Изворите на терора: Как се ражда и въздига групировката "Ислямска държава"
"Ал Кайда" година след смъртта на Осама   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Б ойците на "Ислямска държава" контролират днес огромни територии. Как обаче тези радикални ислямисти станаха толкова силни? Отговорът на този въпрос дават Спенсър Кимбъл, Екатерина Крижановская от "Дойче веле":

"Ислямска държава" (ИД) е сунитска екстремистка групировка, създадена на базата на терористичната организация "Ал Кайда" в Ирак. Целта на ИД е да изгради теократична ислямска държава, включваща териториите на Сирия и Ирак, голям дял от които вече падна под контрола на бойците й, а също така земите на Ливан, Израел и Йордания.

Борбата срещу Сирия и САЩ
Експертите по Близкия изток приемат, че първоначално ИД се финансира от Саудитска Арабия, Катар, Кувейт и Обединените арабски емирства с намерението да подкрепят бойците в борбата им срещу режима на Башар Асад в Сирия. Доказателства обаче липсват. Днес в редиците на ИД се сражават близо 10 хил. души.

Сред тях има сунити от Северна Африка и държавите край Персийския залив, както и ислямизирани граждани на Европа и на САЩ. Отрядите на ИД включват в началото въстаници, надигнали се срещу нахлуването на САЩ в Ирак през 2003 г., поради което диктаторът Саддам Хюсеин е свален, националистическата му партия Баас - забранена, армията - разпусната. Членове на групировката нападат не само американски военни: освен тях избират за мишени шиити и християни.

Как един мошеник става екстремист
Начело на терористичната организация застава йорданецът Абу Мусаб аз Заркауи - дребен шмекер с екстремистки възгледи, формирани, докато излежава присъда в родната си страна. От 1989 до 1992 г. той се сражава срещу правителството в Афганистан. През 1994 г. йорданците отново арестуват Заркауи, но едва след 5 години го пускат на свобода във връзка с обща амнистия. Той се завръща в Афганистан, но след свалянето на талибаните от власт през 2001 г. е принуден да избяга в Северен Ирак.

Там Заркауи оглавява арабския клон на кюрдската въоръжена групировка "Ансар ал ислам", а по-късно основава филиал на "Ал Кайда" в Ирак. През 2006 г. терористите взривяват бомба в едно от най-почитаните шиитски светилища в Ирак - джамията Ал Аскари в Самара, унищожавайки златния й купол. Това предизвиква сблъсъци между сунити и шиити; загиват хиляди.

Привържениците на Заркауи действат толкова жестоко, че настройват срещу себе си дори сунитските племена от западната иракска провинция Анбар, които започват да подпомагат американците. През юни 2006 г. Заркауи пада убит при атака на военновъздушните сили на САЩ.

Ръководството на групировката поемат Абу Аюб ал Масри и Абу Омар ал Багдади. Те я преименуват на "Ислямска държава в Ирак" (ИДИ). След три години обаче и двамата лидери загиват при специална операция на американски и иракски войници. След това ситуацията в Ирак отчасти се стабилизира. На пръв поглед екстремистите от ИДИ са победени.

Големите планове на терористите
Но след изтеглянето на американските войски от Ирак през декември 2011 г. ИДИ подновява дейността си, оглавена вече от Абу Бакр ал Багдади. Новият лидер й дава поредното ново име - този път "Ислямска държава в Ирак и Леванта" (ИДИЛ). Знак, издаващ мащабните планове на въоръженото формирование: да вземе под контрол Средиземноморието - историческата област, включваща земите на Сирия, Ливан, Израел, Йордания, Египет Турция и Кипър.

За самия Багдади не се знае много; смята се, че е роден в Багдад през 1971 г. Познанството му с първия лидер на групировката Абу Мусаб аз Заркауи датира още от Афганистан. Когато в Сирия избухва гражданска война, ИДИЛ започва да се бие срещу режима на Башар Асад. След време групировката влиза в разногласия с "Ал Кайда" в Пакистан. Новият лидер на последната - Айман аз Зауахири, приемник на убития Осама бин Ладен, скъсва контактите с ИДИЛ.

Създаването на "Ислямска държава"
Независимо от конфликтите с "Ал Кайда" обаче ИДИЛ воюва в Сирия твърде успешно - както срещу Асад и неговите привърженици, така и срещу умерено настроените въстаници. Вече с укрепени позиции в Сирия, бойците й започват настъпление в Ирак и още в началото на юни превземат Мосул - втория по големина град в страната. Местните служби за сигурност са слаби, тъй че "Ислямска държава в Ирак и Леванта" успява бързо да се придвижи към Северен и Западен Ирак.

В края на юни т. г. ИДИЛ заявява, че е създала в контролираните от нея територии на Сирия и Ирак "Ислямски халифат", в който Абу Бакр ал Багдади играе ролята на халиф, "глава на всички мюсюлмани". Самата групировка отново сменя името си, ставайки "Ислямска държава" (ИД). В заграбените земи действат шериатските закони, там със заплахи карат жените да носят чадри. Местните жители от религиозните малцинства - християните и кюрдите язиди, са принудени да бягат под страх от смърт.

За кратко време терористичната групировка успява да плячкоса милиони долари, да заграби множество петролни находища и оръжия от военните на САЩ. Днес "Ислямска държава" е силна като никога досега.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 40 минути

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 53 минути

Това е едно от най-значимите събития в българската история

Снимката е архивна!

Руска атака с дрон срещу Одеса, има загинали

Свят Преди 1 час

Нанесени са и редица материални щети

Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване

Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване

България Преди 1 час

По повод Деня на труда президентът отправи поздравление към българските граждани

Имен ден днес празнуват...

Имен ден днес празнуват...

Любопитно Преди 2 часа

На 1 май почитаме паметта на свети пророк Йеремия и на преподобномъченик Акакий Серски

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Любопитно Преди 2 часа

През изминалите 25 години гласът ѝ е безспорно един от най-известните в българското радио

<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 3 часа

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Свят Преди 3 часа

След месеци на политически обрати, Вашингтон и Киев най-накрая постигнаха съгласие по стратегическото споразумение

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

България Преди 3 часа

През останалите - 2 май, 3 май и 5 май са работни дни за зоните за почасово платено паркиране

<p>Защо хората са загубили козината си</p>

Защо хората са загубили козината си: Изненадващата истина за еволюцията ни като бозайници без косми

Любопитно Преди 4 часа

Хората принадлежат към група животни, известни с козината, космите и мустаците си

БНБ установи съществени пропуски при отпускане на кредити

БНБ установи съществени пропуски при отпускане на кредити

България Преди 4 часа

Те касаят платежоспособността на кредитополучателите

<p>1 май: Най-смъртоносното наводнение в България</p>

1 май: Най-смъртоносното наводнение в България

Любопитно Преди 4 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Какво ще бъде времето в празничния четвъртък&nbsp;☀️☔️</p>

Какво ще бъде времето в празничния четвъртък ☀️☔️

България Преди 4 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

Apple iPad Air

Apple загуби контрол над приложенията в App Store

Технологии Преди 4 часа

Съдия забрани на компанията да взима комисионни и да ограничава разработчиците

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 11 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки