М ежду 4 и 6 декември в България са били близо 40 представители на военните командвания на САЩ в Африка и в Европа и девет представители на либийските въоръжени сили, на военното министерство и на правителството на Либия. С тях са били водени разговори за уточняване на детайлите по евентуална обучителна мисия на либийски военнослужещи в България. Това съобщи днес военният министър Ангел Найденов на пресконференция, организирана от Министерство на отбраната.
Министърът на отбраната уточни, че не е приключен процесът на договаряне и че се подготвя проект на споразумение по молба на либийските представители, който ще бъде съгласуван с МВнР и с либийските власти. Найденов подчерта, че според него трябва да се подготви отделно двустранно споразумение с Либия, което да засяга всички въпроси на обучението и подготовката.
Даваме си сметка за всички рискове, които съпровождат обучението на либийски военнослужещи, имаме информация за всичко онова, което се е случило на територията на други държави, в които са обучавани, за инцидентите, които възникват в процеса на обучението, посочи Найденов.
Обучението, което предвижда по три ротации в годината, едва ли ще започне преди второто полугодие на идната година. Първоначално предвидената обща численост за обучението е до 5000 военни, или около 750-900 военнослужещи на година. Изрично изискване на българската страна в процеса на водените разговори е България да има правото на преценка за достъпа на съответните обучаеми на нашата територия.
Ангел Найденов заяви, че ако не се стигне до споразумение, което да удовлетворява българската страна, ако нямаме отговори на всички въпроси към американската и към либийската страна, няма да има такава мисия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!