С лед избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ трудни времена очакват германския канцлер Ангела Меркел, пише в. „Билд“.

В ранните часове на сряда стана ясно, че републиканецът изненадващо спечели изборите с 288 електорални гласа пред кандидата на демократите Хилари Клинтън. 

Вижте в галерията кампанията на Доналд Тръмп

В подкрепа на твърдението си изданието припомня, че политиката на Меркел към бежанците беше наречена от Тръмп „катастрофа“ и „безумна". Освен това по време на предизборната си кампания кандидатът на републиканската партия използваше името на Меркел като нарицателно с негативно звучене – Тръмп каза, че Хилари Клинтън искала да бъде „Ангела Меркел на Америка“. Само един единствен път той нарече германския канцлер „наистина страхотен“ водещ политик.

Междувременно републиканецът понесе критики и от германския министър на отбраната

на Берлин Урсула фон дер Ляйен - тя призова новоизбрания президент на САЩ да не се отклонява от принципите на НАТО в твърдостта по отношение на Русия.

Какво са предсказали Ванга и Нострадамус за ибзорите в САЩ

Експерти: Пазарите харесаха Тръмп, Путин - не

По телевизия ZDF тя заяви, че "Доналд Тръмп трябва да каже ясно на чия страна е той - на страната на справедливостта, демокрацията и мирното уреждане на проблемите, или му е все едно и проявява мъжко приятелство".

Новата стопанка на Белия дом в снимки - Мелания Тръмп

Тя подчерта, че Тръмп не трябва да възприема НАТО като бизнес. "Това не е компания", каза военният министър. 

В същото време в поздравлението си към Тръмп в сряда Меркел констатира, че предизборната кампания е била изпълнена с „почти непоносима конфронтация“. „Германия и САЩ са свързани с ценности – демокрацията, свобода, уважение на правата на човека, независимо от произхода, цвета на кожата, религията, сексуалната ориентация и политическите възгледи. На базата на тези ценности аз предлагам на бъдещия президент на САЩ тясно сътрудничество“, обяви тогава Ангела Меркел пред журналисти.

Тръмп ще бъде третият американски президент,

с когото ще има отношения Меркел. С Джордж У. Буш тя имаше близки отношения. Барак Обама й се довери, например за украинската криза и я остави да ръководи, а по въпроса за спасяването на еврото се доверяваше на нейните съвети.

Меркел и нейният съветник по външната политика Кристоф Хойсген нямат контакти с екипа на Тръмп и едва ли могат да предвидят следващите му стъпки. Само германският посланик във Вашингтон наскоро направи някои контакти, но засега според „Билд“ не разполагал с много познания.

От „Билд“ се свързали с шефката на кампанията на Тръмп Келиан Конуей

и я попитали как Вашингтон и Берлин ще работят заедно. На което тя отговорила: „Естествено, че ще работим заедно. Разбира се, има въпроси, по които той не е съгласен с нея, като например броят на бежанците от Сирия, на които тя позволи да влязат и да съсипят страната й. Но, естествено, те ще работят заедно“.

След победата на Доналд Тръмп на изборите за президент на САЩ Европа не може както преди да разчита на подкрепата на Съединените щати, заяви в интервю за радио Deutschlandfunk и германският еврокомисар Гюнтер Йотингер.

„Европа трябва да порасне…Времената, когато можеше да се чувстваме по-малък брат на САЩ,

когато можеше да растем в сянката на САЩ и да имаме сигурност, осигурена от САЩ…остава в миналото”, каза Йотингер.

Според него американците ще продължат да играят значителна роля на световната сцена, защото те „повече от всякога са глобални играчи”. Йотингер призовава да се следи внимателно политиката на новоизбрания президент Тръмп.

„Първите му изказвания, след като беше избран, са умни”, смята Йотингер. 

Забавната страна на избора на Тръмп: 

Покрещете си на вола, Тръмп е президент

Вижте как Тръмп разплака безутешно 5-годишно дете

Мрежата избухна: САЩисках се!

Първите реакции на известните след победата на Тръмп

- Скъпи, можеш ли да ми изневериш с друга жена? - Нави ме...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Задържаният за убийството на Магдалена остава в ареста

Задържаният за убийството на Магдалена остава в ареста

България Преди 28 минути

Според съда съществува опасност да се укрие или извърши друго престъпление

БНБ отговори на въпросите за еврото

БНБ отговори на въпросите за еврото

България Преди 48 минути

Дизайнът на евромонетите с българска национална страна е одобрен

МВР и БАБХ установиха фалшиви хранителни добавки

МВР и БАБХ установиха фалшиви хранителни добавки

България Преди 2 часа

По случая е образувана проверка и е съставен констативен протокол

Предлагат шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата

Предлагат шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата

България Преди 2 часа

Бившият конституционен съдия Константин Пенчев е предложен за негов заместник

Директорът на ОДМВР-Хасково подаде оставка

Директорът на ОДМВР-Хасково подаде оставка

България Преди 2 часа

До тук се стигна след напрежението снощи в Хасково

С този темп Русия ще превземе Украйна след три века

С този темп Русия ще превземе Украйна след три века

Свят Преди 2 часа

Невероятно е, че зашеметяващите загуби на хора и оборудване все още не са спрели руската армия

<p>Фенове на Ливърпул предизвикаха земетресение&nbsp;</p>

Фенове на Ливърпул предизвикаха земетресение от 1,74 по скалата на Рихтер

Любопитно Преди 2 часа

Не само феновете на Тейлър Суифт могат да предизвикват миниземетресение, доказаха учени

Бързината като стратегия: икономиката няма да чака

Бързината като стратегия: икономиката няма да чака

Любопитно Преди 2 часа

Международната обстановка допълнително се нагнетява и от митническата политика на Тръмп

Започва ремонт на пети блок на АЕЦ "Козлодуй"

Започва ремонт на пети блок на АЕЦ "Козлодуй"

България Преди 3 часа

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" работи съгласно графика за електропроизводство

Задържаха за 24 часа баща, ударил двете си деца

Задържаха за 24 часа баща, ударил двете си деца

Свят Преди 3 часа

По случая е образувано досъдебно производство

<p>Съперничещи си лагери в битката за нов папа</p>

Кардиналите на кръстопът: Какво следва след смъртта на папа Франциск

Свят Преди 3 часа

Подробности четете в следващите редове

Изписаха от "Пирогов" още трима от пострадалите при пожара в Кочани

Изписаха от "Пирогов" още трима от пострадалите при пожара в Кочани

България Преди 4 часа

В болницата остава за лечение един последен пациент – 21-годишен мъж, който е в стабилно състояние и продължава възстановяването си

Снимката е илюстративна

Кораб с хуманитарна помощ за Газа е бомбардиран от безпилотни самолети

Свят Преди 4 часа

Корабът се е насочвал към палестинската територия

Заловиха кокаин за 3 млн. лева на "Дунав мост 2" при Видин (ВИДЕО)

Заловиха кокаин за 3 млн. лева на "Дунав мост 2" при Видин (ВИДЕО)

България Преди 4 часа

Дрогата била скрита в хладилен камион с турска регистрация

<p><strong><span style="color:#ff0000;">Къща на ужасите:</span></strong> деца видяха слънцето за първи път от 4 години</p>

Къща на ужасите: деца видяха слънцето за първи път от 4 години

Свят Преди 4 часа

В емоционален изблик те започнали да хипервентилират и се хвърлили на моравата, за да погалят тревата