Раковите заболявания, особено левкемията, диабетът, гръбначните изкривявания, болестите на опорно-двигателната система и сърдечните болести са най-честите заболявания сред българските учители.
Това каза председателят на Синдиката на българските учители (СБУ) Янка Такева на конференцията "Условията на труд - фактор за заболеваемостта на учителите в средното образование".
По думите й според изследвания на СБУ от 1994 г. и от 2006 г. тези най-чести заболявания се проявяват на "всеки десет учители".
Преподавателите в училищата и в детските градини сега в страната са около 120 хил., съобщи Такева.
Тя каза, че през 1996 г. СБУ е направил и изследване за насилието в българското училище и тогава е установено, че около осем на сто от всички тези най-чести заболявания сред българските учители са "продиктувани от насилието върху учителите, оказвано от родители, ученици, от директорите и от други субективни фактори в училище".
По думите на Янка Такева нервната система на учителите е "най-лабилна".
Стресът е основен фактор за провокиране на най-честите заболявания сред учителите
или 42-43 процента от общата заболеваемост на нашите педагози се дължи на факторите, свързани със стреса в училище, заяви председателят на СБУ.
Такева коментира, че данните от изследванията от 1994 и 2006 г. показват, че за този период се увеличава насилието в българското училище.
В изследването на СБУ от 1994 г. първият фактор, предизвикващ стрес сред учителите, е бил "страхът за работното място и за работната заплата", а сега този първи фактор е насилието.
Това показва, че учителите сега изпитват стрес и страх от насилието от страна на родители, ученици и от конфликтите в училище, посочи Янка Такева.
Тя съобщи, че сега средната учителска възраст е от 48 до 54 години, а само три процента са младите учители до 29-годишна възраст.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!