Според него какъвто и да е изходът от сегашната финансова и дългова криза, едно е ясно - безразборното потребление приключи. Днес в света има два пъти по-малко пари, отколкото имаше през 2007 г. И те продължават да намаляват.
В идните десетилетия човечеството отново ще се учи на умереност и пестеливост. Сегашната българска младеж е най-прецаканото поколение. И работещите, и неработещите тъкмо се потопиха в сладникаво-розовия свят на моловете, тъкмо решиха, че ще заживеят в латиноамерикански сериал - и сериалът взе, че свърши.
Когато разберат колко са прецакани, може и да спретнат някой погром на магазини, както направиха през лятото техни връстници в Лондон. Но след това все пак ще трябва да правят онова, което се прави след всеки грандиозен купон - да подреждат, да изнасят боклука, да чистят и да мият. Да работят.
Седем души се борят за едно работно място, съобщава "Сега" . Притиснати от кризата, безработните българи вече не подбират много работата си. Но и офертите на пазара на труда са на минимума. Това показва последната статистика на Агенцията по заетостта за декември. Незаетите работни места в края на 2011 г. на първичния пазар са само 2509 - с 1367 по-малко от ноември. На първичния пазар са обявени 5430 позиции през месеца. 3300 от тях са в частния сектор, докато месец по-рано са били 4770.
Междувременно едва един от петима българи смята, че пазарът на труда у нас дава равен шанс за професионална реализация на всички, отбелязва "Труд". Въпреки това хората рядко търсят начин да защитят правата си. Най-често причините за това са, че не знаят към кого да се обърнат или не вярват, че дори и да сезират институциите, нещо ще се промени.
Обратната миграция на българите, напуснали страната си преди години, започна да се засилва право пропорционално на разрастването на икономическата криза по света, става ясно от коментир на в. "Монитор". Само за последната година у нас са се завърнали от чужбина 24 хил. души, които вече не са смогвали да намират препитание там.
Кабинетът още няма позиция по фискалния пакт на ЕС, съобщава на първа страница "Сега". От това, което премиерът Бойко Борисов представи в парламента вчера като позиция на кабинета по проекта за фискалния пакт на ЕС, се разбра, че страната ни всъщност няма яснота какво ще отстоява в Брюксел. Позицията на правителството подлежи на конкретизиране и ще бъде съобразена с динамиката на преговорния процес.
В интервю за в. "Труд" еврокомисарятКристалина Георгиева каза: "Време е за трудните реформи". Според нея правителството трябва да погледне на следващата и по-следващата година като на трудно време, но и като на време, в което могат да се вземат важни, трудни решения.
В същото време ръстът на инфлацията продължава да забавя темпове, показват последните данни на Националния статистически институт, пише "Труд". През декември 2011 г. спрямо същия месец на 2010 г. увеличението е 2,8 процента - точно колкото е актуализираната прогноза в бюджета. Само преди 9 месеца инфлацията на годишна база бе двойно по-висока - 5,6 на сто. Рязкото й намаление е още един белег за продължаващото свиване на потреблението в страната.
Ако управлението на ГЕРБ можеше да се представи като шахматна дъска, вместо пешки на нея щеше да има повече офицери, а царят щеше да се казва генерал, коментира "Капитал". През седмицата една от важните фигури във властовата конфигурация - председателят на Столичния общински съвет Андрей Иванов, беше преместен в по-задно квадратче на дъската. Той не беше изваден от играта и ще запази влиянието си в разпределянето на парите на софийските данъкоплатци. Това се случва въпреки сериозните съмнения за неговия, най-общо казано, морал и почти официалните оплаквания от поне една международна компания, че върху нея е оказван натиск.
Случаят е показателен за две неща - за качеството на управлението в София и за това колко е силна имунната система на ГЕРБ срещу заподозрените в корупция. Това е игра, в която никой не е изцяло на светло. В най-добрия случай някои участници в нея са в съмнителните полусенки между политиката и понякога не особено чистите игри с парите на софиянци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!