М инистерство на отбраната на Русия обяви, че част от войските, позиционирани на границата с Украйна се връщат към базите им, след приключването на учения.

Мащабните военни учения из цялата страна обаче продължават,

предаде агенция „Интерфакс“, цитирана от Би Би Си (BBC).

Този ход може да намали напрежението между Русия и Запада, след като струпването на руски войски до украинските граници породи опасения от възможно нахлуване, отбелязва Ройтерс (Reuters).

Снимки от сателити показват руска военна активност близо до Украйна

Ройтерс съобщава и за нови снимки, направени от сателити, на които се вижда повишено ниво на руска военна активност на няколко места близо до Украйна. 

Базираната в САЩ компания "Максар текнолъджис", която следи струпването на руските сили от седмици, съобщи, че снимките от неделя и понеделник показват значителна нова дейност в Беларус, анексирания Крим и Западна Русия.

Тази информация не е потвърдена пред агенцията от независими източници.

"Максар" посочва, че Русия е разположила на предни позиции нови военни части, щурмови хеликоптери и самолети, както и изтребители-бомбардировачи. На снимките се вижда и как множество сухопътни войскови формирования от вече съществуващи гарнизони се присъединяват към военен конвой заедно с други бойни подразделения.

Страната е струпала над 100 000 военни край границите на Украйна, предизвиквайки опасения за инвазия, особено след като съвместните военни учения на Москва с Беларус (10-20 февруари) означават, че Украйна е почти обкръжена от руската армия. Русия многократно отрече, че възнамерява да нахлува в Украйна.

Руските пазари реагираха положително на новините

и рублата, която беше под натиск поради опасения от нови западни санкции в случай на война, нарасна с 1,5% малко след съобщението от министерството на отбраната.

Въпреки че Москва отрече да е планирала да атакува Украйна, тя поиска правно обвързващи гаранции от Съединените щати и НАТО, че на Киев няма да бъде позволено да се присъедини към военния алианс. Вашингтон и Брюксел засега отказват да дадат подобни обещания.

"Има знаци от Москва, че дипломацията трябва да продължи. Това дава пространство за

предпазлив оптимизъм",

заяви днес генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг на пресконференция по повод предстоящото тази седмица заседание на министрите на отбраната на страните от пакта в Брюксел.

"Още не сме видели успокояване на обстановката на място. Русия струпа военни сили във и около Украйна до невиждани размери от края на Студената война. Всичко е на място за нова атака", добави той.

"Москва трябва да спре да се подготвя за война и да се насочи към постигане на политическо решение. Всяка следваща агресия срещу Украйна ще има висока цена и това е мнението на всички съюзници", допълни Столтенберг.

"Оставаме готови за разговори с Русия,

на 26 януари поканих руската страна за поредица от срещи в Съвета НАТО-Русия. Няма да отстъпим от основните принципи - всяка страна има право да избира своя път. Никога няма да има първа и втора класа страни в НАТО, всички сме съюзници", заяви генералният секретар.

Франция

все още не е проверила достоверността на информацията, че Русия изтегля някои от военните си части от украинската граница, заяви днес говорителят на френското правителство Габриел Атал, цитиран от Ройтерс.

"Би било добре, ако информацията се окаже вярна. Това показва, че може да продължим диалога", каза Атал пред журналисти.

Германия

Обявеното от Русия изтегляне на руски военни от границата с Украйна трябва да бъде последвано от факти. Това предупреди германската министърка на външните работи Аналена Бербок.

"Не си правим никакви илюзии относно способността на Русия да изпълни плановете си. Точно поради тази причина ние не преставахме на различни нива и чрез всички канали за дискусии да показваме на правителството в Москва, през последните седмици, какви ще бъдат последиците от всякаква агресия срещу Украйна", допълни Бербок.

Според нея изходът от тази ситуация е ясно начертан и трябва да минава само през дискусии.

"Нашите оферти за дискусия са на масата. Сега е ред на Русия да се ангажира по пътя на деескалацията и да подчертае това чрез много конкретни мерки, като изтеглянето на войските", допълни тя.

