Народното събрание утвърди процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати за управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), както и за публичното им изслушване в Комисията по здравеопазване и процедурата по избора им от парламента. Решението получи подкрепата на 128 народни представители, шестима гласуваха „против“, а 21 се въздържаха. 

Преди обсъждането им в пленарната зала правилата бяха твърдени и на заседанието на парламентарната комисия по здравеопазването, провело се на 22 юни. 

Приемането на процедурни правила е във връзка с решението на Народното събрание от 13 януари т.г., с което мандатът на настоящия ръководител на здравната каса проф. д-р Петко Салчев беше предсрочно прекратен. Съгласно Закона за здравното осигуряване нов управител на касата се избира в срок, не по-дълъг от шест месеца от това.

Предложения за кандидат за управител на НЗОК могат да правят парламентарните групи в петдневен срок от приемането на настоящите процедурни правила. Това ще бъде последвано от публично оповестяване на документите, изслушване на кандидатите и провеждане на избора. 

Нов спор между Борисов и Петков: Има ли риск за управлението?

Депутатите удължиха и срока за предлагане на кандидати за управител на Българската народна банка (БНБ) от седем на 14 дни. Промяната в приетото по-рано днес решение за приемане на процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати за управител на БНБ и избор от Народното събрание беше приета със 128 гласа „за“, 1 „против“ и 12 въздържали се.

Предложението да се удължи срокът за предлагане на кандидати за управител на БНБ беше направено от Бойко Борисов и Десислава Атанасова от ГЕРБ-СДС и включено в дневния ред по предложение на председателя на Народното събрание Росен Желязков. Като аргумент вносителите посочват, че така ще се даде повече време на кандидатите да подготвят необходимите документи за кандидатстване. 

По-рано днес от депутатите приеха в процедурните правила, че предложения за управител на БНБ се правят от парламентарните групи в седемдневен срок от приемането на тези процедурни правила от Народното събрание. От ПГ на „Продължаваме промяната-Демократична България“ не участваха в гласуването на процедурните правила, както и на тяхната промяна. Сутринта те обявиха, че няма да влизат в пленарната зала днес.  

"Изглежда няма да има сериозен дебат по темата, защото управляващите в лицето на ПП и ДБ ги няма в залата, днес са на курс за заварчици, ще ги обучават на сглобки и заварки", коментира Стоян Таслаков от "Възраждане" по този повод. 

Петков заплаши с оставка, ПП-ДБ отива на съвещание

Парламентът прие и процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати за председател на Сметната палата, представяне и публично оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията по бюджет и финанси, както и процедурата за избор от Народното събрание. Решението беше взето със 108 гласа „за“, 39 „против“, петима се въздържаха. 

Предложения за кандидати за председател на Сметната палата се правят от парламентарни групи. Предложенията се внасят в писмена форма до Комисията по бюджет и финанси чрез председателя на Народното събрание в 7-дневен срок от приемането на тези процедурни правила от Народното събрание. Кандидатите ще бъдат проверявани за принадлежност към бившата Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия. 

За избран ще се смята кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители. Ако няколко кандидати са получили повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители, избран е кандидатът, получил най-много гласове „за“. Когато никой от кандидатите не получи необходимите гласове се провежда повторно гласуване, в което участват двамата кандидати, получили най-много гласове „за”. Ако и при повторното гласуване никой от кандидатите не получи необходимите гласове, Народното събрание приема решение за откриване на нова процедура за избор, предвиждат процедурните правила.

Процедурните правила подкрепиха от ГЕРБ-СДС, ДПС и БСП. От „Възраждане“ гласуваха против, а от ИТН бяха „против“ и „въздържал се“.

Борисов: Разбрах истинските намерения на ПП-ДБ

Петър Петров от „Възраждане“ коментира, че за голяма част от залата - 63-ма депутати, очевидно или дневният ред не представлява интерес, или нарочно са излезли от залата, за да свалят кворума. Той поиска в процедурните правила да се запише изборът на нов председател на Сметната палата да стане задължително в отсъствието на ПП-ДБ, за да падне кворумът и избирането да е много по-лесно. 

Борислав Гуцанов каза, че от БСП ще подкрепят единствено тези правила - за избор на председател на Сметната правила, защото вече има решение на Конституционния съд и не искат по никакъв начин да се блокира работата на Сметната палата.  

Тошко Йорданов от ИТН коментира, че ГЕРБ малко избързват с приемането на правилата и скъсяването на всякакви срокове, затова ИТН няма да подкрепят тези неща.

