България възнамерява да даде гражданство на 500 хил. души, които не са граждани на ЕС и по този начин ще им предостави пълни права да работят и живеят във Великобритания, пише британският таблоид "Дейли Мейл".
Министърът без портфейл Божидар Димитров обяви, че тези българи, живеещи в Украйна и Молдова, ще получат български паспорт и с него - възможността да пристигнат и да живеят в България.
Свободата на движение в ЕС обаче ще им позволи да създадат свой дом в някоя от останалите членки на ЕС, включително Великобритания, опасява се изданието. Само за изминалата година София е издала паспорти на близо 80 хил. души, които твърдят, че предците им са от български произход.
За момента Великобритания контролира броя на живеещите на нейна територия граждани на България и Румъния. Работещите тук са не повече от 25 хил. нискообразовани служители, които се занимават главно със селско стопанство и строителство.
Тези рестриктивни мерки, наложени от правителството след неочаквано големият наплив на източноевропейци на Острова при предишното разширяване на ЕС през 2004 г., ще бъдат в сила до 2011 г.
Според законите на ЕС обаче контролът ще може да бъде удължен само с още две години, т.е. до 2013 г.
Тогава българите и румънците ще имат права, каквито притежават всички останали граждани на ЕС. Това означава, че след три години, тези 500 хил. имигранти, ще са свободни да дойдат да работят във Великобритания.
Подобни процедури обаче текат не само в България, а и в Румъния и Унгария. Последната наскоро обяви, че ще започне да издава паспорти на всички етнически малцинства, живеещи извън пределите на държавата, които имат историческа и кръвна връзка със страната. Тези хора ще имат незабавен достъп до Великобритания, тъй като за унгарците няма същите ограничения, както за българите и румънците.
Ако значителен брой граждани на ЕС решат да пристигнат във Великобритания, работата на торите и либералдемократите, които обещаха да намалят броя на пристигащите имигранти от 196 хил. до "десетки хиляди", ще стане далеч по-тежка.
Когато Полша - една от бившите комунистически държави, се присъедини към ЕС през 2004 г., министрите предвиждаха, че във Великобритания ще пристигнат едва 13 хил. души. В момента на Острова живеят и работят над 1 млн. поляци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!