К орупционният скандал "Катаргат", който разтърси Европейския парламент, е "драматичен и вреден за доверието в Европейския съюз" и затруднява Брюксел да се справи с множество конкурентни кризи, заяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел в ексклузивно интервю за "Политико".

Мишел заяви, че е силно обезпокоен от обвиненията в престъпно сдружаване и пране на пари и корупция, повдигнати от белгийската полиция срещу настоящи и бивши членове на Европейския парламент през последните дни.

Политико: Брюкселска НПО в центъра на "Катаргейт"​

"На първо място трябва да си вземем поука от това и да предложим пакет от мерки, за да избегнем подобни неща - да предотвратим корупцията в бъдеще", каза Мишел, бивш белгийски министър-председател, който сега е във втория си мандат като председател на Европейския съвет.

Но скандалът "ни затруднява още повече да се съсредоточим върху икономическите и енергийните кризи, които оказват влияние върху живота на европейските граждани в момента", каза той.

Белгийската полиция арестува няколко души, сред които гръцкият евродепутат Ева Кайли и италианският ѝ партньор Франческо Джорджи, както и италианският бивш евродепутат Пиер Антонио Панцери и Николо Фига-Таламанка, генерален секретар на група за борба за върховенство на закона.

Полицията запечата също така множество офиси в Парламента и иззе най-малко 1,5 млн. евро в брой след едногодишно общоевропейско разследване за предполагаема корупция и пране на пари.

Аферата, която се случи точно когато Световното първенство по футбол в Катар достигна своето кресчендо, затвърди образа на петролното кралство като зловредна намесваща се сила, а на ЕС - като мрачно игрище за корумпирани, правоимащи и самодоволни еврократи.

Eвропейският парламент преустановява всякаква работа, свързана с Катар

"През последната година ЕС е попадал в заглавията на световните вестници само няколко пъти - например, когато забранихме двигателя с вътрешно горене, а сега и с този корупционен скандал", оплаква се пред „Политико” Валери Хайер, френски евродепутат от партията на президента Еманюел Макрон.

Мишел призна, че средният европеец едва ли прави разлика между трите големи клона на ЕС - Европейския парламент, ръководения от него Европейски съвет и Европейската комисия, която служи като изпълнителна власт и предлага законодателство.

Петното от скандала ще усложни работата му, тъй като през новата година той се стреми да "поднови сватбените обети на ЕС" и се опитва да се справи с редица въпроси, които определи като "екзистенциални за европейския проект".

Сред тях са преговорите със Съединените щати по програмата за субсидиране по Закона за намаляване на инфлацията, която притесни европейските лидери заради относителната си икономическа конкурентоспособност.

Ако Европа не успее да предложи адекватен отговор през следващите седмици, тогава тя рискува "фрагментация на единния пазар", заяви Мишел. Той заяви, че другият голям проблем пред Европа е "прекалената зависимост от Китай и натискът, който Китай оказва върху нас".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Задържаха висш гръцки офицер за шпионаж за Китай

Задържаха висш гръцки офицер за шпионаж за Китай

Свят Преди 3 часа

Според той е предавал строго секретни военни данни чрез специализиран криптиран софтуер

Българин бе арестуван с над 6 кг хероин в Гърция

Българин бе арестуван с над 6 кг хероин в Гърция

Свят Преди 6 часа

Стойността на конфискуваното количество се оценява на повече от 150 хиляди евро

Разследват италианец за „лов на хора“ в Сараево

Разследват италианец за „лов на хора“ в Сараево

Свят Преди 6 часа

По време на войната около 11 000 цивилни са загинали от снайперски обстрел и артилерийски атаки

Съдът обяви за незаконен строежа в  „Сините камъни“

Съдът обяви за незаконен строежа в „Сините камъни“

България Преди 7 часа

Решението на Административният съд в Сливен подлежи на обжалване.

Пребит до смърт човек насред Бистрица, пуснаха обвиняемия под домашен арест

Пребит до смърт човек насред Бистрица, пуснаха обвиняемия под домашен арест

България Преди 7 часа

СГП поиска спрямо обвиняемия да бъде взета най-тежката мярка за неотклонение

ЕС удря руската енергетика, банки, стоки и услуги в нов пакет санкции

ЕС удря руската енергетика, банки, стоки и услуги в нов пакет санкции

Свят Преди 7 часа

Комисията стартира мащабен 20-и пакет с цел той да бъде приет преди войната на Русия срещу Украйна да навлезе в петата си година

ЕРП-тата обявиха - високите сметки за ток са заради повишено потребление

ЕРП-тата обявиха - високите сметки за ток са заради повишено потребление

България Преди 8 часа

Средната януарска сметка спрямо предходната е по-висока с 30-40%

Атентат в джамия в Исламабад, Пакистан

Атентат в джамия взе десетки жертви, над 100 са ранени в Исламабад

Свят Преди 8 часа

Атаката е най-смъртоносният самоубийствен атентат в Исламабад от повече от десетилетие

MAGA реагира на интервюто на боксьорката Имане Хелиф

MAGA реагира на интервюто на боксьорката Имане Хелиф

Свят Преди 8 часа

"Моля, не ме използвайте за политически битки", заяви Хелиф

Българин осъди болница, без да знае го направили баща

Българин осъди болница, без да знае го направили баща

България Преди 8 часа

Използван е негов биологичен материал, оставен за съхранение

Издирват дете след случая "Петрохан"

Издирват дете след случая "Петрохан"

България Преди 8 часа

ДАЗД се е самосезирала и своевременно е сезирала останалите компетентни органи

Мама или тате? Кой влияе повече на здравето на детето – науката разкрива

Мама или тате? Кой влияе повече на здравето на детето – науката разкрива

Любопитно Преди 8 часа

В продължение на десетилетия психологията и медицината са се фокусирали върху майките: ако нещо се обърка с детето, обществото често обвинява майчината свръхзакрила или емоционална студенина

Омбудсманът алармира за буферни паркинги в София

Омбудсманът алармира за буферни паркинги в София

България Преди 9 часа

Последиците от взетото решение ще засегне значителен брой граждани и ще доведе до увеличаване на трафика в столицата