У чредява се български „ВиК холдинг” ЕАД-София, с първоначален капитал от 1 млрд. лева, съобщи регионалният министър Петя Аврамова преди заседанието на Министерски съвет.

„ВиК холдинг” ЕАД-София ще бъде принципал на всички ВиК дружества с държавно участие в България.

Борисов в Перник: Държавата ще съдейства, искам справедливост

„Подкрепяме предложението за създаването на ВиК-холдинг. Това е навременна мярка”, заяви министърът на околната среда и водите Емил Димитров.

Премиерът Бойко Борисов отчете, че има много градове, които не са искали да се включат в проектите за рехабилитация на водопроводните мрежи.

Борисов: Обяснявайте на хората какво се прави

„Перник много отдавна трябваше да привърши водния цикъл”, добави Борисов.

В допълнение на казаното от премиера Димитров заяви, че много отдавна е имало заделени европейски средства за Перник, но не са усвоени. Предвидените пари са над 104 млн. лева.

„Ако тези средства бяха усвоени своевременно в момента нямаше да се налага да заделяме допълнителни средства. Подобни случаи има в цялата страна“,отбеляза Димитров.

До следващата седмица трябва да бъде изготвен график за работата на всички ВЕЦ-ове, както и за боклука, който се транспортира от чужбина за горене вБългария нареди премиерът.

„На първо място ни е питейната вода, на второ - производството на ток. Да, много е важно за енергетиката, защото водната енергия е най-изгодна, но не може за сметка на питейната вода”, каза Борисов на енергийния министър Теменужка Петкова.

„Български ВиК холдинг“ ЕАД – София ще е с предмет на дейност придобиване и управление на участия в дружества от отрасъл ВиК и дружества, свързани с изграждане, ремонт и реконструкция на ВиК инфраструктура, финансиране на дружества, в които холдинговото дружество участва, координиране и управление на инвестиционните дейности и на дейностите по поддържане на ВиК инфраструктурата.

Предвижда се в срок до шест месеца след учредяване на „Български ВиК холдинг“ ЕАД – София акциите и дяловете, които държавата притежава в съществуващите ВиК дружества и в дружества, свързани с осъществяване на предмета на дейност на холдинга, да бъдат внесени в капитала му чрез апортна вноска. С техния размер ще бъде увеличен капиталът на компанията.

Правата на държавата ще се упражняват от министъра на регионалното развитие и благоустройството. „Български ВиК холдинг“ ЕАД ще бъде принципал на всички ВиК дружества с държавно участие в капитала. Той ще има двустепенна система на управление – Надзорен и Управителен съвет. Членовете на Надзорния съвет ще бъдат избирани от министъра на регионалното развитие и благоустройството, а членовете на Управителния съвет – от Надзорния.

Създаването на новия холдинг е с цел решаване на сериозните проблеми пред отрасъла. Той ще извършва финансиране на дружества, в които участва, както и координиране и управление на инвестиционни дейности и на дейностите по поддържане на ВиК инфраструктурата, която е недоизградена и силно амортизирана. Затова е налице е потребност от изграждане на нови, реконструкция и модернизация на съществуващи ВиК системи и съоръжения.

Холдингът няма да възлага процедури по обществени поръчки, финансирани по ОПОС 2014-2020. ВиК дружествата остават самостоятелни юридически лица, бенефициенти са по оперативната програма с всички произтичащи от това права и задължения.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Археолози откриха 1500-годишен амулет с библейски текст в Турция

Археолози откриха 1500-годишен амулет с библейски текст в Турция

Любопитно Преди 39 минути

Изключителна археологическа находка в централна Турция разкрива тънък златен лист с древен надпис. Международният екип от изследователи смята, че артефактът е служел за защита на дете и крие неизвестен досега пасаж от Светото писание

Над 100 малки населени места повишават готовността си за реакция при пожари

Над 100 малки населени места повишават готовността си за реакция при пожари

Любопитно Преди 52 минути

НАДРБ изгражда противопожарни депа, предоставя оборудване и обучава местните общности с подкрепата на Фондацията на Кока-Кола ХБК

14 бебета починаха при пожар в болница в Исламабад, Пакистан

„Вратата беше заключена“: Шок след пожара, убил 14 бебета в Пакистан

Свят Преди 1 час

Пожарът е избухнал в климатично устройство на третия етаж в отделението за майчина и детска грижа в PIMS, една от основните държавни болници в Исламабад. Само едно от 15-те налични бебета е било спасено

