Здравният министър: Не се ограничават пътуванията
Здравният министър: Не се ограничават пътуванията   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Нс се налага ограничаване на пътуванията в чужбина на този етап във връзка с разпространяващия се нов грипен вирус (свински грип).

Това съобщи на пресконференция министърът на здравеопазването Евгений Желев веднага след завръщането си от извънредната среща на Съвета на министрите на здравеопазването от страните в ЕС. Властите обаче са длъжни да предупреждават пътуващите за опасностите.

България е в готовност за действие, заяви министърът, като напомни, че най-важната превантивна мярка е спазването на лична хигиена, тъй като вирусът се разпространява по въздушно-капков път.

От четири до шест месеца е възможно да се получи нова ваксина, която да действа на този грипен щам, добавиЖелев.

Трийсет българи, които в момента са на почивка в Мексико, са се обърнали към властите, за да се посъветват дали да не си заминат по-рано, съобщи Ангел Кънчев от българското Министерство на здравеопазването.

България е поръчала доставка на техника за идентифициране на новия човешки грипен вирус от САЩ. В момента страната няма възможност да открие вируса у някой заразен. За тази цел тя трябва да изпрати проби в лаборатории в чужбина.

Властите обаче въведоха мерки за поставяне под карантина на всеки, за който се предполага, че може да е прихванал щама H1N1. На софийското летище са поставени термални скенери, с помощта на които се различават пътниците с висока телесна температура.

Престъпници може да се възползват от страха на хората

по света заради разпространението на новия човешки грипен вирус и да се опитат да продават в интернет фалшиви лекарства, предупреди Международната полицейска организация Интерпол.

Фактите показват, че при подобни ситуации престъпният свят се опитва да извади финансови дивиденти.

Ако се опитат да поръчат медикаменти по интернет от нелегални или нерегулирани сайтове, хората рискуват своето здраве и пари, предупреди представител на Интерпол.

В САЩ

Над 4000 училища (от общо 100 хил.) бяха затворени в САЩ като мярка срещу разпространението на вируса. Най-голям е броят им в Ню Йорк и в Тексас, където са установени най-много случаи на болестта.

Мярката е засегнала близо 170 хил. ученици от общо 55 млн. Предполагаеми случаи на свински грип има и в няколко университета, по-специално в Калифорния, но засега няма затворени висши училища.

В американския щат Ню Джърси има пет нови случая на заразени с H1N1. Четирима от тях са посетили Мексико, а петият - Калифорния. Те са на възраст между 10 и 47 години. Нито един не е настанен в болница, всички се лекуват в домовете си.

Центърът за контрол и превенция на заболяванията потвърди за 11 щати, в които има регистрирани случаи на свински грип, а държавните агенции прибавят към това число още шест - Ню Джърси, Делауер, Колорадо, Минесота, Джорджия и Небраска.

В Канада

Здравните служби в Канада потвърдиха за 15 нови заразени, с които броят им в северноамериканската страна достигна общо 34 души. Първи случай на опасната болест е регистриран в Монреал. Отчетени са също пет нови в провинция Британска Колумбия, четири в Алберта, четири в Нова Скотия и един в Онтарио.

Случаите в Нова Скотия са свързани със заразените по-рано четирима ученици, завърнали се в края на април от екскурзия в Мексико. Те вече са здрави и отново ходят на училище.

В Мексико

Междувременно броят на регистрираните случаи на свински грип в Мексико достигна 300 при 679 души, на които са направени изследвания. Промяната в цифрите идва само часове, след като бяха известни 260 случая.

Здравни екипи са посетили домовете на 76 души, за които има съмнения, че са прихванали вируса H1N1. Само в два случая обаче роднини на поставените под карантина са дали положителен резултат на изследванията за вируса.

Мексиканските власти наредиха прекъсване на всички услуги с изключение на най-жизнено необходимите, за да предотвратят разпространението на свинския грип, пише "Файненшъл таймс" в обзорна статия за ефекта от епидемията върху нормалния ритъм на живот в Америка и други места по света.

Президентът Фелипе Калдерон обяви, че само обекти от особена необходимост като супермаркети, болници и аптеки, ще останат отворени и само определени служители от правителствената, здравната сфера и тази на сигурността ще работят от днес до вторник. Училищата в цялата страна вече са затворени.

