П резидентската система на Ердоган в Турция навърши три години, които доведоха до повече бедност и пробойни в демокрацията. Турската лира преживя исторически срив, а доходите намаляха драстично. По официални данни инфлацията върви към 20 процента, а сметките за електричество са нараснали през тези три години със 122 процента, пишат от "Дойче веле".

Турция живее в глад - за храна и демокрация

Безработицата е достигнала 27,2 процента, а при жените - 33,7. Младежката безработица отбеляза пореден рекорд и сега е 42,4 на сто. Според националната статистика 16 от 82-та милиона турци живеят под прага на бедността. "По отношение на демокрацията също живеем под линията на бедността", отбелязва Бюлент Мумай във ФАЦ. Той дава и конкретен пример, който илюстрира ситуацията: след като една от опозиционните партии протестира срещу увеличаването на цените на електроенергията, токът ѝ бе спрян.

Междувременно от президентския дворец бяха отправени нови призиви да се пести, макар народът вече да тъне в бедност.  Емине, съпругата на Ердоган, препоръча на гражданите да намалят порциите си. А преди да тръгнат на пазар, непременно да си направят списък за пазаруване. Такива съвети дава първата дама, чиято чанта струва 50 000 долара. Президентът пък излезе с декрет за намаляване на разходите за държавните служители - разбира се, без да става дума за служителите в двореца му.

Ердоган и съпругата му тънат в разкош

Само преди няколко месеца годишният бюджет на президентството бе увеличен от 7,4 милиарда евро на 11,2 милиарда. И докато Ердоган и съпругата му поучават по-бедните си сънародници, стигнали до пресата кадри показват къде се изливат парите им. На тях се вижда в пълния си блясък лятната резиденция на брега на Бяло море с 300 стаи, построена за Ердоган срещу 63 милиона евро. И става ясно за какво отиват парите на народа: частен плаж, джамия, два пристана, хеликоптерна площадка, специални жилищни комплекси за служителите.

А и пясъкът на плажа не е случаен - за да наподобява тропически плаж, са докарани 29 000 тона пясък. Не е известно откъде точно са докарани, но такъв светъл ситен пясък има само в две защитени зони в Турция - древния град Патара и брега на езерото Салда. Въпросите на опозицията за произхода на пясъка останаха без отговор. По всичко личи обаче, че той е от Патара, откъдето не би трябвало да се взима и зрънце.

"Той живее като султан, докато ние се борим да оцелеем"

Както пише "Шпигел", лятната резиденция на Ердоган в Мармарис е била построена още преди две години, но подробностите около нея са били пазени като държавна тайна.

"Казват ни, че трябва да ядем по-малко, но имат пари за луксозни чанти и за строителството на дворци в Мармарис", казва пред интернет платформата The Nаtionаl 71-годишен пенсионер, който продава носни кърпички в Истанбул. "Президентът винаги е казвал, че представлява нормалните хора и самият той е със скромен произход, но сега виждаме, че живее като султан, докато всички останали се борят да оцелеят", допълва мъжът.

Много турци вече не се чувстват представлявани от Ердоган. Данните от допитванията сочат, че турският президент губи все повече подкрепа. Без своя ултранационалистически коалиционен партньор - Партията на националистическото действие, управляващата Партия на справедливостта и развитието не би разполагала с мнозинство в парламента.

На този фон Ердоган си построи нова луксозна вила - този път на езерото Ван. 

Проектът на Ердоган, който надминава всичко досега

DW: Защо Ердоган забрани числото 128?

