Решението ми да опиша своите идеи възникна спонтанно още преди да видя обявата за конкурса за есе „Екомания".
Нямам намерение да описвам традиционни проблеми като глобалното затопляне, изчезването на животинските видове, ГМО храните, замърсяването на околната среда и т.н. Това са всеизвестни проблеми, които възникват в следствие на неправилно и неефективно използване на природните ресурси.
По-важното според мен е как да се развият нещата или по-скоро как да се промени съзнанието на хората към опазване на природните източници.
Първата ми основна идея е да се създадат Екологични съвети във всички училища, където да могат да членуват децата и да се организират мероприятия за опазване на природата. Тези клубове да бъдат свързани с организациите и фондациите, които извършват дейности свързани с опазването на природата, както и с Министерство на Околната среда и водите. Така децата от най-малка възраст ще могат да взимат участие в инициативи свързани със засаждане на дръвчета или събиране на отпадъци в парковете и градините и други подобни инициативи, както и да изграждат своя култура във връзка с екологията. Тази култура според мен е важна, тъй като в България много малко внимание се отделя на опазване на природните ресурси.
Това го казвам защото когато посетих Англия (давам пример с тази страна защото тя е останала в съзнанието ми и до днес) първото нещо, което ме впечатли беше чистотата. Имам предвид градинките и парковете, в които сядаш с удоволствие. Там наистина се поддържа отлична чистота и съзнание да бъдат пазени парка или градинката чисти.
Винаги когато минавам покрай парк или градинка в България се сещам за английските паркове. Нещо, което и в България може да се постигне, но за тази цел е необходимо хората да имат тези навици и да спазват хигиена.
Цялостната грижа за природата - изисква средства, които всяка община може да отдели и хора, които да отговарят за изпълнението на задачите. Изглежда някъде по веригата има липсващ елемент. Или нещо, което пречи на процеса да се извърши.
Като друга идея е към всяка община да се създаде фонд, където да се събират средства за всеки проблем, който възниква при експлоатирането на природните ресурси.
За да решим проблема, първо трябва да имаме културата да го разберем. Да създадем навици да опазваме природата, която ни заобикаля, за да може да ни радва и да бъдем в синхрон с нея. Отношението, което имаме към растенията и животните се връща обратно към нас. Природата е толерантна въпреки, че я съсипваме и експлоатираме. Но източниците, които използваме не са неизчерпаеми. Нека да помислим за това. И нека децата да могат да изразяват своето уважение към нея като засаждат дръвчета, а не стоят в компютърните зали и играят на компютърни игри.
Да знаят, че природата, която ги заобикаля е важна за тях и да се научат да я пазят и да се грижат за нея от малки.
Грижейки се за природата, ние се радваме на нея, можем да споделяме заедно продуктите на своя труд, да се разхождаме в красиви паркове, да гледаме разцъфнали дръвчета, да се наслаждаваме на зеленината, която ни заобикаля. Нека не съсипваме възможността да се радваме на природата! Да бъдем осъзнати и да се грижим съвестно за нея!
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!