"Вчера на Комисия по бюджет и финанси ПП-ДБ най-много вдигаха аларма по темата, а в момента не са в залата. Преди малко гласуването за БНБ мина с 89 гласа „за“, а „против“ и „въздържал се“ общо са 65, което означава, че "ако ПП-та и ДБ-та бяха в залата, нямаше да мине и те щяха да са щастливи", коментира Йорданов.

По думите му това е прекрасен пример как коалиционните партньори си помагат, защото с тяхната липса в зала и негласуване минават нещата на ГЕРБ и всъщност ПП-ДБ са направили това, за което обвиняват „Възраждане“ при избора на Делян Пеевски за член на Комисията по конституционни въпроси.

В отрицателен вот след гласуването на процедурните правила Цончо Ганев от „Възраждане“ също заяви, че са категорично против такова форсиране на нещата. Той посочи, че отсъствието на ПП-ДБ е дало възможност ДПС и ГЕРБ да прокарат това, което ще се случва в БНБ.

– Скъпи, можеш ли да поправиш крана? – Разбира се! Не ми го напомняй на всеки шест месеца!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Сидни Суини показа извивките си в изрязан бански (СНИМКИ)

Сидни Суини показа извивките си в изрязан бански (СНИМКИ)

Любопитно Преди 1 минута

Актрисата релаксираше с новата си почивка - музикалния мениджър Скутър Браун

Фики Стораро се впуска в игра на интуиция в “Пееш или лъжеш”

Фики Стораро се впуска в игра на интуиция в “Пееш или лъжеш”

Любопитно Преди 15 минути

Тази неделя Кристина Патрашкова и Дарин Ангелов стават част от панела на шоуто

Изграждат пет нови центъра за настаняване на възрастни хора

Изграждат пет нови центъра за настаняване на възрастни хора

България Преди 1 час

Те ще са в Николаево, Ружинци, Брегово, Самуил и Дългопол

Тейлър Суифт и Травис Келси промениха сватбените си планове

Тейлър Суифт и Травис Келси промениха сватбените си планове

Любопитно Преди 1 час

Двойката избира между частен остров или луксозна ферма за събитието

Реджеп Ердоган папа Франциск

Папа Лъв XIV на първа мисия за мир и единство в Турция и Ливан

Свят Преди 1 час

Папа Лъв XIV прави дебюта си в чужбина като лидер на Католическата църква, предприемайки шестдневна мисия в Турция и Ливан

Saint George Palace - хотелското бижу на Банско

Saint George Palace - хотелското бижу на Банско

Любопитно Преди 1 час

Комплексът разполага с големи зелени площи, широки пространства и места за разходка

Лавина падна в ски курорт, има затрупани хора

Лавина падна в ски курорт, има затрупани хора

Свят Преди 1 час

Лавината е паднала около 9:25 ч. сутринта

<p>Как ще празнуват&nbsp;Шон &quot;Диди&quot; Комбс и Луиджи Манджионе Деня на благодарността?</p>

Шон "Диди" Комбс и Луиджи Манджионе посрещат Деня на благодарността с празнична вечеря

Свят Преди 1 час

Някои американски затвори предлагат специално меню за празниците - с предястия, гарнитури и десерти

СОС отново не прие административната реформа на кмета Васил Терзиев

СОС отново не прие административната реформа на кмета Васил Терзиев

България Преди 2 часа

Той от своя страна обяви, че ще внесе доклада си в общината трети път

Снимката е илюстративна

"Най-силната жена в света" изгуби титлата си, след като разкриха, че е мъж

Любопитно Преди 2 часа

Джейми Букър, на 28 години — която беше дисквалифицирана във вторник заради това, че не се състезава под пола, с който е родена — бе разкрита след като вулгарни изображения

Българите пътуват ударно в чужбина: Ръст от 15% за година

Българите пътуват ударно в чужбина: Ръст от 15% за година

България Преди 2 часа

Регистрирано е увеличение на пътуванията по всички наблюдавани цели

Шарън Озбърн се появява публично за първи път след трагичната смърт на съпруга си Ози

Шарън Озбърн се появява публично за първи път след трагичната смърт на съпруга си Ози

Любопитно Преди 2 часа

Шарън Озбърн присъства на специално коктейлно събитие, организирано от дизайнерката Ребека Валанс в Аки Лондон.

Крал Чарлз III

Дръзкият коментар от 5 думи на крал Чарлз към принц Уилям и Кейт при годежа им

Любопитно Преди 2 часа

Петнадесет години след като годежът им беше обявен публично, се припомня и реакцията на тогавашния принц Чарлз, която се превърна в хит

Доналд Тръмп

След „грозна“ и „прасенце“ – Белият дом защити Тръмп, изтъкна „откровеност“

Свят Преди 3 часа

„Мисля, че това е една от многото причини американският народ да преизбере този президент – заради откровеността му“, заяви говорителят на Белия дом Каролайн Левит