Българското преминаване към демокрация може да е пример за Северна Корея в бъдеще, каза на среща с журналисти Чън Би-хо, извънреден и пълномощен посланик на Република Корея (Южна Корея).
Чън направи уговорката, че не е в позицията да оценява ситуацията в КНДР. Според него, обаче, не може да се отрече историческият ход на нещата, а преходът към демокрация е естественият път на всички държави.
Запитан с какво точно може да е поучителен българският преход, Чън изтъкна интегрирането към международната общност, излизането от изолация, отварянето към външния свят и диалога със съседните страни.
След смъртта на Ким Чен-ир през декември чуваме за стабилно преминаване на властта в Северна Корея в ръцете на сина му Ким Чен-ун, което предполага стабилност на полуострова, каза посланикът.
Относно корейско-българските отношения той изтъкна, че за България връзките с азиатските страни, като Китай и Южна Корея, които не са толкова засегнати от кризата, имат все по-голям приоритет.
Те са улеснени и от влизането в сила на 1 юли 2011 г. на Споразумението за свободна търговия (ССТ) между ЕС (респективно България) и Корея.
Вярвам, че корейски автомобилни компании може скоро да имат планове за развитие на бизнес в България, предвид множеството проекти за строеж на пътища, магистрали и жп линии, каза още посланик Чън.
Според него Южна Корея може да е изключително полезна на България в развиването на електронното правителство. Той подчерта, че според ООН страната му е на първо място по развитие на услугите на електронното правителство и България може да се възползва от южнокорейския опит, както и да се поучи от южнокорейските грешки.
Премиерът Бойко Борисов посочи като цел развитието на електронното правителство в следващите осем месеца. Това не е лесна задача, каза Чън.
Южна Корея обаче е разработила платформа с отворен код, която би могла да се използва в България безплатно, само с някой промени на кода, увери той.
Българо-корейският център за ИТ координация в София е готов да помага и за предпроектни изследвания за развитието на различни програми в областта на електронното правителство, каза посланикът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!