К онсерваторите на Ангела Меркел удържаха значителна победа срещу крайната десница на ключовите регионални избори в бивша провинция от ГДР, пише френският в. "Монд".

Победата в Саксония-Анхалт е добра новина за Армин Лашет, непопулярния лидер на Християндемократическия съюз на канцлерката Ангела Меркел, който се стреми да я наследи на поста след изборите през септември. Според предварителните резултати, цитирани от френското издание, ХДС печели около 37% от гласовете, срещу 21% за крайнодясната Алтернатива за Германия.

Това са последните избори преди националните парламентарни избори на 26 септември, които ще отбележат края на 16-годишното управление на Меркел. На тях десницата, подкрепена от популярността на лидера си Райнер Хазелоф, който е премиер на провинцията, подобрява резултата си с близо 6 пункта, а крайната десница отбелязва лек спад.

Хазелоф изрази задоволство, че хората са гласували срещу АзГ и подчерта, че "това е и послание към Берлин", отбелязва в. "Монд".

Армин Лашет имаше сериозна нужда от успех, за да мобилизира поддръжниците си и да консолидира позицията на консерваторите, които бяха паднали зад Зелените в социологическите проучвания, но отново излязоха начело. Най-голямата германска партия преживяваше вътрешни сътресения, свързани с провалите в борбата срещу третата вълна на COVID-19, скандали за корупция и вътрешната борба за наследяването на Меркел между Лашет и лидера на ХСС Маркус Зьодер.

Саксония-Анхалт е силно обвързана с въгледобива провинция, която беше напусната от много свои жители след обединението на Германия миналия век. Това е плодородна почва за АзГ, която подхранваше страховете от притока на мигранти в страната и редовно обвинява Берлин, че е изоставил бившите източногермански региони, отбелязва в. "Монд".

Възможно е сега Хазелоф да се опита да създаде коалиция със социалдемократите и с подкрепящите бизнеса Свободни демократи. Друг вариант е коалиция със Свободната демократическа партия и Зелените, отбелязва британският в. "Гардиън", като посочва, че СДП е традиционен партньор на ХДС. Двете партии споделят обща неприязън към натрупването на публични дългове и засилиха подкрепата си на национално равнище.

Според коментар на "Шпигел" вчерашните резултати са "почти нещо като реванш" за консерваторите на Меркел, след серията отрезвяващи резултати тази пролет, отбелязва британското издание.

Въпреки очевидната способност на консерваторите да привлекат по-голяма подкрепа, резултатите сочат, че АзГ остава стабилно втората най-популярна партия в Саксония-Анхалт, където на предишни избори спечели близо една четвърт от гласовете, отбелязва в. "Ню Йорк таймс". Година по-късно крайнодясната партия спечели над 12% на национални избори, като стана най-голямата опозиционна партия в парламента, с 88 места, припомня американското издание.

Оттогава партията се опитва да се справи с по-екстремисткото си крило, което ориентира подразделението й в Саксония-Анхалт още по-надясно и с това привлече вниманието на службите за сигурност. Регионалните лидери на партията се разследват официално за антисемитски и антимюсюлмански изказвания и е възможно АзГ да бъде поставена под наблюдение и на национално равнище, отбелязва в. "Ню Йорк таймс". 

Християндемократите на Меркел печелят убедително в Саксония-Анхалт

Германците очакват големи политически промени наесен

"Зелените" издигнаха Аналена Бербок за кандидат за канцлер на Германия

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Доналд Тръмп

Тръмп за Макрон: „Никой не го иска“ и заплаха с 200% мита

Свят Преди 11 минути

Американският президент заплаши да наложи 200% мита върху френските вина и шампанско

Ограничената "домова книга": Какво се случва, ако няма кой да оглави служебния кабинет

Ограничената "домова книга": Какво се случва, ако няма кой да оглави служебния кабинет

България Преди 17 минути

Вероятно може да се стигне до разумен компромис, заяви доц. Христо Паунов

Датчани протестираха с бейзболни шапки, пародиращи Тръмп (ВИДЕО)

Датчани протестираха с бейзболни шапки, пародиращи Тръмп (ВИДЕО)

Свят Преди 1 час

Те са създадени от Йеспер Рабе Тонесен, собственик на магазин за винтидж дрехи в Копенхаген

Зрелищна гледка: Полярно сияние озари Европа, включително и България (ВИДЕО)

Зрелищна гледка: Полярно сияние озари Европа, включително и България (ВИДЕО)

Любопитно Преди 1 час

Най-впечатляващо е било небето над северноевропейските страни

Внимание, шофьори! Мокри и заледени пътища, къде има мъгла

Внимание, шофьори! Мокри и заледени пътища, къде има мъгла

България Преди 1 час

От АПИ предупреждават, че пътищата са проходими при зимни условия

След тежък побой в "Люлин": Мъж се бори за живота си (ВИДЕО)

След тежък побой в "Люлин": Мъж се бори за живота си (ВИДЕО)

България Преди 1 час

Oбвинен за нападението иска да бъде пуснат от ареста

<p>Румен Радев ще депозира оставката си като президент пред КС</p>

Очаква се президентът Румен Радев да депозира оставката си пред КС

България Преди 2 часа

Той е петият демократично избран държавен глава на България

<p>Какво наистина помага на мозъка да старее по-бавно</p>

Какво наистина помага на мозъка да старее по-бавно според невролог

Любопитно Преди 2 часа

Важно е да се отнасяте към мозъка си като към пенсионен фонд – колкото по-рано инвестирате, толкова по-добре се изплаща

Парашутисти от Япония, САЩ и Великобритания започват съвместни учения

Парашутисти от Япония, САЩ и Великобритания започват съвместни учения

Свят Преди 2 часа

Над 600 души персонал участват в ученията, а други от 10 държави, включително Германия и Франция, се присъединяват като наблюдатели

Как липсата на секс влияе на здравето според учените

Как липсата на секс влияе на здравето според учените

Любопитно Преди 2 часа

Безсексуалният живот често се смята за заплаха за здравето, особено за хормоните, сърцето и психичното здраве

Какво да ядете, за да спите по-добре: Ново проучване разкрива изненадващи резултати

Какво да ядете, за да спите по-добре: Ново проучване разкрива изненадващи резултати

Любопитно Преди 2 часа

Лошият сън може да накара хората да се насочват към храни с високо съдържание на мазнини и захар, по-малко се знае за това как диетата пряко влияе върху моделите на сън

Осем AI камери в Гърция регистрираха 28 973 нарушения за по-малко от месец

Осем AI камери в Гърция регистрираха 28 973 нарушения за по-малко от месец

Свят Преди 2 часа

Камерите снимат за използване на мобилен телефон, предпазни колани, превишена скорост, минаване на червен светофар или шофиране в бус ленти

Тръмп: Европа да си гледа Украйна, а не Гренландия

Тръмп: Европа да си гледа Украйна, а не Гренландия

Свят Преди 10 часа

Той също така критикува европейските лидери

Румен Радев тръгна от президентството с ескорт на НСО

Румен Радев тръгна от президентството с ескорт на НСО

България Преди 11 часа

Минути след като Радев си замина, от сградата на президентството започнаха да излизат и секретарите и съветниците му

Русия, Украйна и САЩ ще договарят мир в Давос

Русия, Украйна и САЩ ще договарят мир в Давос

Свят Преди 12 часа

Тръмп ще участва лично на тазгодишната среща