокрация" на демонстрантите в Истанбул и тези, които се чуват на Уолстрийт в Ню Йорк, в Лондон или в Италия. "Те биха искали една по-перфектна система, това е естествено", каза президентът. Гюл подчерта, че турското правителство е демократично избрано на прозрачни избори.
"Ако правителството не работи добре, хората ще гласуват за друга партия на следващите избори".
Съединените щати очакват от своя "близък приятел и съюзник" Турция да спазва демократичните свободи, пък даде да се разбере говорителят на Белия дом Джей Карни, цитиран от Ройтерс. Карни призова турските власти да не наказват хора за това, че са упражнили правото си да протестират срещу правителството. Американските власти разговарят по въпроса с турските на различни равнища, отбеляза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!