Защо в Турция масово се запасяват със злато

Байдън призна арменския геноцид, Турция отговори

Ердоган: Истинско нахалство и грубост

Марио Драги нарече Ердоган „диктатор”, Турция реагира

Турция коментира липсващия стол за Урсула фон дер Лайен

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Намериха боен дрон на брега край Ахтопол

Намериха боен дрон на брега край Ахтопол

България Преди 12 минути

Военнослужещите действаха по искане на областна администрация Бургас

Ванеса Тодорова и нейната впечатляваща колекция от над 1300 Funko Pop фигурки

Ванеса Тодорова и нейната впечатляваща колекция от над 1300 Funko Pop фигурки

Любопитно Преди 27 минути

С Funko Pop се „зарибява“ на 17 години, след като купува първите си три фигурки от Великобритания

Звездата от „Американски пай“ Шанън Елизабет се присъедини към OnlyFans

Звездата от „Американски пай“ Шанън Елизабет се присъедини към OnlyFans

Любопитно Преди 1 час

52-годишната актриса обещава нефилтрирано съдържание и по-секси визия, докато продължава благотворителната си дейност

Алекс Манингер

Бившият вратар на "Арсенал" и "Ливърпул" Алекс Манингер загина при нелепа катастрофа

Свят Преди 1 час

Автомобилът на Манингер е бил пометен от влак, докато е пресичал релсите

Русия осъди полски военнопленник на 13 години затвор

Русия осъди полски военнопленник на 13 години затвор

Преди 1 час

Това е пореден случай, в който Москва налага присъда на чуждестранен боец, третиран като „наемник“

В деня на вота по NOVA: “Изборът на България: Решението си Ти!“

В деня на вота по NOVA: “Изборът на България: Решението си Ти!“

Любопитно Преди 1 час

Четири специални формата, осем информационни емисии и данни от три социологически агенции в изборния ден

Момчето, стреляло в Турция, следвало масов убиец от САЩ

Момчето, стреляло в Турция, следвало масов убиец от САЩ

Свят Преди 2 часа

Десетки ученици бяха арестувани днес заради публикации в социалните мрежи

КЗК разследва картел при обществени поръчки

КЗК разследва картел при обществени поръчки

България Преди 2 часа

Това е третото разследване за картел, което антимонополният орган образува от началото на годината

"Кралската роля уби майка ми": Принц Хари с емоционална изповед за Даяна

"Кралската роля уби майка ми": Принц Хари с емоционална изповед за Даяна

Свят Преди 2 часа

В емоционална изповед в Австралия принц Хари призна, че години наред е отхвърлял кралската си роля, обвинявайки я за смъртта на принцеса Даяна. Херцогът сподели за борбата с депресията и как бащинството му е дало нова цел в живота

<p>ЕК обвини Русия в тероризъм и престъпно поведение</p>

Европейската комисия обвини Русия в тероризъм и престъпно поведение

Свят Преди 3 часа

5000 украинци, пострадали от руски обстрел, са били приети за спешно лечение в 22 страни от ЕС

Новата визуална идентичност на KINO NOVA с номинация от престижните GEMA Awards

Новата визуална идентичност на KINO NOVA с номинация от престижните GEMA Awards

Любопитно Преди 3 часа

Журито на европейските награди отличи филмовия канал за креативност и дизайн

Може ли Иран да наложи такси за Ормузкия проток

Може ли Иран да наложи такси за Ормузкия проток

Свят Преди 3 часа

Иран не е ратифицирал Конвенцията на ООН по морско право

Нови законови промени срещу "делата-шамари"

Нови законови промени срещу "делата-шамари"

България Преди 3 часа

Законопроектът предвижда ранно прекратяване на стратегически дела, използвани за натиск и сплашване.

,

Жена изхвърли над $160 000 от балкон след скандал с мъжа си

Любопитно Преди 3 часа

Полицията в град Шантоу започна разследване, след като десетки минувачи се впуснаха да събират банкноти, летящи от висока жилищна сграда

От терена до червения килим: Най-добре облечените футболисти преди Световното

От терена до червения килим: Най-добре облечените футболисти преди Световното

Любопитно Преди 3 часа

Световното първенство през 2026 г. наближава, а звезди като Роналдо, Меси и Неймар вече диктуват тенденциите извън терена. Вижте кои са най-стилните футболисти, които превръщат висшата мода и стрийт стайла в свое второ игрище

Сигнал за бомба в училище в София

Сигнал за бомба в училище в София

България Преди 3 часа

Учебното заведение се намира в квартал „Малинова долина“