Сянката на Младич над Босна
В Сърбия хиляди смятат Младич за национален герой   
Източник: ЕПА/БГНЕС
2
Ск ката, която Ратко Младич хвърли върху Босна, не изчезва вече 20 години откакто той поведе сръбските военни сили в най-кървавия конфликт на Европа след Втората световна война.

Босненските сърби го почитат заради неговата отдаденост към провалената им кауза, босненските мюсюлмани се отвращават от жестокостта му, а духът на столицата, която те някога споделяха мирно, беше унищожен завинаги.

Сараево и цяла Босна са едно по-тъжно място

- с нарушени функции, обитавано от омразата, посята по време на войната, която ще продължи с поколения.

Младич, който бе арестуван миналия четвъртък след 16 години в укриване, надвисна като страшна сянка след първия масивен артилерийски огън на силите му от хълмовете над Сараево срещу гражданите на града, в един слънчев ден през април 1992 г.

Преди войната подходът "живей и остави другите да живеят" в Сараево бе пример за идеала на тогавашна Югославия.

Сърби, хървати и бошняци живееха заедно от люлката до гроба.

Те също така се женеха помежду си - според преброяване от 1991 г. преди войната да започне, 51 процента от браковете в Сараево са били смесени.

Празнуваха заедно рождените си дни, заедно скърбяха на погребения. Нямаше забранено място за никого, а градът беше център на мултиетническо изобразително изкуство, музика и литература, което го превърна в културна столица на Югославия.

Градът остана толерантен, дори когато страната започна да се разпада по етнически линии, но към края на 1992 г., както Босна, една от бившите югорепублики, така и нейната столица бяха засмукани във водовъртежа.

Жителите на Сараево се струпваха в мазетата, за да избягат от артилерийския огън на Младич, докато той се наслаждаваше на своята мощ. "Изгорете мозъците им", крещеше той, докато хората му се целеха в почти беззащитния град от хълмовете над него. Към края на войната три години по-късно Сараево беше само опожарени развалини.

За повечето бошняци Младич споделя вината заедно с бившия югопрезидент Слободан Милошевич и Радован Караджич, босненския сръбски лидер, сега съден от трибунала на ООН за военните престъпления в бивша Югославия.

Бакир Изетбегович, синът на лидера на бошняците по време на войната Алия Изетбегович, описва Младич като

страхливец, избил хиляди, който не е имал "смелостта да се изправи срещу обвиненията".

Много босненски сърби обаче бяха изумени от ареста на Младич, мъжът, който те някога се надяваха, че ще осъществи мечтата им за отделяне от Босна и съюзяване със съседна Сърбия. Сега Босна е разделена на Република Сръбска, която все още се стреми към независимост, цел, която спомогна за избухването на войната, и Мюсюлманско-хърватска федерация, противопоставяща се на разделението.

"Мнозинството от босненските сърби подкрепят Младич, както вероятно и половината Сърбия," заяви Тийо Младич, пръв братовчед на Младич от село Божановичи в Източна Босна, откъдето Младич е родом.       

"Бесен съм," казва жител на Лазарево в Сърбия - селото, където Младич беше арестуван. Той се представи само като Зоран, страхувайки се от отмъщение. "Арестуваха нашия герой," добавя Зоран, въпреки че и той, и съселяните му твърдят, че са нямали представа, че Младич живее сред тях.

Поддържани от правителството в Белград и международно подкрепяни от Русия, с чувство за историческа несправедливост, босненските сърби често бяха по-агресивно националистически настроени от братовчедите им в самата Сърбия. Същевременно те изиграха цинична роля, като преговаряха за мир, вдигнаха, а после наложиха отново блокадата на мюсюлмански градове и се престориха на жертви.

Много босненски сръбски лидери гледат на войната като на грубо, но необходимо средство за постигане на целите си. Но широкоплещестият Младич, бивш офицер от югославската армия, изглежда се забавляваше да използва конфликта като сцена на кървави ексцесии, включващи и, най-долното, завземането на Сребреница.

Броени часове преди да нареди избиването на хиляди мъже, жени и деца в босненския град през юли 1995 г., Младич раздаваше бонбони на децата в града и дори потупа едно от тях по главата. Телевизионни кадри от тази сцена запечатаха цинизма му пред света.

