По същата тема в началото на седмицата писа и вестник "Ню Йорк таймс" в репортаж от град Ижевск, където се произвеждат оригиналните руски калашници.
Корените на този спор, който тепърва ще се разраства и вероятно ще се решава в съда, са посяти от Москва по времето на съветската доминация над Източна Европа и Азия, коментира пред Би Би Си британският военен експерт Пол Бивър.
"Това е история, чиито корени са от 50-те и 60-те години. Тогава руснаците смятаха, че не могат сами да произведат достатъчно леки оръжия за Варшавския договор и за страните по целия свят, в които те се опитваха да доминират", обяснява експертът и припомня:
"Те дават патент за производство на различни оръжия на много комунистически държави, включително България и Румъния.
Първоначално това се отнася и до прословутия "Калашников", известен още като АК-47, който е предпочитано оръжие на терористите и най-разпространеното леко оръжие по света.
По това време законността на производството не стои изобщо на дневен ред, защото страни като България бяха в съветската сфера.
След разпадането на СССР и смяната на режима в Румъния и България обаче настъпи внезапна промяна.
Руснаците започнаха да преразглеждат договорите и документите и в началото на 90-те години заявиха, че наистина биха желали някои от тези държави да престанат да произвеждат руски оръжия - по-точно страните от бивша Югославия, България и Китай, като най-интересното е, че тези три държави произвеждат най-качествените "АК-47".
Руснаците наистина започнаха да се безпокоят, че им се отнемат пазари поради по-качествените оръжия. Всъщност в момента България е единственото място в света, където се произвежда моделът "АК-47", тъй като следващият модел е АК-74, който е с по-малък калибър и по-лек.
Полша, Унгария, Румъния и България произвеждат по лиценз новия автомат от 80-те години, който е много популярен и от него се продават по 50 000 броя годишно", обяснява Пол Бийвър, който отговаря на още два въпроса от Българската редакция на Би Би Си относно родното производство на "Калашников".
- Излиза, че България е в нарушение на международните търговски правила, произвеждайки оръжия без лиценз и Русия има основание да протестира?
- Много трудно е да се каже дали България е нарушила търговските закони. Ако се погледне в специализираното списание "Джейнс инфантри уепънс", което дава стандартите за леки оръжия, ще се види, че се предлагат различни модификации на "Калашников" - около 15 вариации, някои от които изглежда се произвеждат от заводите "Арсенал" и са предлагани по света открито от "Кинтекс".
Може само да се предположи, че те се произвеждат по някакъв лиценз. Аз съм виждал такива оръжия на изложби в Обединените арабски емирства, Франция и Германия. Всички вярват, че тези оръжия са напълно законно произведени.
"Арсенал" произвежда собствена версия на "Калашников" - АК-47М1, които са усъвършенстван модел, с устройство за нощно виждане. Смята се, че заводът има някакъв лиценз за производство.
Според мен ще стане ясно, че документите, които прехвърлят патентите от бившия СССР на сателитните комунистически държави, дават право на тези страни да произвеждат въпросните оръжия.
Проблемът, който обаче ще възникне, е, че това трябва да се доказва в съда.
Въпросът е кой съд - руският, българският, съдът в Хага или някакъв друг международен съд, ако е нарушен договор, или ще се прибегне до арбитража на Световната търговска организация. Някои от страните дори не членуват в организацията.
Струва ми се, че руснаците много трудно ще могат да внесат този случай в съда.
- Има ли някаква опасност този спор да навреди дългосрочно на интересите на българските производители на оръжия?
- В края на 90-те години българските компании преживяха трудни времена при износа на оръжейни системи.
Те бяха обвинени, че снабдяват бунтовническите организации в Ангола и комунистите в Южен Йемен.
Аз обаче останах с впечатлението, че през последните три-четири години правителството успя да постави под контрол износа на оръжия. Става въпрос за индивидуални търговци, които изнасяха оръжия за ембаргови държави.
Не е "Арсенал" или "Кинтекс", които правеха това, а индивидуални търговци на оръжия.
В случая става въпрос за друго нещо. Руснаците оказват натиск върху България конкретно, защото страната ви трябва да изразходва милиарди долари за модернизиране на въоръжението си по натовските стандарти. Руснаците искат те да направят това.
България, от друга страна, особено при управлението на Симеон Сакскобургготски, предпочита тази работа да се даде на западни фирми. България сега гледа на Запад.
Затова руснаците оказват натиск и повдигането на въпроса за лицензите е един вид начин за постигане на тази цел.