Софийският градски съд отмени забраната на братята Пламен и Йордан Стоянови, известни като Дамбовците, да напускат страната.
Двамата бяха задържани при акцията "Октопод".
Защитниците им твърдят в молбите си до съда, че няма каквато и да било опасност братята да се укрият в чужбина.
Съдът записа в решението си, че наказателното производство се води вече в продължение на повече от шест месеца - твърде дълъг период, през който не са извършвани никакви процесуално-следствени действия с тяхно участие и не са събирани активно нови доказателства в подкрепа на обвиненията срещу тях.
От разпитите на няколко свидетели също не може да се обоснове каквото и да било подозрение срещу двамата обвиняеми, записа съдът.
Според магистратите в постановлението на прокуратурата, с което им беше забранено да пътуват в чужбина, липсват смислени конкретни доводи, изградени върху основата на налични по делото доказателства, че без наложената забрана съществува опасност обвиняемите да се укрият.
Затова съдия Иван Коев смята, че постановлението на прокуратурата, освен че е лишено от смислена доказателствена опора, е и немотивирано.
Днешното решение
на съда е окончателно.
Част от обвиненията срещу групата, задържана при операция "Октопода" са в незаконно придобиване на финансови средства от "Кремиковци" АД.
След ареста на братя Стоянови, министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов заяви, че двамата са били на изхода и на входа на "Кремиковци" като най-големите вносители на скрап за преработка и износители на шлака. Така те участвали в източването на завода.
Справка в търговския регистър показва, че Стоянови са собственици на повече от пет фирми, сред които "Екометал инженеринг" и "Везден - Димитров и сие".
Те са собственици и на големи терени от комбината "Кремиковци". По неофициална информация с част от земите комбинатът е платил дългове към братята.
Основно обаче се смята, че те са наследили бизнеса си от Алексей Петров, който им е завещал смятаните за златна мина табани на Кремиковци.
Официално Дамбовците се появяват в "Кремиковци" по времето, когато Александър Томов е изпълнителен директор. Той обаче не ги смята за основните играчи в източването на комбината.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!