Арестът на Младич се забави твърде дълго, заяви адм. Лейтън Смит, който като командващ съюзните сили в Югоизточна Европа ръководеше прилагането на забраната на НАТО за полети над Босна и кампанията по бомбардирането.

"Никога не съм се срещал с него, никога не съм го наричал генерал, защото според мен

той е един касапин и животно",

заяви Смит от дома си в Северна Каролина.

Младич обаче беше идеализиран от своите военни и като цяло от босненските сърби, които го благославяха като герой, роден, за да спаси сърбите от господството на бошняците.

Репортери, пресекли фронтовата линия и дръзнали да влязат в контролирани от сърбите босненски села, са били канени да пресушат чаша сливова ракия за здравето на Младич, независимо от часа на деня. Отказът не е бил препоръчителен.

За външните

Младич беше самовлюбен човек - арогантен, студен и презрителен.

Облечен в зеленикава униформа и с твърдата си фуражка на главата, той изпитваше удоволствие да обижда и да кара европейските и международни мирни посредници да чакат.

Към жертвите си бошняци той не изпитваше състрадание и ги наричаше турци заради мюсюлманското им наследство. Под негово командване селата бяха "прочиствани" от хървати и мюсюлмани.

Изнасилването стана военно оръжие. Съседи опожаряваха съседските къщи и ферми. В европейския пейзаж отново изникнаха лагери за интерниране подобни на концентрационните лагери на нацистите.

Сърбите също страдаха. Селата им бяха етнически прочиствани, а жените им изнасилвани от врага - понякога бошняци, понякога босненски хървати.

И все пак численото изражение на войната, отнела живота на 110 хиляди души в добавка с 10 хиляди, които все още се водят за изчезнали, показва, че главните жертви в Сараево, Сребреница и навсякъде другаде са бошняците, които станаха мишена на Младич и лоялните към него, обзети от

престъпна енергия, понякога неописуема.

Много от войниците му обещаваха да го последват в смъртта. Млади мъже от Сърбия пътуваха с часове от Белград през почивните дни на ужасяващо поклонение към войниците, командвани от Младич, на планински редут в Пале. Виждаха облак дим, чуваха тътена на снарядите, които се взривяваха долу, и крещяха от радост.

В долината под тези хълмове жителите на Сараево страдаха в продължение на дни, седмици, а после месеци и години. Храната стана оскъдна, а после и питейната вода, и бензинът. Обезболяващите свършиха, а болниците започнаха да ампутират без упойка крайниците, осакатени от шрапнел.

Възрастни жени, изгърбени от товара на бутилките вода на гърбовете си, бяха лесни обекти за прицел за снайперистите на Младич. Журналисти, хуманитарни работници и други чужденци, оказали се в разгара на войната заради професиите си, също ставаха мишена.

Ежедневните пътувания станаха нещо нормално по "Снайперистката алея" - главен път, силно уязвим за куршумите на сръбски стрелци, по който най-бързо можеше да се стигне от източната до западната част на Сараево.

Репортери предприемаха будещи страх пътувания на влизане и излизане от Сараево по тези хълмове, контролирани от Младич, а колите им вдигаха облаци прах зад себе си, понякога малко пред куршумите на автоматите.

Веднъж жителите на града се втурнаха към хеликоптер, боядисан в бяло, характерния за умиротворителите на ООН цвят, смятайки, че той носи храна, но върху тях се изсипа град от ръчни гранати, хвърлени от вертолета. Беше сръбски хеликоптер, боядисан в бяло.

Радостта от залавянето на Младич беше смесена със спомени за ужасите,

дълбоко запечатани в психиката на онези, които са ги преживели заради него.

Архитект Сафет Башич си спомня за "момче, което взело самун хляб при раздаването му, а после седнало на тротоара и му казало, че трябва да го сподели с още петима души в семейството си, но мечтае да отвори уста и да погълне целия хляб наведнъж".

