С епаратисткото правителство на Каталуния потвърди в нощта срещу понеделник, че с "да" за независимостта на испанския регион са гласували 90% от участвалите в референдума вчера. Брюксел обаче реагира - ако Барселона се отдели, вече няма да е част от ЕС. Дали Каталуния ще стане отделна държава обаче, тепърва ще се види. 

844 бяха ранените, 33 са пострадалите полицаи, а разпространените кадри как полицията бие жени обиколиха световния видеообмен. Малко след затварянето на изборните секции премиерът на страната обаче заяви: "Нямаше референдум". 

Говорителят на правителството Жорди Турул увери, че около 2,26 милиона души са участвали в гласуването в неделя и че от тях 2,02 милиона са гласували с "да". Вота си са дали около 42,3 процента от общо 5,34 милиона избиратели в Каталуния. Според Турул 176 000 души са гласували с "не". Референдумът - забранен от Конституционния съд - бе бойкотиран от всички партии, които се противопоставяха на сепаратистите.

Избирателите трябваше да отговорят на въпроса "Искате ли Каталуния да стане независима държава под формата на република?".

Референдумът обаче не успя да включи критерии, гарантиращи надеждността на резултатите като прозрачни избирателни списъци, независима избирателна комисия, тайно гласуване.

ВИЖТЕ КАКВО СЕ СЛУЧИ В ДЕНЯ НА РЕФЕРЕНДУМА В КАТАЛУНИЯ В ГАЛЕРИЯТА НИ

Дойде и първата неофициална реакция от Брюксел -

ЕС ще предупреди Каталуния, че регионът не може да остане автоматично в Европейския съюз в случай, че обяви едностранно излизане от състава на Испания. Това съобщи европейски източник, пожелал анонимност.

„Властите в ЕС имат неофициални контакти с лидерите на Каталуния. До референдума по тези канали се предаваха призиви за умереност и отказ от конфронтация с Мадрид. Сега Брюксел има намерение да предупреди Барселона, че регионът не може автоматично да остане в ЕС в случай на раздяла“, заяви източникът. По думите му в такъв случай трябва да започнат продължителни преговори за прием в общността, „без гарантирани резултати“.

Решението за прием на дадена държава в ЕС става след съгласието за това на всички държави

членки от общността, включително и Испания.

Народът на Каталуния спечели на състоялия се в неделя референдум правото да има независима република,

обяви официално президентът на испанската автономна провинция Карлес Пучдемон.

"Каталуния спечели правото да бъде независима държава като република", заяви той.

"ЕС не може да повече да гледа встрани", обяви още той.

"Граждани на Каталуния, ние спечелихме правото да имаме независима държава под републиканско управление", декларира президентът като поздрави участвалите "милиони" в референдума за независимост, оспорван от централната власт на Испания. 

Каталунските власти подадоха жалба в съда заради действията на националната полиция и гражданската гвардия

по време на референдума за независимост, оспорван от централната власт на Испания.

Регионалните власти подадоха иска в съда в Барселона, съобщи "Европа прес", цитирана от ТАСС.

Според властите в автономната провинция по време на референдума за независимост са пострадали 844

души в резултат на действията на силите на реда. 

Кадри показват как полицията рита мъже и жени: 

От Министерството на здравеопазването уточниха, че има един човек със сериозна травма на окото, а по-голямата част от ранените са получили леки травми. Сред тях са и поне 12 служители на реда. По време на сблъсъците са задържани и трима души. Сред тях е един малолетен, като обвиненията са за неподчинение на държавни служители.

Имаше и кадри на сблъсъци между гражданската гвардия и силите за сигурност в Каталуния: 

Пожарникари от Каталуния помагаха на хората и ги защитаваха от националната полиция, показва друго видео: 

Испанските медии съобщиха, че полицията в Барселона и използвала гумени куршуми,

за да разпръсне протестиращите. Поради това властите в Каталуния поискаха незабавната оставка на представителя на испанското правителство в региона Енрик Мильо, обвинявайки го в репресии. На пресконференция в Барселона говорителят на местното правителство Жорди Турул каза: "Можем само да поискаме оставката му, защото той е пряко отговорен за държавната репресия срещу Каталуния".

Полицаи конфискуваха материали, свързани с референдума, в цялата област.

Имаше и затворени избирателни секции. Министерството на вътрешните работи на Испания публикува снимки на конфискувани бюлетини и рекламни материали в Туитър, наричайки този плебисцит незаконен. Само полицията на Каталуния (Mossos d'Esquadra) затвори общо 207 избирателни секции в автономния регион, съобщи вестник "Ла Вангуардия", позовавайки се на собствени източници.

На пресконференция регионалният премиер Карлес Пучдемон заяви, че използването на сила от страна на Мадрид срещу Каталуния няма да спре хората от региона. "Ясно е, че безотговорното използване на сила от страна на испанското правителство няма да спре каталунците. Насилието, палки, гумени куршуми, агресия... жестокостта на полицията завинаги опозори кралството“, каза той.

"Това не е вътрешен испански проблем, това е проблем на ЕС", каза говорителят.

Испанската прокуратура ще предприеме действия срещу каталунската полиция (Mossos d'Esquadra), чиито служители не се подчиниха на заповедта да спрат отварянето на избирателните секции за референдума за независимост. Това съобщи в. „Ел Паис“. Според публикацията, прокуратурата изразява недоволство от регионалните правоохранителни органи и твърди, че каталунската полиция „предаде доверието на съдиите и прокурорите, които вярваха, че указанията ще бъдат следвани“.

