Н е са водени преговори между ДСБ и ГЕРБ на каквото и да е ниво - от най-ниското до най-високото - за предизборна коалиция, заяви пред журналисти в парламента председателят на Демократи за силна България Иван Костов.
Повод за коментара бяха информации от Чикаго, според които неформалният лидер на партия ГЕРБ Бойко Борисов е заявил на среща с българи, че партията му готви коалиция с партията на Костов.
Категорично такива разговори не са водени, нито имаме мандат за това, каза Костов. Той припомни, че решението на ДСБ е за дясна коалиция на вота, но без ГЕРБ.
В този смисъл ние сме съперници, посочи Костов, но добави, че предизборните щабове на двете партии поддържат непрекъсната връзка помежду си.
"Общото в момента между ДСБ и ГЕРБ е желанието да бъде прекратен предсрочно мандатът на тройната коалиция", обясни Иван Костов. Управлващите, по думите му, са общият враг на ДСБ и ГЕРБ.
Костов не изключва сътрудничество след изборите с ГЕРБ за създаване на коалиция, която да бъде равностоен партньор, гарант, че ще се води политика за възстановяване авторитета на България пред Европейския съюз и за отключване на европейското финансиране за страната ни.
Лидерът на ДСБ изрази недоумение от думите на Борисов в Чикаго по отношение на отделни групи в българското общество. "Така не е редно да се говори, така може да говори човек, който не е политик", подчерта Костов.
Той предположи, че думите на Борисов "може и да са изпуснати".
Публикуваното изявление на Борисов незабавно предизвика
гневна реакция сред депутатите от БСП и ДПС.
Социалистката Донка Михайлова и Четин Казак от партията на Доган изразиха пред БНТ възмущение от думите на шефа на ГЕРБ за "лошия човешки материал" и разделянето на българското население на няколко групи.
"Аз лично съм представител на част от този човешки материал и ще реагирам по съответния начин, заяви Четин Казак. Според него, това е "едно меко казано недопустимо изказване".
"Изказването на господен Борисов отвъд океана, в което той определя отделни компоненти на българския народ като "лош материал" е проява не само на високомерие, а на нещо по-лошо - на политически цинизъм", заяви зам.-председателят на ДПС Лютви Местан
"Щом делението на българския народ от ГЕРБ следва възрастови, етнически и религиозни различия, то това за пореден път показва трайни прояви на етническа и верска нетърпимост, съчетана с възрастова ксенофобия. Подобни изказвания звучат още по-зловещо и парадоксално, защото са направени в страната, която избра наскоро Барак Обама за президент.
От друга страна подобни изказвания целят да оправдаят евентуален лош за ГЕРБ изборен резултат, който няма да подплати мечтата на Бойко Борисов да управлява еднолично", заключи Лютви Местан.
По този начин да се прави класация на гражданите и едните да се обявяват за втора категория или човешки материал е недопустимо за лидер на партия, която е член на Европейската народна партия и има претенции да управлява държавата, каза депутатът от ДПС.
А Донка Михайлова допълни: "Борисов да си потърси друг човешки материал за да управлява по-качествено".
Проблемът е в качествата на българската политическата класа,
заявява Бойко Борисов в разпространето в края на деня от пресцентъра на ГЕРБ негово изявление.
"Позицията ми като личност и като лидер на партия ГЕРБ винаги е била позиция на уважение към българската нация в нейното единство - българи, роми, турци и други. И това отношение е взаимно. Това доказва и поканата ми да осъществя това пътуване, покана, която дойде от двама българомохамедани в Чикаго - Хамит Русев и Шефкет Чападжиев.
Не мога да си затворя очите, обаче, пред факта, че в България има партии и лидери, които провеждат политика на съзнателно дистанциране на тези групи от общите процеси в страната - чрез икономически, финансов и политически натиск.
Тези хора, които живеят в окаяно състояние, са ресурс на партии, които не могат да стигнат до властта с честни средства.
Има и партия, която по този начин държи в зависимост и българските пенсионери, като експлоатира техните младежки емоции и финансови трудности", заявява Борисов.
Той обяснява, че е казал, че ще привлича и търси българи в чужбина за участие в управлението, а не, че ще търси ново население за страната.
"Тази позиция е последователна и се реализира и изразява при всяко едно от пътуванията ми в чужбина. Това е политика не само на търсене на нови управленски кадри. Това е политика за интегриране на българската нация.
Тази позиция е последователна и се реализира и изразява при всяко едно от пътуванията ми в чужбина. Това е политика не само на търсене на нови управленски кадри. Това е политика за интегриране на българската нация.
Тя кореспондира и с отношението към Македония. Една страна, която е не просто близо до нас, но в която живеят етнически българи", посочва лидерът на ГЕРБ.
Според него "разбирането на метафорите и образния стил е въпрос на интелигентност и по-широко мислене", а "реакцията на политическите партии в последните часове са неадекватни", "отзвук на изопачени медийни публикации, а не на факти".