Башич потръпва, когато си спомня "развалените бисквити", раздавани от местни и международни хуманитарни организации. "Срокът на годност беше изтекъл преди години, но ние ги ядяхме. Воняха. И рибата от онези консерви. Всеки ден едно и също ядене. Онази ужасна консервирана риба. Аз я ядях, но и тя ме ядеше..."
Коментари 2
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

2 коментара
 
Сержант обяснява на новобранците: - Ако камък бъде хвърлен нагоре, то той ще падне на земята. Това се дължи на земното притегляне. Новобранец: - А…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Зендая, Джош О"Конър и Майк Фейст на британските премиери на Challengers

Зендая в горещ сексуален триъгълник в новия си филм Challengers (ВИДЕО)

Любопитно Преди 27 минути

Изненадващо или не, новият филм на Лука Гуаданино се очертава сред хитовете на сезона

Делото за избора на столичен кмет: Съдът назначи допълнителна експертиза

Делото за избора на столичен кмет: Съдът назначи допълнителна експертиза

България Преди 47 минути

Процесът е по жалба на Ваня Григорова, която остана втора на вота за кмет на София през 2023 г.

булевард Патриарх Евтимий

Бус лента и велоалея по „Патриарха“, паркирането се запазва навсякъде

България Преди 1 час

Обмисля се и идеята за "червена зона" в центъра

<p>СДВР:&nbsp;Движението в центъра на София в събота може да бъде спирано</p>

СДВР със строги мерки заради мача "Левски" - ЦСКА

България Преди 1 час

Полицейското присъствие ще бъде забележимо, както в крайните квартали, така и в центъра на града каза на гл. инспектор Иван Георгиев

Йотова: Странно е отстраняването на Росен Желязков от поста председател на НС

Йотова: Странно е отстраняването на Росен Желязков от поста председател на НС

България Преди 1 час

Може би имаше много повече случаи през изминалите месеци, през които трябваше да се "вземе главата" на председателя на парламента, отбеляза тя

Снимката е илюстративна

Виж каква е линията на бедност в България през 2023 година

България Преди 1 час

Под прага на бедност са били 1 325.9 хил. лица, или 20.6% от населението на страната

Пеевски: Петков молеше и скимтеше да го заведа при Борисов

Пеевски: Петков молеше и скимтеше да го заведа при Борисов

България Преди 2 часа

Проектът ПП-ДБ приключи, каза председателят на ДПС

Петков: Желязков нямаше да наруши Конституцията и правилата, ако имаше свободна воля

Петков: Желязков нямаше да наруши Конституцията и правилата, ако имаше свободна воля

България Преди 2 часа

Това, което аз чух Борисов да казва, е, че има голям гръб, който е хлъзгав, коментира съпредседателят на ПП-ДБ

Дженсън Хуанг още е милиардер

Щеше да бъде 16-ият най-богат човек в САЩ, а живее без ток в гората

Любопитно Преди 2 часа

А компанията му днес е на стойност около 1,19 трилиона долара

Израел обмисля споразумение с "Хамас" за освобождаване на заложници

Израел обмисля споразумение с "Хамас" за освобождаване на заложници

Свят Преди 2 часа

Военновременният кабинет на Нетаняху е обсъдил вариант, при който да бъдат пуснати жени, по-възрастни и болни

Намериха над 300 бомби от Втората световна война в Гърция

Намериха над 300 бомби от Втората световна война в Гърция

Свят Преди 2 часа

Те са открити по време на строителни дейности по мащабен проект за градско развитие в бившия летищен комплекс Елиникон, южно от Атина

<p>Арестуваха министъра на земеделието на Украйна</p>

Заподозрян в корупция за милиони: Арестуваха украинския земеделски министър

Свят Преди 3 часа

Солски е обвинен в незаконно завземане на земя на стойност над $7 млн., когато е бил ръководител на голяма земеделска компания и член на парламента

“Това е моят дом”: Животът в забранената зона на Чернобил

“Това е моят дом”: Животът в забранената зона на Чернобил

Свят Преди 3 часа

38 години след ядрената катастрофа в Чернобил

“Съдебен спор” върна Нана Гладуиш в България

“Съдебен спор” върна Нана Гладуиш в България

Любопитно Преди 3 часа

Поводът е юбилейният епизод 1000 на емблематичното предаване на NOVA

Новият сгъваем Z Fold на Samsung ще има Ultra версия

Новият сгъваем Z Fold на Samsung ще има Ultra версия

Технологии Преди 3 часа

Той се очаква на пазара това лято

Огромна дупка „погълна” кола в Пловдив (ВИДЕО)

Огромна дупка „погълна” кола в Пловдив (ВИДЕО)

България Преди 3 часа

Превозното средство било паркирано пред жилищен блок