Междуамериканската банка за развитие (МБР) обяви снощи, че отпуска 3 млрд. долара на Мексико, за да помогне на страната в борбата й със свинския грип и икономическата криза. Сумата е три пъти по-голяма от помощта, отпусната на латиноамериканската република от МБР през 2008 г., която бе 1,09 млрд. долара, се посочва в комюнике на банката.

Световната банка вече даде над 205 млн. долара на страната, където епидемията взе 12 жертви. Близо 25 млн. долара са предназначени за купуване на лекарства и медицинско оборудване.

Международният валутен фонд (МВФ) одобри в петък миналата седмица кредитна линия  на стойност 47 млн. долара за една година за Мексико, която стана първата страна, възползвала се от новата схема за кредитиране на МВФ.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Румен Радев говори с главния мюфтия Ахмед Хасанов

Румен Радев говори с главния мюфтия Ахмед Хасанов

България Преди 2 часа

По време на срещата беше обсъдено опазването на културно-историческите паметници

Майката на Ивайло Калушев встъпи във владение на хижа „Петрохан“

Майката на Ивайло Калушев встъпи във владение на хижа „Петрохан“

България Преди 2 часа

Близките на загиналите влязоха в хижа „Петрохан“ днес

Две резолюции в САЩ за спиране на войната с Иран, едната мина, другата не

Две резолюции в САЩ за спиране на войната с Иран, едната мина, другата не

Свят Преди 3 часа

Четирима републиканци гласуваха заедно с демократите в Камарата на представителите

Българин, издирван с червена бюлетина за сексуална експлоатация на деца, е задържан

Българин, издирван с червена бюлетина за сексуална експлоатация на деца, е задържан

България Преди 3 часа

Арестът е осъществен в рамките на специализирана полицейска операция

ЕЦБ показа предложенията за новите евробанкноти

ЕЦБ показа предложенията за новите евробанкноти

Свят Преди 4 часа

Предложенията за дизайн се основават на две различни теми: „Европейската култура“ и „Реки и птици“

Условна присъда за румънския шофьор, предлагал подкуп на полицаи

Условна присъда за румънския шофьор, предлагал подкуп на полицаи

България Преди 4 часа

Румънският гражданин каза, че съжалява и помоли за по-леко наказание

Опасно каране докара глоба на младеж с „Мерцедес“ в Сливен

Опасно каране докара глоба на младеж с „Мерцедес“ в Сливен

България Преди 4 часа

Нарушението е заснето в 20:45 часа на бул. „Бургаско шосе“

Обрат в Близкия изток: Саудитска Арабия се превръща в ядрена сила

Обрат в Близкия изток: Саудитска Арабия се превръща в ядрена сила

Свят Преди 5 часа

САЩ ще помогнат на Саудитска Арабия да разработи своя гражданска ядрена програма

<p>Холанд е най-скъпият играч в историята на Фентъзи лигата на Висшата лига</p>

С цена от 15,5 милиона лири: Ерлинг Холанд е най-скъпият играч в историята на Фентъзи лигата на Висшата лига

Свят Преди 5 часа

Феновете вече могат да създават своите отбори с бюджет от 100 милиона лири и да се състезават през новия сезон.

Снимката е илюстративна

Милионерът биохакер Брайън Джонсън с шокиращ ход: Твърди, че е клонирал самия себе си като бебе за органи

Свят Преди 5 часа

48-годишният предприемач смята да използва органите на „клона“ в Петриева паница, за да победи неизлечима болест и стареенето

MO отрече България да иска полските самолети МиГ-29

MO отрече България да иска полските самолети МиГ-29

България Преди 5 часа

Полша е получила запитване от съюзническа държава от НАТО относно резервни части и компонентна поддръжка за изтребителите МиГ-29

Мрачната тайна от миналото на „Семейство Симпсън“, която така и не стигна до ефир

Мрачната тайна от миналото на „Семейство Симпсън“, която така и не стигна до ефир

Любопитно Преди 5 часа

Сценаристът и продуцент Майк Рийс разкрива непоказвани детайли около „Семейство Симпсън“ — от мрачен епизод с оръжие, който никога не е излъчен, през финансовия колапс, застрашил сериала, до истината за характерния жълт цвят на героите

ГЕРБ отговори на вицепремиера Пулев за „Райнметал“

ГЕРБ отговори на вицепремиера Пулев за „Райнметал“

България Преди 5 часа

Според Теменужка Петкова финансирането е било предвидено в проекта на държавния бюджет за 2026 г.