- Скъпи, можеш ли да ми изневериш с друга жена? - Нави ме...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>&bdquo;Готов съм за санкции&ldquo; &ndash; Вучич няма да се откаже от посещението си в Русия</p>

„Готов съм за санкции“ – Вучич няма да се откаже от посещението си в Москва за 9 май

Свят Преди 16 минути

„Думата ми е обвързваща, дума, дадена не само в международна рамка, но и на моя народ, на всички. Никой друг не трябва да ходи, никой друг не трябва да плаща цената. Аз ще отида“, увери Вучич, който не е бил в Русия от нахлуването ѝ в Украйна през февруари 2022 г.

<p>Каква е нетната стойност на Майк Уолц?</p>

Тръмп отстрани Майк Уолц: Нови промени в екипа за национална сигурност

Свят Преди 35 минути

Тръмп назначава Марко Рубио за временен заместник и номинира Уолц за нов посланик в ООН

Заради скандала с F-16: Атанасов свиква заседание на Комисията за контрол над службите за сигурност

Заради скандала с F-16: Атанасов свиква заседание на Комисията за контрол над службите за сигурност

България Преди 1 час

Той иска изслушване на военния министър и шефовете на военното разузнаване и ДАНС

Страх от злокобния затвор в Ел Салвадор: Мигранти в САЩ изписаха SOS с телата си

Страх от злокобния затвор в Ел Салвадор: Мигранти в САЩ изписаха SOS с телата си

Свят Преди 1 час

Задържаните мигранти от Венецуела живеят в постоянен ужас от депортиране в CECOT

<p>След 6 минути в клинична смърт &ndash; мъж дава утеха на всички</p>

След 6 минути в клинична смърт – мъж дава утеха на всички

Любопитно Преди 1 час

Той даде драматично и неочаквано описание на това какво е да преминеш „от другата страна“

Киър Стармър претърпя поражение на първите междинни избори

Киър Стармър претърпя поражение на първите междинни избори

Свят Преди 1 час

Reform UK спечели междинните избори в Рънкорн и Хелсби срещу лейбъристите

НЛО

Огромен НЛО в САЩ предизвика спорове

Любопитно Преди 1 час

Скандалният бивш служител на Държавния департамент и активист Луис „Лу“ Елизондо беше домакин на панел, организиран от Фонда за разкриване на НЛО, по време на който публикува предполагаема снимка на летяща чиния с диаметър 300 метра, сребърна, дискообразна

<p>Кметът на Панагюрище: Днес губим&nbsp;всичко, за което бунтовниците ни умряха</p>

Кметът на Панагюрище: Загубихме смисъла, загубихме корена, губим и всичко, за което бунтовниците ни умряха

България Преди 2 часа

Желязко Гагов изнесе емоционална реч по време на тържествената зрая-проверка по повод 149 години от избухването на Априлското въстание

От 8 май: „Домът на мечтите“ разкрива света на Николета Лозанова и Ники Михайлов

От 8 май: „Домът на мечтите“ разкрива света на Николета Лозанова и Ники Михайлов

Любопитно Преди 2 часа

Какво да очакват зрителите от дългоочакваното риалити в ефира на NOVA?

<p>Почина изпълнителката на хита &quot;I Kissed a Girl&quot;</p>

Джил Собюл, изпълнителката на "I Kissed a Girl", трагично загина при пожар

Свят Преди 2 часа

Новината за смъртта ѝ идва само ден преди планирано нейно участие

Без очи и мозък - Къде бе измъчвана и убита Виктория Рошчина

Без очи и мозък - Къде бе измъчвана и убита Виктория Рошчина

Свят Преди 2 часа

Един от най-зловещите центрове за задържане на Русия е този в Таганрог

<p>Подготовката за конклава: Монтираха комин на покрива на Сикстинската капела</p>

Подготовката за конклава: Монтираха комин на покрива на Сикстинската капела във Ватикана

Свят Преди 2 часа

След всеки два кръга на гласуване бюлетините на кардиналите се изгарят в специална пещ