Студентските съвети на осем висши училища се обявиха против увеличението на студентските такси, предвидено в преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет за 2012 г.
Реалното увеличение на студентските такси ще бъде с 16%, защото се предлага таванът на таксите, който е в размер на една втора от базовия норматив за издръжка на студент, за 2012 г. да стане две трети от издръжката, обясни Калоян Димитров - председател на Студентския съвет на УНСС.
Студентите смятат, че не е логично държавата да намалява издръжката на един студент, а в същото време да увеличава семестриалните такси. Така например най-евтините специалности ще поскъпнат със 111 лева на година, а най-скъпите с над 1000 лева. В същото време, казаха студените, през последните три години държавната субсидия за студент е намаляла с 300 лева.
Студентските съвети заявиха, че студентите у нас са около 265 хил. и ако не се отмени увеличението на таксите,
освен традиционните протести могат да използват и други форми,
за да изразят своята гражданска позиция.
Според Калоян Димитров студентите имат готовност за протест, но все още се надяват да настъпят промени в текста на закона.
Докато студентските съвети даваха пресконференция, отделно от тях националното им представителство се срещна с просветния министър Сергей Игнатов, съобщи БНТ.
След срещата студентите обявиха, че
са се преборили увеличението на таксите да бъде само с 5 %, а не с 16.
"Министърът се съгласи с нашето предложение, тоест това е резултат от консенсуса, който постигнахме", каза Петър Чаушев, председател на Националното представителство на студентските съвети.
По-късно обаче главният секретар на министерството Красимир Вълчев обяви, че
такъв консенсус няма.
Той каза, че студентите са приели възможността за диференциация, но останало да се уточни какъв да бъде максималният диапазон, в който тя да се прави. Този въпрос не е само в нашите ръце - трябва да се обсъди и с народните представители между първо и второ четене на закона, каза Вълчев.
От министерството са склонни да търсят компромисен вариант. Това, че подкрепихме принципно предложението не означава, че имаме такова финално решение, поясни той.
Сумата за стипендии през 2012 г. е 32 млн. лв. и още 18 млн. лв. по проекта, финансиран по оперативна програма "Човешки ресурси", уточни Красимир Вълчев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!