О т сключването на трансатлантическото споразумение за търговия и инвестиции между ЕС и САЩ ще загубят тези, които не са свикнали да работят при отворени пазари и при конкуренция. Това заяви в интервю за БГНЕС Клаас Бенгстън, член на кабинета на еврокомисаря по въпросите на търговията Карел де Гухт.
БГНЕС: Сключването на Трансатлантическо търговско-инвестиционно партньорство /TTIP/ се рекламира като сделка, от която всички печелят. Проблемът в търговията е, че винаги има губещи. Е, кой ще загуби от ТТIР?
Клаас Бенгстън: Има различни части и направления от споразумението. От изпълнението на някои от тях наистина няма да има губещи. Например когато нашата регулаторна система бъде приведена в оптимален режим. Става дума за ограниченията. Бъдат ли те премахнати, когато вие създадете ваш продукт, се облекчава реализирането му както в Европа, така и в Съединените щати. Тук няма губещи. Защото и за американски, и за европейски компании ще действат едни и същи правила. Стигаме до отварянето на пазарите, което е друга част от TTIP – пазарите стават по-отворени, всеки от участниците в тях е подложен на по-силна конкуренция. Е, тук се появяват губещите – тези, които досега не са били изложени на конкуренция, ще пострадат. Ще им се наложи да излязат изпод защитния чадър и да станат по-ефикасни и конкурентно способни... В момента те не се интересуват от конкуренцията – просто стават сутрин и се наслаждават на безметежен бизнес.
БГНЕС: Няма ли да се появят проблеми специално в сферата на инвестициите? Известно е, че сегашната финансова криза тръгна заради някои действия на Джей Пи Морган, поради което сега банката плаща. По-тясното обвързване на двата финансови пазара – европейският и американският, няма ли да застраши в по-голяма степен нас, европейците?
Клаас Бенгстън: От финансовата криза стана ясно поне едно нещо – всички сме много тясно свързани. Ако имате срив на Уолстрийт, той няма да се капсулира само там, ще усетите ефекта му и в София. И, според мен, за да не се случват подобни неща, трябва да сме сигурни, че имаме еднаква регулаторна рамка, действаща както тук, в Европа, така и в Щатите. И, което също не е за подценяване, всяка от двете регулаторни системи от двете страни на океана да знае какво прави другата.
БГНЕС: Продължава да господства нормата "Прекалено голям, за да се срине", но пък когато големите падат, те падат от високо. Само че малките като че ли ги боли още повече...Не смятате ли, че е необходимо създаването на нова система на правила и норми във финансовата система?
Клаас Бенгстън: Ние го правим. Поне що се отнася до Брюксел, сме в процес на изграждането на такава система. С всичките реформи в икономическата система и особено с контролния механизъм върху банковия сектор работим в една посока. Така че създаваме регулаторна система, която дава сигурност на вътрешния пазар.
БГНЕС: Въпросът е дали нашите американски приятели и партньори ще се съгласят с нашите правила?
Клаас Бенгстън: Най-вероятно – не. Защото те си имат собствена система от правила. Всъщност от последната криза има и нещо хубаво – големите икономически сили - във формата на Г8 и Г20, се споразумяха за някои принципи, по които трябва да изградим правилата, така че това да не се случи отново. Всяка голяма икономика в момента прилага тези правила по свой собствен начин. В хода на сегашните преговори със САЩ искаме да сме сигурни, че няма да правим ненужни грешки при прилагането на правилата, т.е. двете системи да работят координирано. Ще имаме разговори с американските си колеги, за да бъдем сигурни, че координирането в регулаторните правила ще се отнася и до финансовата система.
БГНЕС: Не е ли прекалено амбициозно да очакваме, че TTIP ще заработи до края на 2014 г., остават само 13 месеца до тогава?
Клаас Бенгстън: Споразумението изисква големи усилия от страна на политическото ръководство. И двете страни ще трябва да направят компромиси, за да видим реализирането му. И именно в компромисите ще е трудността. Но сме убедени, че няма да стане по-лесно ако го проточим във времето. Ако запазим импулса, ако ръководството поеме отговорността си, ще го постигнем. Трябва да го направим, и се надяваме да го сторим колкото се може по-бързо. /БГНЕС /
Клаас Бенгстън: Ще загубят тези, които не искат конкуренция
От сключването на трансатлантическото споразумение за търговия и инвестиции между ЕС и САЩ ще загубят тези, които не са свикнали да работят при отворени пазари и при конкуренция. Това заяви в интервю за БГНЕС Клаас Бенгстън, член на кабинета на еврокомисаря по въпросите на търговията Карел де Гухт.
24 октомври 2013, 13:53
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!