Кристалина Георгиева е преминала успешно изпита си в ЕП
Кристалина Георгиева   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Б ългарският кандидат за заместник-председател на Европейската комисия и комисар по бюджета и човешките ресурси Кристалина Георгиева е преминала успешно изпита в Европейския парламент, съобщи БТА, позовавайки е на източници в парламента.

На заседанието си в четвъртък вечерта представителите на комисиите по бюджет, по бюджетен контрол и по правни въпроси са

постигнали съгласие да дадат положителна оценка за нейното представяне.

Предстои те да съставят писмо с това становище, което вероятно ще бъде предадено на председателя на ЕП утре.

От тук нататък предстои евродепутатите да гласуват пълния списък на комисията на председателя Жан-Клод Юнкер на пленарната си сесия в Страсбург на 22 октомври. Ако гласуването премине успешно, Георгиева и нейните колеги, ще заемат новите си постове на 1 ноември.

Сайтът „ЮрАктив“ коментира, че Георгиева е привела силни и убедителни аргументи за своите приоритети пред членовете на Европейския парламент, а

стабилното ѝ представяне контрастира с мъчителните изслушвания на няколко нейни колеги.

В Комисията с председател Жан-Клод Юнкер Георгиева ще има огромни правомощия. На практика всички комисари ще ѝ докладват. В писмото с длъжностната ѝ характеристика, изпратено от Юнкер до нея, пише: „Вие ще ръководите работата на всички комисари“. Функциите ѝ ще бъдат подобни на тези на главен изпълнителен директор на Комисията „Юнкер“, тъй като ще отговаря и за парите, и за служителите на ЕС, припомня „ЮрАктив“.

За разлика от други изслушвания, където депутати от ЕП атакуваха кандидатите за комисари за предполагаеми конфликти на интереси, Георгиева бе питана само по въпроси, свързани с нейния ресор.

От отговорите, които даде, стана ясно, че е подходяща за длъжността.

Но в едно от задълженията си Георгиева се провали – да се придържа към правилото за две минути на отговор. „Две минути не са достатъчни да ви зарадвам с отговорите си, но ако ме изберете, ще съм ви под ръка пет години“, каза тя, предизвиквайки усмивки по лицата на присъстващите в залата. Изглеждаше наистина изслушването ѝ хареса, докато за други кандидати това изживяване изглеждаше като мъчение.

Когато евродепутати от Партията за независимост на Обединеното кралство опитаха да я изкарат от равновесие, Георгиева си спечели аплодисментите на присъстващите в залата. На въпрос как планира да съкрати бюджета на ЕС, тя отговори: „Работата ми е да изпълнявам бюджета, не да го съкращавам“.

Не всички обаче са толкова възторжени от представянето на Георгиева.

В съобщение на парламентарната група на социалистите и демократите се казва, че те са останали „със смесени чувства“.

 От групата отбелязват, че Георгиева е показала, че е компетентна, но въпреки това са очаквали тя да има повече познания в определения ѝ ресор.

Ще я предизвикаме да направи конкретни предложения за справяне с кризата при плащанията (на европейските проекти), за промените в бюджета на ЕС до 2020 г., както и по повод на обещаните от ЕК 300 млрд. евро за растеж и заетост, добавят социалистите. В съобщението им се допълва, че те имат предвид решимостта на Георгиева да промени културата на използването на средствата на ЕС.

Социалистите приветстват намерението на Георгиева за осигуряването на прозрачност при харченето на европейските пари, за да може да бъдат прекратени злоупотребите с тях, и призовават за обособяването на прозрачен списък на лобистите.

Групата на Европейската народна партия пък заяви, че Георгиева е показала стабилни познания в областта на бюджета.

Доволни сме от нейните изявления,

включително по повод на това, че данъкоплатците трябва да знаят по-добре къде отиват парите им, заявяват евродепутатите от ЕНП.

„Нашият кандидат-комисар се представи повече от блестящо.

Гордея се, че имаме такъв представител за поста заместник-председател на Европейската комисия“, коментира евродепутатът Емил Радев, който беше единственият български евродепутат от Европейската народна партия, който зададе въпрос на Георгиева по време на изслушването ѝ в Европейския парламент.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Трима ранени при стрелба на оживен площад в Германия

Трима ранени при стрелба на оживен площад в Германия

Свят Преди 5 часа

Нападателят е успял да избяга

,

Хърватия ще въведе нова европейска система за граничен контрол

Свят Преди 6 часа

Новата система може да забави проверките по границите

.

Двама убити и петима ранени при руски въздушен удар в Донецка област

Свят Преди 8 часа

Руските удари са нанесли щети на девет къщи - частни жилища, и една църква

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Свят Преди 8 часа

Според непотвърдени данни в митинга участват няколко хиляди души

,

Председателят на СОС: Надявам се до 10 дни да има нормализиране на кризата с боклука

България Преди 9 часа

"Кметът пое ангажимент да изготви план за излизане от тежката ситуация", подчерта Цветомир Петров

.

САЩ няма да разполага американски войски в Газа

Свят Преди 9 часа

Това заяви главнокомандващият адмирал Брад Купър

Google Maps няма да помогне. Тази страна няма имена на улици: Как живеят хората там?

Google Maps няма да помогне. Тази страна няма имена на улици: Как живеят хората там?

Любопитно Преди 10 часа

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Свят Преди 10 часа

Турският лидер подчерта, че след споразумението за прекратяване на огъня „не трябва да има връщане назад“

Айфеловата кула ще бъде съборена през 2026 г.? Ето какво знаем

Айфеловата кула ще бъде съборена през 2026 г.? Ето какво знаем

Свят Преди 10 часа

Последните твърдения в социалните медии предизвикаха безпокойство, че емблематичната Айфелова кула в Париж е планирана за събаряне през 2026 г.

,

„Китай не се страхува“: жителите на Пекин отхвърлят заплахата от мита на Тръмп

Свят Преди 11 часа

В петък американският президент внезапно обяви, че САЩ ще наложат допълнителни 100% мита върху целия китайски внос от 1 ноември „или по-рано“

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

Свят Преди 11 часа

Това съобщи ръководителят на канцеларията на украинския президент

,

„Ние не мълчим“: Протести в страната срещу насилието над деца

България Преди 11 часа

Протестиращите пред Съдебната палата носеха плакати с надписи „Учителят трябва да възпитава, не да травмира“ и „Насилието днес води до насилие утре“

,

Испания под вода: Армията се включи в спасителните операции след проливните дъждове

Свят Преди 12 часа

Над 300 сигнала за помощ само от един град, пътища край лагуната Мар Менор са затворени

НАТО проведе 12-часова патрулираща мисия във въздуха до границата на Русия

НАТО проведе 12-часова патрулираща мисия във въздуха до границата на Русия

Свят Преди 12 часа

Това беше изтъкнато в изявление на британския министър на отбраната Джон Хили

,

Норвежкият Нобелов институт разследва изтичане на информация

Свят Преди 12 часа

Вчера наградата беше присъдена на венецуелската опозиционна лидерка Мария Корина Мачадо