В Украйна разформироват спецчастите "Беркут"
Източник: ЕПА/БГНЕС

З аповед за разформироването на украинските спецчасти "Беркут" е подписал и.д. министърът на вътрешните работи Арсен Аваков. 

Това съобщи самият той в профила си във "Фейсбук". 

"Беркут" вече ги няма,

пише той по повод заповед №144 от 25 февруари 2014 г. "За ликвидацията на специалните подразделения на милицията за гражданска сигурност "Беркут".  

Въоръжените сили на Украйна може да са помогнали на милицията срещу демонстрантите, предаде УНИАН. 

Според документи, подписани от началника на генералния щаб и главнокомандващ на въоръжените сили на страната Владимир Заман, армията е предоставила на милицията военна техника с екипи и е помагала за транспортирането и разполагането на бойци от вътрешните войски. 

В същото време изпълняващият длъжността президент на Украйна и председател на Върховната рада Олександър Турчинов постави задача

да се прочистят силовите структури на страната от корупцията. 

В украинския Парламент продължава процедурата по събиране на подписи под коалиционното споразумение за съставяне на ново правителство. 

Съгласно конституцията от 2004 г., чието действие бе възстановено, правителството се образува въз основа на парламентарно мнозинство, а кандидатурите за министри ще се съгласуват с демонстрантите на киевския площад "Независимост", посочва агенцията. 

По думите на лидера на парламентарната група на партията "Баткившчина" Арсений Яценюк програмата на бъдещото правителство, която ще залегне в коалиционното споразумение, включва стабилизиране на финансовото и политическото положение, споразумение с МВФ, незабавно разследване на престъпленията по време на протестите, реформа в МВР и подписване на споразумението с ЕС. 

Яценюк заяви, че депутати от доскоро управляващата Партия на регионите на Виктор Янукоович не трябва да влизат в коалицията. 

Лидерът на парламентарната група на Партията на регионите Олександър Ефремов е заявил, че неговата група ще подкрепи предложението на мнозинството за създаване на правителството на народното доверие. 

ИТАР-ТАСС отбелязва, че от групата на Партията на регионите

са са отделили над 70 депутати, като половината от тях са създали група под името "Икономическо развитие"

и начело с Анатолий Кинах, председател на Съюза на индустриалците. 

Не е известно дали тази нова група ще участва в коалицията. 

Понастоящем в 450-местната Върховна рада има 225 депутати, което не членуват в никоя група. Към тях се отправят предложения да се включат в групите на "Баткившчина", "УДАР" и "Свобода", за да увеличат броя на гласовата им от настоящите 179 до минимум 226, за да бъде съставено парламентарно мнозинство, твърди ИТАР-ТАСС. 

Снощи бе съобщено, че днес в 19 ч. демонстрантите на площад "Независимост" ще обсъждат на митинг кои да бъдат министрите в новия кабинет. 

Международният валутен фонд (МВФ) вероятно скоро ще изпрати в Украйна екип от технически експерти,

които да помогнат на страната да реши финансовите си проблеми след свалянето на президента Янукавич, заяви управляващият директор на фонда Кристин Лагард, цитирана от АП. 

Тя обясни, че МВФ е длъжен да направи това, ако негова страна членка отправи съответното искане. 

"Ясно е, че това ще се случи", каза Лагард по време на проява в Станфордския университети в Калифорния. 

Парламентът на Украйна не планира да гласува за ново правителство преди 27 февруари, а правилата на МВФ не позволяват оказването на финансова помощ на страна, която не е поискала това, отбелязва АП. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Огнен ад в Испания: Туристи и жители бягат от 20-метрови пламъци

Огнен ад в Испания: Туристи и жители бягат от 20-метрови пламъци

Свят Преди 13 минути

Над 300 пожарникари и военни участваха в борбата с огнената стихия

Варненският некропол - най-старото златно съкровище в света, мистерии и факти

Варненският некропол - най-старото златно съкровище в света, мистерии и факти

Любопитно Преди 16 минути

Открийте тайните на Варненския некропол—сензационно откритие от халколита. Над 3000 златни предмета и уникални символични гробове доказват, че по българските земи е разцъфтяла най-ранната високоорганизирана култура с изумителна социална йерархия

Трима загинали и седем ранени при украински удар по "нежилищни сгради" в Крим

Трима загинали и седем ранени при украински удар по "нежилищни сгради" в Крим

Свят Преди 29 минути

Няма данни за пострадали хора. Нанесени са щети на фасадата на частна къща

Национален парк „Карсън“

Зловещи подробности: Скелет с куршум в черепа - намериха един от изчезналите учени в САЩ

Свят Преди 31 минути

Томас Макнали, бивш детектив от отдел „Убийства“, който разследва изчезването на Касиас по поръчка на семейството ѝ, заяви, че скелетираният труп на Каиас е бил открит подпрян на дърво, а наблизо е имало изоставен пистолет

Жаби превзеха центъра на Бургас, гларуси започнаха „лов“ на площада

Жаби превзеха центъра на Бургас, гларуси започнаха „лов“ на площада

България Преди 33 минути

Природният феномен превърна центъра на града в неочаквана атракция

,

Северна Корея откри нов завод за обогатяване на уран за ядрените си оръжия

Свят Преди 34 минути

Официалната севернокорейска информационна агенция КЦТА съобщи, че съоръжението използва "по-съвременна технология"

„Интерстелар“ се оказа истина? Физици разбиха кода за пътуване във времето

„Интерстелар“ се оказа истина? Физици разбиха кода за пътуване във времето

Любопитно Преди 37 минути

Учените имат за цел да тестват експериментално преноса на информация във времето на квантово ниво, използвайки елементарни частици светлина – фотони

<p>Правосъдният министър на среща с Лаура Кьовеши в Люксембург</p>

Правосъдният министър Николай Найденов на среща с Лаура Кьовеши в Люксембург

Свят Преди 49 минути

Акцент в разговорите им ще бъде процедурата за подбор на български делегирани европейски прокурори

Внимание, шофьори! Започва ремонт на ключов участък от АМ „Тракия“

Внимание, шофьори! Започва ремонт на ключов участък от АМ „Тракия“

България Преди 1 час

Прогнозният срок за завършване на ремонтните дейности е краят на юни

Порой превърна улици в реки и наводни квартали в Благоевград

Порой превърна улици в реки и наводни квартали в Благоевград

България Преди 1 час

Само за минути проливният дъжд причини щети по домове, мазета и приземни етажи

Японците са изобретили начин да отслабнат без страдание: Нова тенденция за 2026 г.

Японците са изобретили начин да отслабнат без страдание: Нова тенденция за 2026 г.

Любопитно Преди 1 час

Как един прост японски навик ще промени начина, по който мислите за отслабването завинаги

Непълнолетна се заби с автомобил в ограда на къща в село до Луковит

Непълнолетна се заби с автомобил в ограда на къща в село до Луковит

България Преди 1 час

Инцидентът е заснет от охранителна камера

Бунт в Конгреса: Ограничиха военните правомощия на Тръмп в Иран

Бунт в Конгреса: Ограничиха военните правомощия на Тръмп в Иран

Свят Преди 2 часа

Гласуването завърши с 215 на 208 гласа, като републиканците Томас Маси, Брайън Фицпатрик, Том Барет и Уорън Дейвидсън преминаха партийната линия, за да подкрепят резолюцията

МС оттегли Доклада за отбраната за 2025 г.

МС оттегли Доклада за отбраната за 2025 г.

България Преди 2 часа

Това е станало по предложение на министъра на отбраната Димитър Стоянов заради несъгласие с част от политическите подходи, записани в него