Правителството на Ципрас завърши първата си приватизация
Гръцкият финансов министър Янис Варуфакис (л) и премиерът Алексис Ципрас (д)   
Източник: БГНЕС

Г ръцкото правителство приключи днес процеса на приватизация на правата за конни залагания, предприет от предишното правителство.

Те бяха отстъпени за период от 20 години на филиал на гръцко-чешката компания за спортни залагания ОПАП за 40,5 милиона евро.

Това е първата приватизация, реализирана от правителството на радикалната левица СИРИЗА, което е на власт от три месеца.

То е много резервирано към приватизациите на държавни активи, но е подложено на силен натиск от международните кредитори на страната (ЕС, ЕЦБ и МВФ), за да приключи предвидените приватизационни сделки, посочва АФП.

Междувременно на срещата на финансовите министри от еврозоната не бе постигнат пробив в преговорите за дълга на Гърция.

От успеха на преговорите зависи изплащането на транш от жизнено значение за Гърция на стойност 7,2 милиарда евро. 

Еврозоната и Гърция "нямат правото да не постигнат споразумение", коментира след края на разговорите гръцкият финансов министър Янис Варуфакис, който обаче призна, че преговорите се влачат. Той бе подложен на натиск от колегите си, настояващи да се ускори темпът в сегашните дискусии по програмата за реформи, която Атина се ангажира да представи.

Споразумението за отпускането на следващия транш от международния кредит трябва да бъде постигнато възможно най-скоро, тъй като страната е притисната от времето, допълни Варуфакис.

Гърция няма да получи никакви пари без всеобхватно споразумение по програмата за реформи и други въпроси, заяви председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум

На въпрос дали Атина може да получи някаква международна помощ, преди да бъде постигнато всеобхватно споразумение той отговори: "Краткият отговор е "не"". Дейселблум отбеляза на заключителната пресконференция и това, че между Гърция и кредиторите й продължава да има значителни разногласия.

Прекалено много време бе изгубено през последните два месеца, затова е ясно, че е необходим по-съществен напредък в тези обсъждания, подчерта председателят на Еврогрупата.

Гърция трябва да напредне значително по плана си с реформи, ако иска да получи спасителните заеми, каза Дейселблум. В края на днешната среща на 19-те финансови министри от еврозоната в Рига Дейселблум предупреди, че на Гърция й изтича времето, в което да си осигури пари, с които да избегне фалита.

Гърция трябва да представи списък с реформи, който да бъде одобрен от европейските й партньори, да за получи оставащите 7,2 милиарда евро от спасителния финансов пакет.

По думите на Дейселблум Атина носи вината за загубеното време за подготовка на програмата за финансова помощ на Гърция.

Гръцкият финансов министър Варуфакис бе остро критикуван на заседанието на Еврогрупата, допълни Дейселблум. "Не мога да навлизам в подробности как мина дискусията. Ще кажа обаче, че по адрес на гръцкия финансов министър бяха направени много критични изказвания. За два месеца (на преговори по програмата за реформи на Атина) напредък не бе постигнат. Да, тонът на диксусиите бе много критичен", каза Дейселблум.

Еврогрупата отново ще обсъжда програмата за подпомагане на Гърция на 11 май на следващата си редовна среща в Брюксел.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Въвеждат такса за някои от най-полулярните кратери на вулкана Етна

Въвеждат такса за някои от най-полулярните кратери на вулкана Етна

Свят Преди 8 часа

Входният билет от 5 евро няма да важи за сицилианците

Почина легендата на Холивуд Даян Кийтън (ВИДЕО+СНИМКИ)

Почина легендата на Холивуд Даян Кийтън (ВИДЕО+СНИМКИ)

Свят Преди 8 часа

Звездата ни напусна на 79-годишна възраст

,

Хърватия ще въведе нова европейска система за граничен контрол

Свят Преди 10 часа

Новата система може да забави проверките по границите

,

Земетресение с магнитуд 5,7 разтърси Етиопия

Свят Преди 10 часа

То е било на дълбочина 10 км

.

Израел премества палестински затворници съгласно споразумението за Газа

Свят Преди 11 часа

Съгласно споразумението за примирие Израел трябва да освободи 250 затворници, включително някои, излежаващи доживотни присъди за смъртоносни атаки

След трагедията в Елените: Държавата нарежда събаряне на хотела и аквапарка

След трагедията в Елените: Държавата нарежда събаряне на хотела и аквапарка

България Преди 11 часа

В Елените продължава да има полицейски екипи, които не допускат никого

.

Двама убити и петима ранени при руски въздушен удар в Донецка област

Свят Преди 12 часа

Руските удари са нанесли щети на девет къщи - частни жилища, и една църква

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Свят Преди 12 часа

Според непотвърдени данни в митинга участват няколко хиляди души

,

Председателят на СОС: Надявам се до 10 дни да има нормализиране на кризата с боклука

България Преди 12 часа

"Кметът пое ангажимент да изготви план за излизане от тежката ситуация", подчерта Цветомир Петров

.

САЩ няма да разполага американски войски в Газа

Свят Преди 12 часа

Това заяви главнокомандващият адмирал Брад Купър

Google Maps няма да помогне. Тази страна няма имена на улици: Как живеят хората там?

Google Maps няма да помогне. Тази страна няма имена на улици: Как живеят хората там?

Любопитно Преди 13 часа

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Свят Преди 13 часа

Турският лидер подчерта, че след споразумението за прекратяване на огъня „не трябва да има връщане назад“

Айфеловата кула ще бъде съборена през 2026 г.? Ето какво знаем

Айфеловата кула ще бъде съборена през 2026 г.? Ето какво знаем

Свят Преди 14 часа

Последните твърдения в социалните медии предизвикаха безпокойство, че емблематичната Айфелова кула в Париж е планирана за събаряне през 2026 г.

,

„Китай не се страхува“: жителите на Пекин отхвърлят заплахата от мита на Тръмп

Свят Преди 14 часа

В петък американският президент внезапно обяви, че САЩ ще наложат допълнителни 100% мита върху целия китайски внос от 1 ноември „или по-рано“

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

Свят Преди 15 часа

Това съобщи ръководителят на канцеларията на украинския президент