Разследват чиновник от МЗ заради смъртта на дете в Пловдив

Разследват чиновник от МЗ заради смъртта на дете в Пловдив

България Преди 1 час

Проверяват се действията и бездействията на длъжностни лица, свързани с поддържането и контрола на разрешението за лечебна дейност

Водното бедствие в Непал

Воден ад на границата между Непал и Тибет: Има жертви, стотици са изчезнали

Свят Преди 1 час

Къщи, пътища и енергийни проекти бяха отнесени в Непал, докато официални лица в Тибет заявиха, че се опасяват от „сериозни жертви“, като има изчезнали хора в окръг Гиронг след свлачище, ударило сухопътния граничен пункт

НСИ: Плащаме повече за храна при почивка у нас, отколкото зад граница

НСИ: Плащаме повече за храна при почивка у нас, отколкото зад граница

България Преди 2 часа

Най-много са пътували българските граждани на възраст 45 - 64 години - 502.0 хил., или 38.2% от всички пътували лица

Ваня Запрянова

Ваня Запрянова: Сезонът на шампионите ме зове!

Любопитно Преди 2 часа

Ваня Запрянова ще се завърне на Арената с една единствена цел - победата

Кендъл Дженър и Джейкъб Елорди

Кендъл Дженър и Джейкъб Елорди уловени в гореща прегръдка в Лондон

Любопитно Преди 2 часа

Моделът Кендъл Дженър и актьорът Джейкъб Елорди засилиха слуховете за връзката си с поредица от романтични срещи в британската столица. Двамата демонстрираха все по-голяма близост пред папараците, преди да се завърнат в САЩ

САЩ качват цената и забавят доставката за България на "Страйкър"-ите

САЩ качват цената и забавят доставката за България на "Страйкър"-ите

България Преди 2 часа

Парламентът гласува още близо 45 млн. долара по договорите за бронираните машини

Червен код за опасност от пожари в Гърция: Ето кои райони са застрашени

Червен код за опасност от пожари в Гърция: Ето кои райони са застрашени

Свят Преди 3 часа

Най-високата степен на тревога е обявена за Йонийските острови заради много висок риск от възникване и разпространение на горски пожари

От едностайна хижа без ток и вода до световната сцена: Невероятният живот на Доли Партън

От едностайна хижа без ток и вода до световната сцена: Невероятният живот на Доли Партън

Любопитно Преди 3 часа

Музикалната икона Доли Партън оставя след себе си не само забележителна кариера като певица, актриса и филантроп, но и вдъхновяваща история за успеха. Тя израства в бедност, заедно с 11 братя и сестри, в малка планинска хижа в Тенеси

Рокади в ръководствата на „Булгартрансгаз“ и „Газов хъб Балкан“

Рокади в ръководствата на „Булгартрансгаз“ и „Газов хъб Балкан“

България Преди 3 часа

Кирил Равначки поема газопреносния оператор, а Владимир Малинов застава начело на Съвета на директорите на „Газов хъб Балкан“

Унищожиха 833 кг канабис при полицейски акции в Сандански и Петрич

Унищожиха 833 кг канабис при полицейски акции в Сандански и Петрич

България Преди 3 часа

Наркотичните растения са били отглеждани в ниви и обезлесен участък. По случаите са образувани досъдебни производства

<p>Доц.&nbsp;Ангел Кунчев подаде оставка</p>

Доц. Ангел Кунчев подаде оставка като главен държавен здравен инспектор

България Преди 3 часа

Той посочва две причини за решението си - навършване на пенсионна възраст и несъгласие с подготвяната реформа в държавния здравен контрол

Алия

„Не харесвам този самолет“: Разкриха подробности от последните минути на Алия 25 години след смъртта ѝ

Свят Преди 3 часа

25 години след трагичната смърт на Принцесата на R&B Алия, бившият ѝ приятел Деймън Даш разкрива последните съобщения, които е получил от нея. Певицата е имала лошо предчувствие за самолета, но е решила да се качи, за да довърши работата си

Правителството на Унгария обяви Русия за "заплаха"

Правителството на Унгария обяви Русия за "заплаха"

Свят Преди 3 часа

Кабинетът на Петер Мадяр заяви подкрепа за суверенитета на Украйна и осъди руската военна агресия