Москва призова украинската опозиция да се откаже от заплахите и ултиматумите
Украинските опозиционни лидери Виталий Кличко (вляво), Олег Тянибок (в средата) и Арсений Яценюк   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Р усия призова украинската опозиция да се откаже от заплахите и ултиматумите, за да даде възможност на Украйна да излезе от дълбоката криза, предаде АФП.

Очакваме опозицията в Украйна да се откаже от заплахите и ултиматумите и да засили диалога с властите, за да може страната да излезе от дълбоката криза, като същевременно не напуска конституционните рамки, посочи в комюнике руското външно министерство.

„Русия е много разочарована от стремежите на силите на украинската опозиция за още по-голямо влошаване на положението в страната“, съобщи министерството и допълни, че един от ръководителите на опозицията публично призовал украинците да организират протести пред сградите на местните администрации в областите. „Това противоречи пряко на изявленията на опозицията за верността ѝ към демокрацията и европейските ценности“, се казва в комюникето.

Москва е смутена, защото такива „провокативни мерки се вземат веднага след неотдавнашните разговори в Мюнхен между ръководителите на опозицията и представители на западните държави“, допълни министерството.

Във връзка с кризата Европейският съюз обяви днес, че подготвя

значителна икономическа помощ за Украйна

след разговорите в събота в Мюнхен. На междуправителствени консултации за Украйна ЕС възнамерява да убеди Русия, че споразумението за асоцииране няма да подкопае интересите на Москва, заяви днес говорителката на Европейската комисия Пиа Аренкилде Хансен, цитирана от ИТАР-ТАСС.

ЕС остава готов да подпише споразумение за асоцииране и свободна търговия с Украйна,

подчерта тя. По повод на руските опасения, че подписването на документа може да има катастрофални последици за украинската икономика, а в резултат ще понесе щети и руската промишленост, говорителката напомни, че на срещата на върха ЕС-Русия на 28 януари е договорено двете страни да водят двустранни междуправителствени консултации по проблемите на европейската програма „Източно партньорство“. На тях „ЕК възнамерява да обясни, да направи оценка и уточни какво ще бъде влиянието на тези споразумения върху руската икономика. Смятаме да убедим руските си партньори, че тези споразумения не са насочени срещу Русия, а целят сближаване на всички партньори в ЕС“, допълни тя.

Междувременно

украински опозиционери протестираха пред офисите на „Дойче банк“ в Киев,

пред които поставиха изцапани с червена боя фалшиви банкноти. Те обвиняват банката, че приема пари на корумпирани според тях близки на президента Виктор Янукович, предаде АФП. С викове „окървавени пари“ и транспарант с надпис: „Спрете да работите с Янукович“, демонстрантите потопиха фалшивите банкноти в пълна с червена боя вана с надпис „Украйна“ и ги разположиха в снега, образувайки думата „Янукович“.

Опозиционни групи обвиняват германската банка, че поддържа делови отношения с украинска банка, принадлежаща на сина на президента Олександър Янукович, и че по този начин благоприятства корупцията. Основателността на тези обвинения обаче не може да се провери, отбелязва АФП.

Вторият по ранг представител на ръководството на „Дойче банк“ в Украйна – Олекси Рибенко, излезе на улицата и съобщи на демонстрантите, че ще предаде посланието им в централата във Франкфурт. „По-добре е „Дойче банк“ да реагира заради евентуалните последствия за имиджа ѝ“, обясни той.

- Толкова години сте женени, а колкото пъти ви срещна, винаги се държите за ръка. Възхищавам се на любовта ви! - Ако я пусна, веднага…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Свят Преди 6 часа

По думите му, Русия действа "цинично", нанасяйки удари по Украйна по време на мирните преговори

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Свят Преди 6 часа

Той взе участие по видеоконферентна връзка в среща с лидерите от „Коалицията на желаещите“

<p>Доналд Тръмп: Съвсем близо сме</p>

Доналд Тръмп за края на войната в Украйна: Съвсем близо сме

Свят Преди 8 часа

Той присъства на събитие в Белия дом

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Свят Преди 8 часа

69-годишният Федун стана един от най-богатите хора в Русия по време на хаотичната приватизация през 90-те години на миналия век

<p>Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията</p>

Румен Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията

Свят Преди 8 часа

Радев се срещна с председателя на Федералния конституционен съд на Федерална република Германия

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Свят Преди 8 часа

Статкевич беше част от група от 52 политически затворници, освободени на 11 септември след преговори с Вашингтон

<p>Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център&nbsp;</p>

Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център за Газа

Свят Преди 9 часа

Мобилната клиника ще влезе в Газа веднага щом е възможно, каза на пресконференция генералният секретар на "Каритас" Алистър Дътън

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

България Преди 9 часа

Протестът беше организиран от колектив "Феминистки мобилизации" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Свят Преди 9 часа

"Украйна имаше своя опит с неспазени обещания при поредицата руски агресии, затова солидните гаранции са необходимост", подчерта Макрон

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Свят Преди 9 часа

Над 70 хил. са установените нарушения от началото на годината до края на октомври по пътищата в област Шумен

<p>Бюджет 2026: ЕК вижда риск за България</p>

ЕК предупреди за риск от несъответствие на бюджетните планове на България за 2026 г. с фискалните изисквания на ЕС

Свят Преди 10 часа

От 2024 г. всяка страна трябва да подготвя многогодишен фискален план с определена траектория на разходите

<p>Нови арести за&nbsp;обира на века в Лувъра</p>

Нови арести за обира на века в Лувъра, още четирима са задържани

Свят Преди 10 часа

Всички задържани са от парижкия регион

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Свят Преди 10 часа

Стремежът Тръмп да спре бързо кръвопролитието заслужава поощрение, но във всички "спрени" от него конфликти до момента не са засегнати техните основни причини, каза Лавров

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Преди 11 часа

Как автоматизираните доставки променят ежедневието ни – повече време, по-малко стрес

Почина младежът, наръган с нож в София

Почина младежът, наръган с нож в София

България Преди 11 часа

По случая са арестувани трима украински граждани

<p>Кога ще чуем първите коментари на ЕС за мирните усилия в Украйна</p>

Първи реакции от външните министри на ЕС за усилията за мир в Украйна - кога да ги очакваме

Свят Преди 11 часа

Министрите ще разговарят за последните положителни развития след консултациите между страните от Г-20