"Никой не е казал, че само фелдшери ще има в линейките. Обясни се в кои случаи лекарските асистенти и парамедиците ще бъдат изпращани, а и в кои случаи ще ходят лекари. Никой не е казал, че лекарите излизат от линейките", каза в сутрешния блок на Нова ТВ министърът на здравеопазването д-р Таня Андреева.
Отговорът на Андреева е по повод твърденията на някои всекидневници, че отпада задължението лекари да пътуват в линейките на спешната помощ.
Министърът поясни, че част от реформата в спешната помощ е въвеждане на телемедицината, при която, особено "за по-леки случаи като повишено кръвно налягане, което трябва да се измери и да се дадат някакви медикаменти, спокойно може да отиде и лекарският асистент, който да го направи под ръководството на лекар".
На въпрос защо по време на грипна епидемия се бият ваксини и защо държавата не поема отговорност за деца, пострадали от ваксини, след като задължава родителите да ваксинират децата си, д-р Андреева заяви:
"Ваксина се поставя само на клинично здраво дете и никой не би си позволил компромиса да направи обратното. Световната практика показва, че много от заболяванията, причиняващи смърт, са ликвидирани благодарение на ваксините".
Министър Андреева коментира и липсващите лекарства за онкоболните.
"Големият проблем на липси на пазара, дори на медикаменти, които се внасят, е паралелният износ - внасят се медикаменти от други страни за българския пазар, след това фирмите ги изнасят, за да ги продадат отново в други страни, където цените са по-високи. От това, разбира се, фирмите генерират по-големи печалби", заяви здравният министър.
Д-р Андреева припомни, че има предложение в закона за лекарствените продукти за уведомяване и разрешителен период, така че държавата да осигури на пазара друг вид лекарствен продукт за дадено заболяване.
"Така че дефицитите не са по причина на политиката на здравното министерство, а заради фармацевтичния бизнес", добяви тя.
Правителството отпусна 12 млн. лв. за първите пилотни комплекси за спешната помощ, които ще са в Бурагс, Велико Търново и Плевен. Средствата са от публична инвестиционна програма, а здравното министерство получи и още 12 млн. лв. за изграждане на Националната здравно-информационна система. Така изграждането на първите три специализирани спешни комплекса към държавни болници по плана на здравното министерство за развитие и модернизиране на бързата помощ може да започне още следващия месец, похвали се д-р Андреева след заседанието на кабинета. Тя се надява до края на годината комплексите да бъдат изградени, предаде вчера "Медиапуул".
Общо реформата в спешната помощ ще струва 80 млн. лв., каза Андреева. Тя трябва да бъде факт до 2016 г. в противен случай здравеопазването няма да може да ползва европейски средства.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!