Испанският премиер Мариано Рахой говори минути след затварянето на секциите вчера и каза: "Днес нямаше референдум". "Върховенството на закона остава с цялата си сила", заяви лидерът консерватор в телевизионно обръщение. 

Основният закон на държавата отбелязва, че референдум се назначава от краля по предложение на председателя на Народното събрание, предварително одобрен от Конгреса на депутатите. Отделна автономна общност не може да проведе валиден плебисцит без споразумение с Мадрид.

Игра на нерви в Испания, референдумът е под въпрос

Испанското правителство до последно гарантира, че няма да има референдум. Министърът на образованието, културата и спорта и говорител на правителството на Иниго Мендез де Виго каза още, че отговорните за организирането на плебисцита ще бъдат отговорни пред закона. Прокуратурата вече подаде съдебни искове срещу всички членове на регионалното правителство.

Партията "Кандидати за народно единство" настоява, че е необходимо да се обяви развод с Испания в рамките на 48 часа след обобщаването на резултатите от плебисцита. Някои поддръжници на коалицията "Заедно" вярват, че процесът ще отнеме шест месеца.

Каталуния – богат регион на Испания с население от 7,5 млн. души със свой собствен език и обичаи, от дълго време настоява за повече автономия. В продължение на години сепаратистки политици са се опитвали да получат одобрение от централното испанско правителство да проведат референдум за независимост, подобен на този в Шотландия през 2014 г.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Заплаха от „Супер Ел Ниньо“: Учените вещаят безпрецедентни климатични аномалии по света

Заплаха от „Супер Ел Ниньо“: Учените вещаят безпрецедентни климатични аномалии по света

Любопитно Преди 1 минута

Компютърни модели вещаят исторически температурен рекорд в Тихия океан, който ще донесе опустошителни наводнения, суша и скок в цените на храните. ООН призова за незабавна подготовка срещу екстремните аномалии на фона на глобалното затопляне

Петролът поскъпна, след като САЩ отмениха разрешението за продажба от Иран

Петролът поскъпна, след като САЩ отмениха разрешението за продажба от Иран

Свят Преди 7 часа

Цените на петрола се повишиха с повече от 5%

Тленните останки на Али Хаменей пристигнаха в Ирак

Тленните останки на Али Хаменей пристигнаха в Ирак

Свят Преди 8 часа

Иракската държавна телевизия излъчи пристигането на самолета

България пласира дълг за 2,5 млрд. евро на международните пазари

България пласира дълг за 2,5 млрд. евро на международните пазари

България Преди 8 часа

Това обяви вицепремиерът и министър на финансите Гълъб Донев

Аржентина направи велик обрат срещу Египет и отива на четвъртфинал

Аржентина направи велик обрат срещу Египет и отива на четвъртфинал

Свят Преди 9 часа

Египет поведе рано, като Ясер Ибрахим вкара с глава

Арести и сделки в Турция покрай срещата на НАТО

Арести и сделки в Турция покрай срещата на НАТО

Свят Преди 9 часа

Арестувани са близо 180 души, сред които има академици, журналисти и природозащитници

Украйна удари най-голямата петролна рафинерия в Русия

Украйна удари най-голямата петролна рафинерия в Русия

Свят Преди 11 часа

Ударът по рафинерията, която се намира дълбоко в Русия, в Сибир, е един от най-далечните

Пожар избухна в депо за отпадъци край Стара Загора

Пожар избухна в депо за отпадъци край Стара Загора

България Преди 11 часа

На място работят три екипа на пожарната

Евакуация в Ню Йорк, носещи колони на небостъргач се огънаха

Евакуация в Ню Йорк, носещи колони на небостъргач се огънаха

Свят Преди 12 часа

Инспекторите са открили и множество пукнатини и провиснали подове на 21-ия етаж на сградата

Тръмп към Ердоган: Има много хубава химия между нас

Тръмп към Ердоган: Има много хубава химия между нас

Свят Преди 13 часа

Ердоган: Фактът, че скъпият ми приятел Тръмп ще бъде и утре с нас, ще ни даде още сила

,

„Отиде си една легенда“: На 57 години почина легендарен културист „Мистър Вселена“

Свят Преди 13 часа

Светът на културизма скърби за Хосе Антонио Торес - Жоча, който почина на 57-годишна възраст. Бившият „Мистър Вселена“ остави незаличима следа, а неговите най-големи съперници го изпратиха с думите: „Отиде си една истинска и скромна легенда“

Близки на загиналите при „Петрохан - Околчица“ учредиха фондация за независимо разследване

Близки на загиналите при „Петрохан - Околчица“ учредиха фондация за независимо разследване

България Преди 13 часа

Майката на загиналия Николай Златков съобщи, че целта на фондацията е да подпомогне провеждането на външно разследване

Десислава Радева впечатли Турция с модно послание и скрита символика

Десислава Радева впечатли Турция с модно послание и скрита символика

Свят Преди 13 часа

В турската култура белият цвят има дълбоко символично значение

,

Финалът на Smart Face идва с много забавление и свеж хумор

Любопитно Преди 14 часа

Дивна и Златка Димитрова тестват женската си интуиция в “Звездния рунд”

След смъртта на малката Криси - 10 години затвор за турски шофьор

След смъртта на малката Криси - 10 години затвор за турски шофьор

България Преди 14 часа

След катастрофата той избягал от местопроизшествието

Трагедия в Солун: 23-годишна българка е открита мъртва в апартамент

Трагедия в Солун: 23-годишна българка е открита мъртва в апартамент

Свят Преди 14 часа

Гръцките власти разследват случая, а съдебномедицинска експертиза трябва да установи причината за смъртта на младата жена.