"Дейли мейл": ЕС пратил на Гърция милиарди евро с тайни полети
карго   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Е вропейският съюз тайно е доставял пари на Гърция, докато страната се е тресяла от криза, а банките й са се разпадали, твърди британският в. "Дейли мейл" в публикация, цитирана от гръцкия в. "Етнос".

Според таблоида това е ставало с тайни полети, като самолети са доставили на южната ни съседка 10 млрд. евро.

Пренасянето на парите е ставало с помощта на огромни карго "Боинги" с логото на превозвача Maersk или с по-малки самолети, боядисани с отличителните цветове на гръцката армия.

Доставките са започнали през 2011 г.

и не били нищо друго, освен таен "въздушен мост", пише "Дейли мейл".

Целта на мисията не е била да бъдат спасени хора, а да бъде защитен и удължен икономическият експеримент на една многонационална валута. Това са били "прясно напечатани" милиарди книжни банкноти, които е трябвало да стигнат до Гърция, за да може страната да стъпи на крака, твърди изданието.

В материала се цитира високопоставен представител, който твърди, че това е било правено, тъй като

през юни 2011 г. Гърция  буквално била останала без пари в циркулация.

Задействан бил таен план, тъй като гърците са теглели по един-два милиарда евро на ден от банките, страната им е трябвало да изпраща военни самолети до Италия, за да натоварят напечатаните банкноти, казал същият представител.

До юни 2012 г. искането за книжни пари в Гърция почти се утроили, целта на операцията не била само да се запази социалната стабилност в страната, но и да се защити еврото. Европейските партньори били разтревожени... въздушният мост бил само етап от мисията, имало и десетки, ако не стотици превози на товарни камиони и кораби, с които са се пренасяли новите книжни пари до континенталната част на Гърция, а също и до нейните острови.

Тайната операция продължила без никой да забележи, а стойността на книжните пари, циркулиращи в Гърция, се била удвоила от 19 млрд. евро през 2009 г. на 40 млрд. евро през септември 2011 г. До лятото на 2012 г. общата сума е стигнала 48 млрд. евро, от които поне 10 милиарда евро, а може би и повече, са стигнали до Гърция с помощта на тези тайни въздушни полети, твърди още британският вестник.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Дефицитът в бюджета вече е близо 600 млн. евро

Дефицитът в бюджета вече е близо 600 млн. евро

България Преди 1 час

Ръстът на разходите към февруари 2026 г. е 1 277,1 млн. евро

Задържаха 42-ма мигранти на ГКПП „Видин - Калафат“

Задържаха 42-ма мигранти на ГКПП „Видин - Калафат“

България Преди 2 часа

Чужденците са от Ирак, Афганистан, Сирия и Иран

Над 60 000 евро и оръжия, схема за купуване на гласове в Плевенско

Над 60 000 евро и оръжия, схема за купуване на гласове в Плевенско

България Преди 3 часа

Кандев: Открихме множество списъци с имена и посочени суми срещу тях

Извънредното заседание на парламента беше закрито заради липса на кворум

Извънредното заседание на парламента беше закрито заради липса на кворум

България Преди 4 часа

Депутатите не успяха да гласуват проекта на решение, внесен от „Възраждане“, за прекратяване на споразумението с Украйна

Вучич обеща избори в Сърбия след протести в Белград

Вучич обеща избори в Сърбия след протести в Белград

Свят Преди 4 часа

Избори ще бъдат свикани до края на годината, може би дори до Видовден

Снимката е архивна

„Грешка с инч и си в голяма беда“: Експерти предупреждават за скритите рискове на „Артемида II“

Свят Преди 4 часа

НАСА се готви за историческия старт на „Артемида II“, но учените не крият притесненията си. От повредени топлинни щитове и радиационна болест до течове на гориво – разберете защо първият пилотиран полет до Луната от 1972 г. насам е на ръба на бръснача

Испания отвръща на Тръмп в ескалиращ спор за евтаназията

Испания отвръща на Тръмп в ескалиращ спор за евтаназията

Свят Преди 5 часа

Мадрид реагира остро на действията на Държавния департамент на САЩ, който е започнал проверка по случая с асистираното самоубийство на 25-годишна испанка в Барселона

Тръмп: Новият президент на Иран поиска спиране на огъня!

Тръмп: Новият президент на Иран поиска спиране на огъня!

Свят Преди 5 часа

Това написа в социалната си мрежа Трут сошъл президентът на САЩ

ОАЕ искат резолюция на ООН за война с Иран

ОАЕ искат резолюция на ООН за война с Иран

Свят Преди 5 часа

Според представител на ОАЕ режимът в Иран се бори за оцеляване

Каква е Лора Христова извън биатлона

Каква е Лора Христова извън биатлона

Любопитно Преди 5 часа

Зад медала, силата и концентрацията стои едно младо и много естествено момиче, което обича да бъде себе си

Спряха месодобивен завод в Ловешко за нарушения

Спряха месодобивен завод в Ловешко за нарушения

България Преди 5 часа

При направената проверка са констатирани множество нарушения

Намалиха доживотната присъда на осъдения за убийството на Ангел Здравков

Намалиха доживотната присъда на осъдения за убийството на Ангел Здравков

България Преди 5 часа

Жестокото престъпление беше извършено на 29 септември 2023 г.

Житница посреща участниците в Hell’s Kitchen

Житница посреща участниците в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 5 часа

Пореден претендент напуска надпреварата тази вечер от 20:00 ч. по NOVA

<p>Citroen C5 Aircross е царят на комфорта</p>

Citroen C5 Aircross е царят на комфорта

Технологии Преди 6 часа

Новият модел предлага откроим екстериор, щедро вътрешно пространство, ефикасно задвижване, окачване и комфорт, с каквито малцина могат да се похвалят. При това е и много добре ценово позициониран

Русия даде ултиматум за поражение на Украйна

Русия даде ултиматум за поражение на Украйна

Свят Преди 6 часа

Песков не отговори пряко на въпроса дали има двумесечен срок за изтеглянето