Л екари предупреждават американското правителство и петролните производители за опасностите от хидравличното разбиване (фракинг) – скандална практика, при която се изпомпват вода и химикали под земята, за да се улесни добивът на петрол и газ - основни енергийни източници (за разлика от алтернативните). Както по-рано признаха от EPA (американската Агенция за защита на околната среда), новите доклади са категорични, че фракингът води до замърсяване на подпочвените води, което, от своя страна, застрашава здравето на хората.
Джером Полсън, педиатър от Вашингтонския университет по медицина, призовава петролните магнати, които са силно замесени във фракинга, да финансират проучвания относно безопасността, свързана с тази дейност. Той смята, че докато това не се осъществи, хидравличното разбиване трябва да се прекрати. Въпреки че има много корпорации, занимаващи се с фракинг, най-големите включват Chesapeake Energy Corp. и Devon Energy Corp., и двете от Оклахома, и Encana Corp. от Калгари.
Полсън не е сам в мисията за прекратяване на фракинга. Адам Лоу, ендокринолог в медицинския колеж Weill Cornell в Ню Йорк, споделя същия възглед. В интервю Лоу обяснява защо фракингът може да продължи само ако допълнителните проучвания покажат, че това е възможно:
„Трябва да натиснем пауза бутона, а може би дори и стоп бутона.“
Друг говорител относно опасностите от фракинга е депутатът Ед Марки от Масачузетс, изтъкнат демократ от Енергийната Камара и Търговския комитет:
„Трябва да знаем точно какви химикали се изстрелват в земята и какви последствия може да има това за водата, която нашите деца пият“ – казва той и пояснява, че индустрията се опитва „да блокира тази информация и нейното разпространение сред обществото.“
Всъщност вече са правени проучвания относно страничните ефекти от фракинга върху питейната вода в определени региони, като откритията са доста тревожни. Химикалите, използвани при хидравличното разбиване, са високо токсични и наличието им в питейната вода представлява сериозен риск за здравето ни. Нови открития от EPA могат сериозно да повлияят на дебата относно фракинга, тъй като осигуряват значителни доказателства, че тези химикали несъмнено попадат във водоснабдителната система.
Истинският въпрос е дали от EPA ще предприемат необходимите действия да намалят или дори да спрат фракинга, след като доста време пренебрегваха опасността. Изявлението от EPA веднага получи остра критика и отричане от петролната и газова индустрия, както и от от един американски сенатор. Петролните и газови компании все така твърдят, че фракингът е напълно безопасен, и пренебрегват всяка информация, сочеща противното и разкриваща потенциалните опасности за човешкото здраве.
За щастие, природозащитници из цялата страна ликуваха, защото най-после проблемът е изваден в общественото пространство и е отворен за дебат. След като лекари, EPA и безброй много активисти протестират против хидравличното разбиване, не е ли крайно време да бъде проведено независимо разследване? Otizvora.com.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!