Резултатите от експеримента са официално представени в научното списание "Нейчър", информира Newsru.com.
Във фантастичните романи телепортацията се описва като мигновено преместване на обекти в пространството, и то на големи разстояния. Сегашното реално постижение е значително по-скромно - екипът от физици успя да предаде без физическа намеса на разстояние повече от 600 м свойствата (квантовото състояние) на частици.
Осъщественият процес може да се нарече телепортация, защото на друго място се появява частица със свойствата на телепортираната, която от своя страна се разпада.
Учените се надяват, че този принцип на пренасяне на информация ще им помогне да създадат свръхскоростни квантови компютри и телекомуникационни мрежи.
Специалистите от Виенския университет използвали за експеримента си тунел под Дунава, където бил прокаран оптичен кабел, дълъг 800 м. "Пътят" под реката свързва две лаборатории - "Алис" и "Боб".
"Алис" е "предавателят" на различните квантови състояния на фотони, а "Боб" - "получателят", успял да ги възпроизведе.
За осъществяване на телепортацията е използван принципът на свързаността, или на "заплетеността" - две намиращи се близо една до друга частици имат сходни свойства дори след разделянето си. Процесът обаче не протича мигновено, тъй като е ограничен от скоростта на светлината.
Важността на експеримента произтича от факта, че той е проведен в условия, максимално приближени до реалните, подчертават учените.
По-рано друг физик - Николас Гисин от Женевския университет, успя да телепортира квантовото състояние на частици по двукилометров кабел. Но тогава разстоянието между двете лаборатории е било 55 м.
Следващата стъпка е към пренасяне на квантови състояния на частици в световната комуникационна мрежа чрез спътник, твърдят специалистите.